Brunejský sultán a jeho největší sbírka automobilů na světě

Brunejský sultán a jeho největší sbírka automobilů na světě 1

Má 68 let a podle časopisu Forbes je jedním z nejbohatších králů světa. Řeč je o Brunejském sultánu jménem Hassanal Bolkiah. Svou funkci zastává od roku 1967 přičemž je králem, premiérem, ministrem obrany a ministrem financí v jedné osobě. Rád si zahraje badminton, závodí a vychutnává si drahé doutníky.

Sultán je známý díky své rozsáhlé sbírce automobilů. Proslýchá se, že vlastní kolem 7000 aut v celkové hodnotě více než 5 miliard dolarů. To je největší a nejdražší sbírka automobilů na světě. To, že v 90-ti letech minulého století skoupil polovinu produkce společnosti Rolls Royce je známým faktem.

V jeho bizarní sbírce automobilů se nacházejí značky jako Rolls Royce, Mercedes-Benz, Ferrari, Bentley, BMW, Jaguar či Koenigsegg. Nic by na tom nebylo, kdyby sultán vlastnil z každé značky po jednom kuse. Jenže to by nebyla největší sbírka světa a proto je zde každá značka zastoupena v počtu několika set exemplářů. Aby byl náš výpočet úplný, nesmíme zapomenout na Lamborghini a Aston Martin v počtu několika desítek kusů z každé značky.

Celá sbírka se nachází v pěti tajných leteckých hangárech, kde se o ni neustále starají specializované týmy složené ze špičkových automechaniků.

Nejnovější zprávy hovoří o tom, že majitelem velké části sbírky se stal sultánův bratr, princ Jefry. Asi stovka vozidel zaparkovaných přímo v paláci je pro sultána k dispozici 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Pokud byste zde pracovali a stali členem jeho harému, dostávali byste pohádkový plat ve výši několika set tisíc USD týdně.