2,5 hodinový výlet do vesmíru a zpět za 200 tisíc €? Proč ne?!

2,5 hodinový výlet do vesmíru a zpět za 200 tisíc €? Proč ne?! 1

Co všechno se dá stihnout za dvě a půl hodiny? Někdo je procestuje vlakem z Prahy do Banské Bystrice, někdo je prosedí v čekárně u lékaře a někdo se dá vystřelit raketoplánem do vesmíru a ještě se i stihne vrátit zpět.

To, že za to zaplatí, v přepočtu 198 161,00 € už není až tak podstatné. 6 minut stavu bez tíže a pohled dolů na planetu za to stojí, no ne? Chlapecký sen o vesmírném cestování Vám splní agentura Virgin Galactic, která byla v roce 2004 založena miliardářem Richardem Bransonem. Start prvního letu se bude konat už začátkem roku 2015. Mezi přihlášenými se nachází kromě celebrit jako Justin Bieber, Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Kate Perry, Angelina Jolie i známý fyzik Stephen Hawking.

Impozantní zážitek si nechce nechat ujít ani slovenský finančník Patrik Tkáč, či zakladatel Virgin Galactic Richard Branson, který by rád let absolvoval v doprovodu svých dětí. První posádka raketoplánu SpaceShipTwo, který je momentálně ještě ve fázi testování, vystartuje ze speciálně sestrojeného letadla ve vzduchu v horizontální poloze. Kosmická loď je sestavena z lehkých, silných a odolných materiálů, poháněná hybridním raketovým motorem s ekologicky šetrným palivem.

Raketoplán SpaceShipTwo sestrojili asi dvakrát větší než jeho původní prototyp SpaceShipOne a na jeho palubě se bude moci nacházet osm lidí, z toho šest pasažérů. Jako kabina pro cestující bude využit celý trup, jejíž velikost se shoduje s komerčním tryskovým letadlem Falcon 900. Kosmická loď bude startovat ve výšce 15 km a vystoupí do výšky asi 110 kilometrů za 90 sekund, přičemž dosáhne trojnásobnou rychlost zvuku.

Historie soukromých letů do vesmíru je poměrně nová. V červenci 2011 stáhla NASA všechny své raketoplány (Discovery, Endeavour a Atlantis) z oběhu a přemístila je do muzea. V květnu 2012 odstartovala z floridského Mysu Canaveral první soukromá kosmická loď a vydala se s nákladem potravin, oblečení a počítačového vybavení k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Její úspěšný start otevřel novou éru kosmických letů.

Od této doby by měl cesty do kosmu zajišťovat soukromý sektor. Zájem o takový kontrakt projevilo hned několik amerických společností. Cílem je, aby američtí kosmonauti opět létaly do vesmíru z americké půdy. Představitelé komerční společnosti SpaceX vyjádřili naději, že to bude možné za tři až čtyři roky. Do té doby budou dopravu do kosmu zajišťovat ruské rakety Sojuz.

Společnost SpaceX se sídlem v Kalifornii založil před desetiletím miliardář Elon Musk (40), který je také spolutvůrcem mezinárodního platebního systému PayPal umožňujícího nákup přes internet. Mezi další společnosti patří zmiňovaná agentura Virgin Galactic, firma Stratolaunch Systems, které šéfuje miliardář a spoluzakladatel společnosti Microsoft – Paul Allen a podnik vesmírných letů Blue Origin, který vlastní zakladatel společnosti Amazon – Jeff Bezos.