KTERÉ MĚSTA JSOU NEJLEPŠÍ PRO ŽIVOT? ŽEBŘÍČEK PRO ROK 2017 JIŽ POOSMÉ VEDE VÍDEŇ

KTERÉ MĚSTA JSOU NEJLEPŠÍ PRO ŽIVOT? ŽEBŘÍČEK PRO ROK 2017 JIŽ POOSMÉ VEDE VÍDEŇ 1

Společnost Mercer každoročně vytváří seznam nejlepších míst světa z hlediska kvality života. Letošní žebříček, už 19 v pořadí, vede oblíbená rakouská metropole Vídeň. V top desítce nesměli chybět ani několik švýcarské města.

O umístění světových měst v žebříčku rozhodovali několik faktorů, které zahrnují ekonomiku země, politické podmínky, infrastrukturu, veřejnou dopravu, péči o zdraví, rekreaci a turismus, bydlení a mnoho jiného. Aby se město či metropole mohla umístit v žebříčku, všechny tyto faktory musely být v rovnováze.

Viz žebříček 10 měst, které nabízejí ideální podmínky pro život.

10) Basilej

Švýcarský Basilej sice nepatří mezi největší města země, ale na malém prostoru nabízí velké množství kultury. Nachází se zde množství historických pamětihodností a také se pyšní působivou moderní architekturou. Město leží na řece Rýn a je obklopeno výhledy na hory směřující k Francii i Německu. Basilej je třetím největším městem z hlediska počtu obyvatel a jeho městské části zasahují až za hranice Francie a Německa.

9) Kodaň

Dánské hlavní město v současnosti patří mezi nejrychleji rozvíjející se metropole. Podobně jako Basilej, i Kodaň se vyplatí navštívit kvůli mnoha kulturním památkám. Patří mezi ně zejména historické zámky a světoznámé zahrady. Město je ve světě známé i díky své neopakovatelné kuchyni – 16 z kodaňských restaurací získalo významné ocenění michelinskou hvězdu.

8) Ženeva

Každý rok ženevským letištěm projdou tisíce turistů, kteří touží po dobré lyžování ve švýcarských Alpách. Koneckonců, turismus a nádherná příroda jsou dominantami tohoto oblíbeného švýcarského města. Kromě toho Ženeva má bohatou minulost plnou revolucí a náboženských nepokojů, o kterých vám popovídají fascinující muzea a monumentální památníky.

7) Frankfurt

Německý Frankfurt díky svým četným mrakodrapem ve světě získal přezdívku „Mainhattan“, což svědčí o prosperitě města. Frankfurt je považován za „kompaktní“ město, protože po jeho pěších zónách se můžete dostat kamkoliv chcete, i bez jakéhokoliv dopravního prostředku.

6) Düsseldorf

Dominantou jednoho z největších měst Německa, Düsseldorfu, je především umění. Nachází se zde více než 100 galerií a 26 muzeí, operní dům a mnohé stavby moderní architektury, což z něj činí „město umění“. Kromě estetického zážitku ho proslavil i zážitek pivní – načepovat vám zde totiž nejlepší pivo, jaké jste kdy pili. Ve městě je téměř všechno „na dosah ruky“ a k většině hlavních atrakcí je možné dostat se pěšky nebo na kole.

5) Vancouver

Co se týče každoročních hodnocení nejlepších míst pro život, Vancouver se pokaždé umístí v první pětce. V nedávné anketě Telegraph Travel Awards se Vancouver umístil na druhém místě. Jak je možné, že toto pobřežní město získá vždy tak vysoké hodnocení? Je to především díky příjemnému podnebí, nedalekým horám jako stvořeným pro lyžování, a zajímavé kultuře, které působí jako magnet na turisty.

4) Mnichov

Mnichov je se svými majetnými obyvateli považován za nejsofistikovanější a nejorganizovanější město Německa. Tento přívlastek se načas změní, když na podzim během Oktoberfestu do města zavítají vlny turistů. Mnichov však není jen městem zábavy, klobás a piva, ale také romantiky, luxusu a vášně.

3) Auckland

Novozélandský Auckland je sice obrovské rušné město, ale z jeho přístavu se za 30 minut můžete ocitnout na jednom z blízkých klidných ostrovů. Jde o třetí největší město země a jeho okolí obyvatelům umožňuje vychutnávat si divokou přírodu Nového Zélandu.

2) Curych

Největší švýcarské město se pyšní mnoha silnými stránkami – elegantní podniky a restaurace, umění, živé bary a četné kavárny. Chybět nesmí krásné prostředí – město rozděluje řeka Limmat, pramenící v Curyšské jezero, přičemž scenérii doplňují vrchy se sněhovou čepičkou. Není žádným překvapením, že tam najdete čisté ulice a tramvaje chodící včas.

1) Vídeň

Vídeň si už osm let drží prvenství v žebříčku nejlepších měst pro život. Nezáleží, kolikrát jste rakouskou metropoli navštívili – vždy tam je co objevovat. Město nabízí nekonečný řadu aktivit a památek, které stojí za zhlédnutí. Co se týče kultury, historie a hudby, jde o nejbohatší město na světě.