Ligurie a Italská riviéra

Ligurie a Italská riviéra 1

Ligurie leží na pobřeží oddělená horami od oblasti Piemonte a představuje klasický úvod do Itálie pro ty, kdo přijíždějí po souši. Jakmile překročíte hranice, můžete očekávat náhlou změnu: je to Italská riviéra, komerčně nejrozvinutější část Ligurie, která přitom nabízí rozmanitější krajinu i architekturu, než proslulá francouzská riviéra (také je méně rušná). Pokud budete chtít uniknout davům návštěvníků, zdejší hory pokryté terasovitými vinicemi a olivovými háji a s příjemnými starými vesnicemi nabízejí změnu oproti obvyklým italským plážím, ačkoli i je pláží zde dostatek.    

Největší město regionu je Janov, rozsáhlý přístav s fascinující starou čtvrtí podobnou labyrintu, kterou doplňuje zrenovovaný okrsek doků a etnicky pestré obyvatelstvo. Janov leží v polovině oblouku ligurského pobřeží, přičemž rozděluje Italskou riviéru na dvě části.

Riviera di Ponente na západě je rozvinutější úsek a tvoří ji dlouhý pás hotelů a letovisek, které bývají v letních měsících zaplněné především díky italským rodinám. San Remo (také Sanremo), tradiční letovisko Italské riviéry, je obklopeno svahy pokrytými skleníky, protože město s okolím představuje celosvětově významné centrum pro pěstování a vývoz květin. Města Albenga a Noli mají atraktivní středověká centra, která si uchovala něco ze svého typického charakteru, zatímco Finale Ligure je příjemné poklidné přímořské město se spoustou možností outdoorových aktivit.    

Východně od Janova leží drsnější část Riviera di Levante, kterou tvoří kombinace hor a rybářských vesnic původně přístupných pouze na lodi. Romantikové „objevili“ riviéru na počátku 19. století přilákáni její odlehlostí, čímž připravili cestu pro další umělce a básníky, a také pro první organizované skupiny turistů. Její východní úsek je místy stále divoký a mimořádně krásný, ačkoli dojem odlehlosti je už dávno ten tam. Letoviska, jako je Portofino, patří k nejdražším v zemi, ačkoli nedaleká letoviska Santa Margherita Ligure a Rapallo představují skvělou základnu pro poznávání okolního pobřeží vlakem či autem, stejně tak jako příjemná rybářská vesnice Camogli. Při výstupu na horu Monte di Portofino a pěších túrách dramatickou pobřežní scenérií v Cinque Terre („Pět zemí“) budete procházet mezi křovinami a vinicemi s nezapomenutelnými výhledy na široké zálivy a vyčnívající mysy. Na vzdáleném konci riviéry leží rušný obchodní přístav a námořní základna La Spezia, jejíž lesknoucí se záliv Golfo dei Poeti („Záliv básníků“) je ohraničen malebnými městy Portovenere a Lerici.  

Pokud pojedete autem, pobřežní silnice představuje zklamání, protože pobřeží je extrémně zastavěné. Mnohem lepší dojem o kráse regionu si však můžete udělat při cestě po východo-západní autostrádě, která prochází horami pár kilometrů od pobřeží a tvoří ji sled tunelů a viaduktů. Letné záblesky denního světla mezi tunely skýtají pohled na řetězec letovisek podél pobřeží, stříbřité olivové háje a zářivé moře; navíc je tato trasa mnohonásobně rychlejší. Velkou výhodou Ligurie však je, že mnoho pobřežních letovisek je dobře dostupných vlakem, kdy pravidelné spoje zastavují téměř všude, výhledy jsou úžasné (protože trať se musí vmáčknout do úzkého pobřežního pásu) a nádraží se obvykle nacházejí v centru měst.

Riviera di Ponente a Riviera di Levante

Riviera di Ponente („Pobřeží zapadajícího slunce“) tvořící oblouk jihozápadně od Janova je nejvíce zastavěný úsek Ligurie, kde se nacházejí neokázalá letoviska a města občas s nějakou atraktivní středověkou čtvrtí. Pláže jsou tu písečné a ceny poměrně rozumné, takže se jedná o oblíbený cíl italských rodin s dětmi. Téměř každé sídlo na pobřeží, od Janova až po San Remo, je do určité míry letoviskem, a mimořádně rušno zde bývá během července a především srpna, kdy jsou ceny nejvyšší. Mezi řadovými rekreačními centry však najdete také pár klenotů, jako je příjemné letovisko Finale Ligure a nedaleké Noli se starým centrem s úzkými uličkami, Albenga se středověkým centrem a velkolepé staré letovisko San Remo, které rovněž tvoří vhodnou základnu pro poznávání úseků pobřeží trasy Alta Via dei Monti Liguri.

Pobřeží východně od Janova nazývané Riviera di Levante („Pobřeží vycházejícího slunce“) je různorodější a krásnější než západní část, i když to není ideální destinace, pokud hledáte klid mimo ruch a civilizaci. Zdejší malebná série měst a vesnic, které kdysi přežívaly z rybolovu a sběru mořských korálů, se velmi proměnily během mnoha desetiletí turistického ruchu. Přesto se však stále jedná o nádherný a drsný úsek pobřeží, jehož útesy a zátoky jsou porostlé borovicemi a olivovníky a nabízejí spoustu příjemných letovisek. Stezky pro pěší procházející výběžkem pevniny, který sahá až k luxusnímu letovisku Portofino, představují skvělý způsob, jak se dostat mimo běžné turistické trasy. Za návštěvu stojí rovněž přístavní města na obou stranách, Camogli směrem k Janovu a Santa Margherita v zálivu Tigullio. K dalším atrakcím patří velká letoviska, jako je Rapallo, i menší tišší místa, jako je Sestri Levante. Dále na východ míří hlavní silnice (ne však železnice) do vnitrozemí, přičemž obchází odlehlé plážové městečko Levanto a pozoruhodné pobřeží Cinque Terre (dnes národní park a skvělá oblast pro pěší turistiku). Silnice se připojuje k železniční trati u mořského přístavu La Spezia jen kousek cesty od lákavých míst, jako je Portovenere a Lerici (druhé z nich už leží téměř v Toskánsku) na obou stranách zálivu Golfo dei Poeti.