Krásné, ale smrtící. Tyto květiny raději ženám nedávejte

Krásné, ale smrtící. Tyto květiny raději ženám nedávejte 1

Květiny jsou úžasný vynález. Jde o dárek, který zvládne koupit bez většího přemýšlení každý chlap a hodí se v podstatě na všechny příležitosti. Navíc potěší každou dámu, s výjimkou těch, které jsou na květiny alergické. Následující rostliny však nedoporučujeme darovat při žádné příležitosti, pokud samozřejmě dotyčnou nechcete poslat na onen svět.

 
2414747

5. Panenčiny oči
Latinský název této rostliny zní actaea pachypoda a na první pohled vypadá neškodně. Znáte horor Hory mají oči? Tato rostlina by v něm se svým příznačným jménem mohla klidně hrát. Má sice pěkné bílé květy, které se ale časem změní na oči připomínající bobule. Všechny její části jsou pro živočichy potenciálně smrtící, nejvíce jedu se však nachází právě v bobulích. Bez obav se jimi živí pouze ptáci.

 
c

4. Burgmanzia
Rostlina také známá pod názvem „andělská trouba“ také nedělá ostudu svému jménu. Po její konzumaci se totiž při člověku mohou zanedlouho andělé (nebo čerti) zjevit jednou dva. Roste na americkém kontinentu a toxická je od kořenů až po květy. Čaj z ní má v malých množstvích halucinogenní účinky, odhadnout tu správnou míru konzumace je ale mimořádně obtížné. Právě proto se jeho pití často skončí troubením andělů.

 
O153_3

3. Oměj šalamounek
Možná jste již v létě během toulek přírodou narazili na pěkné modré květy, které patří oměji šalamounkovi. Jde však o vlka v rouše beránčím. Je to rostlina rodu aconitum, ze které jsou jedovatí téměř všichni jeho příslušníci. Je mimořádně toxická a možná si vzpomenete, že její název se použil i v první části knižní ságy o Harrym Pottterovi.

 
Atropa bella-donna (Solanaceae); Tollkirsche

2. Rulík zlomocný
Na rulík si možná vzpomínáte ještě z hodin přírodopisu. Obsahuje velké množství tropanových alkaloidů, které tlumí činnost srdce a mohou způsobit i zástavu dýchání. Ne nadarmo se rulík považuje za nejnebezpečnější evropskou rostlinu. Najít ho můžete prakticky všude: od Pyrenejí až po Krym.

 
img-5075

1. Mák setý
právě si asi říkáte: „Co je to za hloupost?“ Vězte, že zřejmě žádná rostlina nezpůsobila lidstvu tolik utrpení, jako právě mák. Na máku si lze pochutnávat, z této rostliny se ale získávají i opiáty, které slouží na výrobu opia a heroinu. Květiny má sice pěkné, v takovém Afghánistánu jsou ale tím posledním, co pěstitele máku zajímá.