Nejlepší zážitky z Kalifornie

Nejlepší zážitky z Kalifornie 1

Od do nebe sahajících sekvojových lesů v mlžné severní Kalifornii až po dokonalé slunečné pláže s příbojem na jihu, „Zlatý stát“ na Západním pobřeží si říká o bližší prozkoumání. Na kreativním pobřeží naleznete úžasnou krajinu, skvělé jídlo a možnost nahlédnout, jak se vytváří budoucnost. 

 

Golden Gates v San Francisku

Vydejte se na slavný most v San Franciscu pozorovat nákladní lodě proplouvající mezi pylony natřenými „mezinárodní oranžovou“ barvou. Zapamatujte si výhledy 360° z kopce poloostrova Marin Headlands, mrakodrapy v centru a smítko v moři, které představuje Alcatraz. Nedaleko odtud se nachází Golden Gate Park, kde můžete strávit celé dny, aniž byste poznali všechna jeho tajemství, jako je např. jezírko se šlapadly nebo ohrada s bizony, nebo prohlížením zdejších inovativních muzeí vědy i umění. Díky víkendovým uzavírkám se park stává rájem pro chodce a cyklisty.

 

Sekvojové lesy

Tady zahoďte mobil a objímejte stromy.  Začít můžete s nejvyššími stromy světa – tito kalifornští obři rostou na většině pobřeží, od Big Sur až k hranici s Oregonem. Můžete projíždět kolem nich, ale i skrze ně – což je tradiční atrakce pro turisty – ale nic se nevyrovná úžasu, který pocítíte, když se nepatrní projdete v jejich stínu. Meditovat o věčnosti mezi staletými sekvojemi můžete v parcích a rezervacích Muir Woods National Monument, Humboldt Redwoods State Park či Redwood National & State Parks.

 

Oblast Sonoma Valley

Je to vinařská oblast stejně jako sousední Napa Valley, kde se pěstuje neméně kvalitní víno, a zdejší slunečné vinice jsou obklopeny pastorální zemědělskou krajinou. Jedinečnost oblasti poznáte v neokázalých vinařstvích, kde můžete ochutnat novou sklizeň v přístřešku s plechovou střechou přímo ze sudu a přitom si hrát s vinařovým psem. Relaxujte a užívejte si zinfandel z pozdní sklizně s kopečkem zmrzliny s příchutí bílé čokolády pokapaným organickým olivovým olejem. Taková je Sonoma: na konvence se tu nehledí. Poznámka: I přes rozsáhlé poškození lesními požáry v oblasti na konci roku 2017 má většina vinařství otevřeno a je v provozu. Pokud budete mít v plánu navštívit konkrétní vinařství, ověřte si předem telefonicky, kdy má otevřeno.

 

Highway 1

Dále na jihu ji nazývají Pacifická pobřežní dálnice, zatímco obyvatelé severní Kalifornie říkají 644 km úseku ze San Francisco do Crescent City jednoduše Highway 1 (Dálnice 1). Prochází kolem menších sídel podél pobřeží a střídají se na ní ostré serpentiny a rovné úseky pastorální krajiny kolem rančů. Zastavte ve Fort Bragg a obdivujte Skleněnou pláž. Viktoriánské paláce dřevařského barona můžete spatřit ve městě Eureka, a také navštívit zdejší současnou uměleckou komunitu. Také si můžete udělat zastávku u majáků, které stojí jako tiší strážci míst, kde se setkává země s mořem.

 

Disneyland Resort

Tam, kde kdysi rostly pomerančové háje a ořešáky, vybudoval Walt Disney svůj sen, a dveře svého „Kouzelného království“ otevřel poprvé v roce 1955. Dnes představují Disneyland a sousední Disney California Adventure nejnavštěvovanější turistické atrakce jižní Kalifornie. Ve vyhledávaných tematických parcích ve městě Anaheim se procházejí milované postavičky ruku v ruce po Main Street USA a ohňostroje vybuchují nad hradem Šípkové Růženky. Pokud jste dítě skutečně nebo uvnitř, bude to pro Vás „nejšťastnější místo na zemi“ – alespoň pro jeden den.

