Marihuana zřejmě nesnižuje šance na početí

Marihuana zřejmě nesnižuje šance na početí 1

Pravděpodobnost početí se u párů které užívaly marihuanu nesnížila.

Užívání marihuany pravděpodobně nesnižuje šance páru na početí. Zjištění výzkumníků Bostonské univerzity se vztahují na obou partnerů, muže i ženu.Jde dosud o první výzkum, který hodnotí vztah mezi průměrnou šancí na početí během jednoho cyklu a užíváním marihuany.Ačkoli závěry stále nejsou nejsou jednoznačné, jsou dobrou zprávou pro mladé pacienty, kteří užívají marihuanu z medicínských důvodů.

Studie vyšla v časopise Journal of Epidemiology and Community Health .

Pátrání po příčině

Na Slovensku, podobně jako v jiných vyspělých zemích, nemůže počít dítě bez pomoci medicíny 15 až 20 procent párů. Problémy s početím nejčastěji vyvolávají poruchy spermií a selhání ovulace.

Faktory, které ovlivňují plodnost

1) Hormonální poruchy, nejčastěji syndrom polycystických vaječníků, problémy se štítnou žlázou nebo hypofýzou.

2) Obezita, anorexie, případně nadměrné cvičení.

3) Poruchy reprodukčního systému, jako jsou infekce, zablokované nebo poškozené vejcovody.

4) Endometrióza nebo nízký počet či špatná kvalita spermií.

U přibližně 40 procent neplodných párů se problém objevuje u obou partnerů. U čtvrtiny párů se však problémy s plodností nedají jednoznačně určit.

Protože neplodnost představuje i vážný společenský a ekonomický problém, vědci se snaží najít a podrobně prozkoumat všechny rizikové faktory, které mohou bránit početí.

Marihuana se na seznam podezřelých dostala kvůli tomu, že je jednou z nejčastěji užívaných drog u lidí v reprodukčním věku. Medicínská marihuana zas představuje efektivní léčbu mnoha onemocnění od epilepsie, přes chronickou bolest.

„Vzhledem k tomu, že přibývají státy, které legalizují rekreační užívání marihuany, usoudili jsme, že je vhodný čas prověřit souvislost mezi užíváním marihuany a neplodností,“ vysvětluje v tiskové zprávě univerzity vedoucí autorka a epidemioložka Lauren Wiseová.

Šance zůstaly stejné

V minulosti už sice jiné studie zkoumali vliv marihuany na reprodukční hormony a na kvalitu semene, ale dopracovali se ke protichůdným výsledkům.

Výzkumníci tentokrát vycházeli z on-line dotazníku PRESTO o těhotenství severoamerických párů, který je součástí prospektivní kohortové studie.

Zapojilo se více než 4 tisíc žen ve věku 21 až 45 let ze Spojených států a Kanady.

Studie se zaměřuje na ženy ve stabilních vztazích , které nepoužívaly antikoncepci, ani neléčenými plodnosti.

Ženy zároveň dostali možnost do dotazníku přizvat i své partnery. Zapojila se více než tisícovka mužů.

V úvodní části čtyřletého výzkumu se k užívání marihuany přiznalo 12 procent žen a 14 procent mužů.

Ukázalo se, že během příštích dvanácti cyklů byla pravděpodobnost početí mezi páry, které užívaly marihuanu a těmi, kteří tak nedělali, stejná.

Výzkumníci svá zjištění nepovažují za definitivně av studii zdůrazňují, že je nutný další výzkum. V této chvíli totiž nesledovaly množství užité marihuany, ani vliv její chronického každodenního používání.