Města na Amalfitánském pobřeží

Města na Amalfitánském pobřeží 1

Na Amalfitánské pobřeží každoročně zamíří asi 5 mil. lidí, aby poznali zdejší krajinu (UNESCO) a kulturu, ochutnali vynikající kuchyni a prošli se ve stopách slavných lidí minulosti i současnosti. Amalfitánské pobřeží nabízí mnoho, mj. 100 samostatných pláží, přitom to však může být přelidněná, drahá a frustrující část Itálie. Tajemství příjemné návštěvy nespočívá v tom, jít tam, co Vaši přátelé, nebo kam doporučují turistické brožury, ale v objevení toho pravého města, které vyhovuje Vašemu stylu. Existují překvapivě velké rozdíly mezi jednotlivými amalfitánskými městy, přestože leží vedle sebe po celá staletí. Dáte přednost ruchu a shonu v Positanu nebo ospalé odlehlé atmosféře v Conca Dei Marini? Hledáte velkou slunečnou pláž, jaká je v Maiori, nebo raději horskou samotu v Sant’Agata? Než přistoupíte k rezervaci ubytování, projděte si náš přehled měst na Amalfitánském pobřeží, abyste zjistili, které je nejvhodnější pro Váš styl a rozpočet.

 

Sorrento

Sorrento je oficiální počáteční bod Amalfitánského pobřeží a nejlépe dostupné z jeho měst. Dostupnost je však jeho požehnání i prokletí, protože díky ní dnes má své pevné místo v programu většiny jednodenních návštěvníků pobřeží, takže počet lidí v hlavní sezóně v létě zde naroste do závratných výšin. (Je ale třeba pamatovat na to, že podstatně méně přelidněné je Sorrento na podzim, v zimě a na jaře.) Pozitivní stránkou jeho dostupnosti je, že představuje ideální místo, kde můžete ubytovat, pokud chcete podnikat jednodenní výlety do Neapole a Pompejí. Čím dále na pobřeží se ubytujete, tím obtížnější bývají tyto výlety, protože přístupových cest je málo a jsou velmi úzké; jakákoli nehoda či porucha pak znamená dlouhé dopravní zácpy, které Vás připraví o drahocenný čas. Jedná se o město patřící k nejrušnějším na pobřeží, což má svůj důvod: díky své poloze je skvělou základnou pro dovolenou se širokým záběrem, při které můžete navštívit mnohé z okolních zajímavých míst.    

V Sorrentu se ubytujte, pokud: chcete zjednodušit svůj pobyt na Amalfitánském pobřeží, být na strategickém místě kvůli snadnému cestování a jednodenním výletům v regionu, nemáte k dispozici příliš mnoho času, chcete kombinaci moderních vymožeností a tradiční atmosféry, podniknout jednodenní výlet do Neapole či Pompejí a nevadí Vám davy.

 

Sant’Agata a Nerano 

Sant’Agata (celým jménem Sant’Agata sui Due Golfi) je pěkné město na kopci ležící mezi dvěma zálivy: Neapolským s impozantní horou Vesuv and Salernským se souostrovím Li Galli. Městečko ležící o něco dále od pobřeží skýtá také krásný výhled na ostrov Capri. Navštívit můžete nedalekou starořeckou nekropoli a karmelitánský klášter Monastero del Deserto, který přitahuje cestovatele svým nádherným panoramatem od doby, co ho na konci 19. století navštívil Goethe. 

Když pojedete po silnici dolů, dostanete se do rybářské vesnice Nerano, jejíž pláže leží v centru přírodní Mořské rezervace Punta Campanella. Její skalnaté dno a čisté vody jsou oblíbeným cílem potápěčů; podle řecké mytologie je to místo, kde sirény svým zpěvem lákaly Odyssea na útesy.

Nerano i Sant’Agata jsou navíc kulinářskými ráji. Ochutnat zde můžete místní speciality, jako jsou černá rajčata Sant’anna a sýr Monti Lattari, nebo špagety s cuketovým pestem v Neranu.  