 

Hollywood

Produkční studia se už odstěhovala, ale Hollywood a jeho růžově zbarvený Chodník slávy stále každoročně přitahuje miliony nadšených diváků. Kdysi drsný městský okrsek v LA prochází přerodem: vznikají zde stylové hotely, renovují se lesknoucí se kinopaláce i honosné bary a noční kluby obložené sametem. Nezapomeňte se vyfotografovat s ikonickým nápisem ´Hollywood´ v pozadí.

Prohlídky filmových studií v LA

 

Yosemitský národní park

Vítejte v oblasti, kterou přírodovědec John Muir nazval „rájem svého největšího potěšení“ a „velkým chrámem“. Všechno vypadá větší v NP Yosemite, at už Vás pokropí hřmící vodopády, které padají z kolmých skal, hledíte na žulové dómy nebo se procházíte v hájích prastarých obřích sekvojí, největších stromů na Zemi. Procházet se můžete loukami posetými květinami v údolích, které kdysi vyhloubily ledovce, laviny a zemětřesení. Nádherné výhledy budete mít z vyhlídky Glacier Point nejlépe za úplňku, anebo se za bezmračného letního dne můžete vydat autem po silnici Tioga Rd vedoucí kopcovitou oblastí. 

 

Santa Monica & Venice

Jak přelstít dopravu v LA? Vydat se raději na pláž! Slunečná Santa Monica zaručuje stále štěstí: naučte se surfovat, projeďte se na vyhlídkovém kole na solární pohon, tančete pod hvězdami na tradičním molu, ukažte dětem přílivová jezírka v akváriu nebo smočte nohy ve vodě a nechte své starosti odplynout. Po radostech Santa Moniky se můžete připojit k průvodu vyznavačů New Age, svalnatých kulturistů, gotiků či bubnujících hippies na nedaleké Venice Beach, kde se každý oddává svému. Nesmíme zapomenout ani na úžasné západy slunce.

Nejlepší zážitky z Kalifornie 2
Santa Monica Pier

Národní park Death Valley

Pouhé vyslovení jeho jména vyvolává představy zničených vozů a vyprahlých bloudících lidí potácejících se mezi písečnými dunami v poušti. Nejpřekvapivější na Death Valley („Údolí smrti“) je skutečnosti, jak je plné života: na svazích kopců barvy velbloudí hnědi rozkvétají jarní květiny v celé paletě odstínů. Pokud byste chtěli podniknout nějaké dobrodružství, vydejte se po klikatých stezkách do úzkých kaňonů plných geologických zvlášností, postůjte nad vulkanickými krátery vytvořenými při bouřlivých prehistorických explozích nebo se projděte po hornických „městech duchů“ z dob Divokého západu, kde lidé nacházeli – ale i ztráceli – jmění.

 

Balboa Park

Krásný Balboa Park je místem, kam se chodí obyvatelé San Diega bavit a hrát si, pokud zrovna nejsou na pláži. Celá rodina si přijde na své: v areálu se můžete ponořit do více jak desítky muzeí (umění, kultura, věda), obdivovat architekturu ve španělském koloniálním a neokoloniálním stylu a opalovat se na promenádě El Prado; nebo si sehnat lístky na představení v divadle Old Globe Theaters, které bylo vytvořeno podle slavného shakespearovského originálu.

 

Kalifornské Misie

Pokud podniknete road trip podél pobřeží mezi San Diegem a Sonomou, půjdete po stopách dávných španělských konkvistadorů a katolických kněží. Přední mezi nimi byl františkánský kněz Junípero Serra, který na konci 18. století založil mnohé z 21 původních misijních stanic v Kalifornii. Některé z nich, jako je misie San Juan Capistrano, byly autenticky zrestaurovány včetně zahrad s květinami, kamenných arkád, kašen a kaplí zdobených náboženskými freskami. Z jiných zbyly jen strašidelné ruiny dávno zašlých časů, jejichž chodbami se dnes procházejí pouze duchové.  

