Luxus ve Slovenštině: aeromobil 3.0 představený

Luxus ve Slovenštině: aeromobil 3.0 představený 1

Pokud se to jednou podaří, bude to bomba. Bude náš, bude Slovenský…Všude ve světě se o něm píše v superlativech, Létající automobil. Made in Slovak Republic. To, co stále zní, pouze jako science-fiction se může stát již brzy realitou.

Na festivalu Pioneers ve Vídni byla představena v pořadí již třetí verze prototypu létajícího automobilu. Finální podoba lehkého letadla podstupuje v těchto dnech a měsících poslední funkční testy. První aeromobil ve verzi 2.5. vzlétl poprvé k nebi v roce 2013. Nová verze vyvinutá pouze 10 měsíců nato je již velmi blízko finálnímu produktu.

„Jsem velmi šťastný z toho, že se nám podařilo dosáhnout ve velmi krátké době s týmem jen 12 lidí velký úspěch“ – řekl spoluzakladatel a technický ředitel společnosti Štefan Klein. Aeromobil 3.0 však nepředstavuje konec náročného projektu. Je to začátek zcela nového dobrodružství, které může změnit způsob, jakým se budeme dívat na osobní dopravu v budoucnosti.

Nový prototyp navrhl Štefan Klein a další spoluzakladatel firmy Juraj Vaculík. Je postaven ze stejných materiálů z jakých se bude vyrábět finální produkt a obsahuje všechny hlavní rysy, které se dostanou také do výroby. Patří mezi ně letecká elektronika, autopilot a pokročilý parašutistický systém.

Co se velikosti týče je aeromobil srovnatelný s limuzínou nebo velkým luxusním sedanem. Vystačí si proto se standardním parkovacím místem kdekoliv ve městě. Jeho robustní podvozek s pružným zavěšením umožňuje vzlétnout a přistát na nerovném terénu. Proměnlivý úhel křídel umožňuje zkrátit rozjezd a zvýšit efektivitu. Aeromobil 3.0 má nízké náklady na údržbu a lze jej provozovat na standardní benzín.

Zatím poslední verze AeroMobile je určena pro testování a ladění konečného výkonu, sady funkcí a vlastností. Testuje se v reálných letových podmínkách od října tohoto roku. Aeromobil 3.0 je již nyní certifikován Slovensku federací ultralehkého létání a byl navržen tak, aby splňoval náročná kritéria EU současně jako automobil a lehké sportovní letadlo.