Ve městech Sant´Agata či Nerano se ubytujte, pokud: chcete poznávat chutě Amalfitánského pobřeží, zajímáte se o historii starověkého Řecka, chcete se vydat v Odysseových stopách, nevadí Vám být dále od pobřeží (pokud se ubytujete v Sant’Agata), chcete mít cenovou škálu od levného až po dražší a luxusnější, nevadí Vám, že budete mimo centrum dění na pobřeží.

 

Positano

Města na Amalfitánském pobřeží 2

Positano je zřejmě známé především svými domy v pastelových barvách, které lemují strmý svah až k moři; i když město skýtá krásné pohledy, jeho návštěvna znamená také namáhavou túru zpátky nahoru. Ne nadarmo bývá označováno jako „vertikální město“, takže je nutné počítat s velkým množstvím schodů. I přes nevyhnutelnou námahu je Positano mimořádně oblíbeným městem především mezi slavnými a bohatými. Má centrální polohu na pobřeží, krásnou malou písečnou pláž a je plné života, především nočního, který se soustřeďuje kolem luxusních nábřežních barů, restaurací a klubů. Kromě toho je jedním z mála měst s možnostmi luxusního nakupování. Při tom všem je ale nutné říct, že kvůli jeho oblibě musíte počítat se sezónními davy a s trvale vysokými cenami; hotely v Positanu patří k nejdražším na pobřeží. Přesto se jedná o krásné místo pro dovolenou, i když ne vždy nejklidnější a nejpřístupnější.   

V Positranu se ubytujte, pokud: chcete trávit dovolenou v luxusu spolu s celebritami, nakupovat, jste v dobré fyzické kondici, chcete pobývat na písečné pláži, si užívat nočního života a spatřit známé amalfitánské domy v pastelových barvách.

 

Praiano a Conca dei Marini

Městečko Praiano a ještě menší Conca dei Marini ležící přesně na poloviční cestě mezi městy Amalfi a Positranem bývají až příliš často přehlížena. Praiano, které je mnohem tišší než jeho dva větší sousedé, bývá obecně považováno za nejromantičtější město na Amalfitánském pobřeží díky svým výhledům, které sahají od positranské zátoky až k ostrovu Capri, a krásným západům slunce. Také zdejší pláž je bezkonkurenční a těší se slunečním paprskům od východu až do západu slunce. Kromě toho všeho je Positrano také skvělou základnou pro pěší turisty, protože zde začíná proslulá Stezka bohů (Sentiero degli Dei).

V Conca dei Marini žije jen asi stovka obyvatel v domcích na útesu, ve kterém se ukrývá známá Smaragdová jeskyně (Grotta dello Smeraldo), která je částečně ponořená a zaplněná krásným, trochu strašidelným zeleným světlem. Přestože je Conca dei Marini jedním z nejmenších amalfitánských měst, má vlastní zákusek sfogliatella Santa Rosa. Jedinečná lahůdka, něco mezi pečivem a cukrovím, vznikla v klášteře kolem roku 1600 a díky své oblibě byl recept na ni 150 let držen v tajnosti. Každý srpen se zde koná festival na její počest, ale i když ho nezastihnete, nenechte si ujít alespoň tuto lahůdku.  

Ve městech Praiano či Conca dei Marini se ubytujte, pokud: chcete trávit čas nonstop na pláži, nemusíte být v blízkosti významných dopravních křižovatek, chcete nasávat atmosféru malého města, hledáte nejromantičtější místo na pobřeží, jste na svatební cestě, přišli jste podnikat pěší túry nebo chcete prozkoumávat mořské jeskyně kolem. 