 

Hora Mount Shasta

Zvedá se náhle uprostřed okolních rovin a v celé Kalifornii není žádná další hora, která by podněcovala představivost tak jako Mt Shasta. Kalifornští domorodci věřili, že je domovem jejich náčelníka-nebeského ducha. Přírodovědec John Muir řekl, že „její krása mění jeho krev ve víno“. A objevitel na konci 19. století tvrdil, že pod povrchem hory v tunelech dodnes žijí přeživší ze ztraceného kontinentu. Ať už je to „vír energie“, který tu dnes cítí vyznavači New Age, nebo pocit mravenčení v páteři, který mívají pěší turisté směřující na její větrný vrchol, hora je prostě magická.

 

East Bay

Většina návštěvníků San Franciska sice zůstane na západní straně, spousta k vidění a konání je toho také v protější East Bay, takže stojí za to se tam vydat vydat ať už trajektem, nebo dráhou BART. Můžete si prohlížet streetart na téměř každém bloku v rychle se rozrůstajícím Oaklandu nebo poznat dlouhodobou náklonnost k svobodě projevu a rovnosti v Berkeley, v každém případě East Bay slouží jako významná protiváha a kontrast ke vzkvétající technologii v San Franciscu a v Silicon Valley.

 

Státní park poušť Anza-Borrego

Z dálky vypadá největší státní park Kalifornie jihovýchodně od města Palm Springs a severovýchodně od San Diega jako pustý úsek o rozloze asi 640 000 akrů. Pokud se tam ale dostanete na jaře, thedy ožívá jako žádné jiné místo: svahy kopců pokryjí velké úseky lučních květin snad všech barev. Po zbytek roku oblast nabízí skvělé podmínky pro pěší turistiku (je potřeba mít s sebou spoustu vody, protože teplota může vyletět nahoru) po odlehlých stezkách a kolem petroglyfů, které jsou dokladem o zdejší 10 000 leté historii amerických domorodců.

Pěší túry v Kalifornii

 

Město Monterey

Rybářská vesnice Monterey na poloostrově, s častými mlhami a větrem, vyvolává představu románů amerického realismu od Johna Steinbecka. Můžete se vydat na plavbu za pozorováním velryb do národní mořské rezervace v zátoce, jejíž někteří vodní obyvatelé dnes plavou také v ekologickém akváriu na nábřežní třídě Cannery Row. Autentickou námořní atmosféru pocítíte v nejstarším majáku Západního pobřeží v Pacific Grove, a pak se můžete procházet starým centrem Monterey se skrytými zahradami a historickými budovami z nepálených cihel ze španělského, mexického a raného amerického období Kalifornie.

 

Poloostrov Coronado v San Diegu

Vydejte se autem po dlouhém mostě stáčejím se do oblouku, nebo nasedněte na trajekt, ze San Diega do pobřežního Coronada, které představuje civilizovaný únik do uhlazenějších časů. Bavte se v atmosféře společenské smetánky konce 19. století v Hotelu Del Coronado****,  který se podobá paláci a kde nocovali členové královských rodin a prezidenti. Marilyn Monroe zde natáčela klasickou komedii Někdo to rád horké (1959). Můžete šlapat kolem neuvěřitelně bílých pláží, které se trvale řadí mezi nejlepší v USA, až k pláži Silver Strand, kde si dáte zmrzlinu či duhovou cukrovou vatu. 

 

Big Sur

Skalnaté pobřeží Big Sur, za nímž se zvedají mechem porostlé tajemně působící sekvojové lesy, samo působí tajemně. Vydejte se proto ho blíže prozkoumat, hledat skryté horké prameny a pláže, kde je písek zbarvený do fialova nebo kde byl vyplaven obří jadeit. Načasujte si svoji návštěvu na květen, kdy vodopády dosahují svého vrcholu, nebo na dobu, až odejdou davy letních turistů, ale stále ještě bude vládnout slunečné počasí. Zaklánějte hlavu, abyste zahlédli ohrožené kalifornské kondory, jak krouží nad útesy u oceánu.