Amalfi a Atrani

Amalfi je největší město na pobřeží a (po Positanu a Sorrentu) nejoblíbenější místo, kde se turisté ubytovávají.  Je skvělým místem pro ty, kdo chtějí luxus a krásu Positana, ale bez jeho luxusních cen a nočního života. Město nabízí pro každého něco, skvělé oblázkové (a někde i písečné) pláže, zajímavou kulturu i historii. Amalfi, které bylo jednou z hlavních námořních mocností v oblasti min. od 6. století, je plné historických zajímavostí a krásných středověkých budov. Navíc se nachází uprostřed pobřeží, asi 40 minut cesty ze Sorrenta jedním směrem a 40 minut od Salerna druhým, takže představuje skvělou základnu pro nenáročné jednodenní výlety na ostrov Capri nebo do menších měst na východ a na západ odtud. Nečekejte však snadný přístup do vzdálenějších míst, jako je Neapol či Pompeje.

Jen asi 2 km od Amalfi naleznete městečko Atrani ležící na svazích útesu. Je to nejmenší město v celé jižní Itálii, jehož historie a život jsou nedílně spojeny s Amalfi, dokonce mají i společné pláže. Písčitá pláž v Atrani se nachází přímo naproti města. Ve dne můžete přecházet mezi třemi hlavními plážemi a večer poznávat historická centra obou městeček.  

Ve městech Amalfi či Atrani se ubytujte, pokud: hledáte živou atmosféru ve dne, chcete být přímo uprostřed Amalfitánského pobřeží kvůli snadnému cestování do jeho dalších měst, máte při své cestě více různých zájmů, je pro Vás prioritou strávit spoustu času na skvělých plážích, kromě pláží chcete také setkání s uměním, architekturou a historií.  

 

Ravello

Ravello je vesnice ležící dále od pobřeží na útesu s výhledem na moře. Mnoho návštěvníků se zde pouze zastaví během jednoho dne, protože zde není přímý přístup na pláž. To ale zase umožňuje těm, co se zde zdrží, užívat si poklidných večerů, menší davy a pozoruhodné výhledy. Ravello patří k nejromantičtějším místům na pobřeží a je častou volbou pro ty, kdo chtějí atraktivitu Positana a Amalfi, ale bez davů. Když na chvíli přestanete obdivovat fantastické vyhlídky, všimněte si také zahrad a honosných vil, kterými je Ravello proslulé.

V Ravellu se ubytujte, pokud: chcete klid a mír a nechcete město sdílet s davy turistů, nevadí Vám, že nebudete přímo u pláže a nedostatek nočního života, chcete pořídit krásné fotografie z cesty.

 

Maiori a Minori

V Maiori se nachází největší pláž na Amalfitánském pobřeží, a také spousta dalších pláží přístupných pouze na lodi. Obecně je Maiori méně osobité než jiná města na pobřeží, ale také levnější. Zdejší rovné písčité pláže, nižší ceny a pohodlné hotely a restaurace s výhledem na pláž představují skvělou destinaci pro rodiny s malými dětmi: rodiče nebudou mít práci navíc s přenášením hraček a děti se nebudou muset vyhýbat oblázkovým a skalnatým plážím. Maiori je rovněž známé jako někdejší staré římské sídlo a nacházejí se zde pozoruhodné ruiny, především vila Villa Marittima Romana, což je jedna z nejvýznamnějších římských archeologických lokalit na Amalfitánském pobřeží. Po prohlídce města se můžete vydat na člunu do úžasné mořské Pandořiny jeskyně (Grotta di Pandora) nebo na další pláže přístupné pouze lodí.

Nedaleké Minori má čerstvější mikroklima než mnohá jiná města na pobřeží a téměř stále se těší příjemné bríze. Zdejší pláž je malá a může být přeplněná, přitom na ni však po celý den svítí slunce. Minori je známé také jako „Město chutí“ s terasovitými domácími vinicemi a citronovníky, skutečně proslulé jsou však zdejší těstoviny: Minori je jejich „velmocí“ už od 16. století a dnes jsou zdejší čerstvé pečlivě připravované těstoviny oceňované v celé zemi. Skuteční gurmáni si nenechají ujít návštěvu restaurací v Minori. Přitom jsou Minori i Maiori relativně bez davů ve srovnání s proslulejšími a navštěvovanějšími městy na pobřeží.

Ve městech Maiori či Minori se ubytujte, pokud: cestujete s dětmi a hledáte atmosférou vhodnou pro rodiny, nezajímají Vás noční kluby či VIP bary, chcete pláž s trochou prostoru mezi slunečníky, chcete se vyhnout davům v Positranu, Amalfi a Ravellu, máte zájem o výletní plavby v malé lodi nebo pokud jste přijeli kvůli italským těstovinám.

 

Cetara a Erchie

Cetara je dodnes fungující rybářská vesnice, kde se nachází významná rybářská flotila určená na lov tuňáků, takže je město nejméně závislé na turistice, a možná i nejtradičnější, z ostatních amalfitánských měs. Také prý nabízí nejlepší mořské plody, ačkoli to je věc názoru a vášnivých debat. Pokud tedy chcete dovolenou, která se bude točit kolem darů moře, zde jste na správném místě. Ochutnejte zdejší proslulou Colatura di Alici (omáčku vyrobenou z čerstvých místních ančoviček, jejíž původ zřejmě sahá až do římských dob) nebo v sezóně zdejšího proslulého tuňáka.

Hned vedle Cetary leží Erchie, vesnička s mohutnou normanskou věží na pobřeží a se dvěma malými plážemi. Podle pověsti město založil Herkules po svém návratu z Řecka.

Ve městech Cetara či Erchie se ubytujte, pokud: chcete neokázalou atmosféru nezměněnou turistikou, jaká je na jiných místech na pobřeží, jste vášnivým milovníkem darů moře, pokud zajímá Vás starořecké historie a báje, chcete relaxovat bez davů turistů, hledáte dobrou hodnotu za Vaše peníze.

 

Vietri sul Mare

Vietri sul Mare je technicky vzato poslední menší město na Amalfitánském pobřeží, které je vzdálené jen 1,5 km od většího Salerna. Jako všechna města u pobřeží i nabízí Vietri sul Mare skvělé jídlo a výhledy, ale skutečný nárok na slávu představuje jeho bohatá keramická tradice. Vietri sul Mare je kolébkou italské pestré kameninové keramiky známé jako majolika; přitom se zdá, jakoby celé město bylo pokryté krásnou keramikou. Vietri sul Mare je neokázalé město, které nemá příliš zařízení pro turisty, takže je zde méně možností, se kterými se musí návštěvníci spokojit.

Ve Vietri sul Mare se ubytujte, pokud: nepotřebujete spousty turistických atrakcí, chcete se vyhnout turistům za každou cenu, jste milovník krásné keramiky, nepotřebujete se bavit s elitním davem, přijeli jste kvůli prosté dovolené u moře.  

 

Salerno

I když Salerno není technicky vzato městem na Amalfitánském pobřeží, leží na koncí dálnice dlouhé 70 km a autobusové trasy, kterou jsme začali v Sorrentu, takže se jedná o skvělé místo pro ubytování se. Je to dopravní centrum spojené přímými vlaky s Římem, a proto mnohem lépe dostupné než města skutečně na Amalfitánském pobřeží. Díky své velikosti je Salerno méně osobité, přitom ale nabízí různorodou směsici klubů, hospod a restaurací, a také hradů i katedrál. Jeho historické centrum přitom překypuje životem. Můžete navštívit středověkou katedrálu, když zrovna nebudete odpočívat na některé z mnoha pláží, které jsou v Salernu větší než většina pláží v amalfitánských městech.

V Salernu se ubytujte, pokud: chcete být na hlavní železniční trase do Říma a/nebo Pompejí, hledáte pohodlí, chcete kombinaci maloměstského kouzla a městského života a místo méně turisticky orientované než je Sorrento.

Kampánie a Pompeje