Mexický stát Baja California  na Kalifornském poloostrově

 

Santa Barbara

Santa Barbara, které se oprávněně přezdívá Americká riviéra, je skutečně idylická. Kývající se palmy, pláže s prachově měkkým pískem, rybářské čluny narážející do sebe v přístavu – působí to jako klišé, ale je to skutečně tak. Kalifornská „Královna Misií“ je výjimečná krasavice s typickými budovami z nabílených nepálených cihel a červenými střechami. Celé centrum města bylo zrekonstruováno ve španělském neokoloniálním stylu po ničivém zemětřesení v roce 1925. Můžete sem podniknout jednodenní výlet nebo třeba strávit víkend v místních vinařstvích. Město se krásně vzpamatovává po ničivých lesních požárech a sesuvech půdy na pobřeží, k nimž došlo v zimě 2017-18.

 

Surfování

Možná jste na surfové prkno zatím nikdy nevstoupili, ale určitě byste to měli zkusit, když zde budete. Není totiž sporu o vlivu surfování na všechny aspekty plážového života v Kalifornii, od módy až po pouliční slang. Zdejší vlny jsou dostatečně mohutné, takže nemusíte letět až na Havaj. Profíci sjíždějí vyhlášené vlny v Malibu, v Huntington Beach (kterému se přezdívá „Americké město surfování“), v La Jolla a v Santa Barbaře, zatímco  nováčci se školí v „safari kempech“ na pobřeží, od San Diega až k městu Santa Cruz.

 

Vydejte se po pobřeží železnicí Amtrak

Železniční trasy, jako je Coat Starlight a Pacific Surfliner, Vám umožní zaparkovat Vaše auto a vydat se dál vlakem, především v jižní Kalifornii. Jižně od města San Luis Obispo zahlédnete odlehlé pláže, když budete projíždět v panoramatických vyhlídkových vagonech od společnosti Amtrak. Než se nadějete, budete v Santa Barbaře; můžete vystoupit na vlakové zastávce Carpinteria či Ventura a zaplavat si, a nakonec přijedete do architektonicky velkolepého nádraží Union Station v LA. Pokračovat pak můžete na jih do historického města Mission San Juan Capistrano a plážových měst v okrese North County a skončíte v centru San Diega.

 

Jezero Tahoe

Vysoko v pohoří Sierra Nevada leží celoroční tábor pro outdoorové aktivity, které se všechny točí kolem druhého nejhlubšího jezera v USA. V létě láká nezvykle modrá voda ke smočení se, plavbě na kajaku nebo k potopení se do hlubin. Horští cyklisté sjíždějí velkolepé jednostopé trasy a pěší turisté se vydávají po stezkách vinoucích se hustými lesy. Po setmění se uchylte do útulné chaty u jezera a zahřejte se u ohně. A když se jezero Tahoe promění v zimní říši divů, přední lyžařská centra přilákají příznivce sjezdového lyžování, snowboardingu i klasického (severského) lyžování.

 

Národní park Lassen Volcanic

Mimozemsky působící krajina představuje poslední článek v řetězci sopek Kaskádovém pohoří; naleznete zde bublající bahenní sopky, průduchy s unikajícími sírovými výpary i fumaroly vypouštějící páru, nemluvě o různobarevných struskových kuželech a kráterových jezerech. Nesetkáte se však s davy turistů tak jako ve slavnějších národních parcích. Lassen Volcanic přitom nabízí vrcholky, které můžete zdolat, azurové vody, na kterých můžete pádlovat, kempy v lese, kde můžete postavit svůj stan, a také dřevěné chodníky v oblasti Bumpass Hell, která Vás zanechá v úžasu.

 

Centrum Los Angeles

Restaurace, noční podniky, hotely, kulturní instituce a dopravní možnosti zde vyrostly tak jako jeřáby na obzoru, takže v centru LA je stále rušno. Navštivte koncertní sál Walt Disney Concert Hall s  křivkami z vlnící se nerezové oceli, obdivujte špičkové současné umění v Broad Museum nebo se seznamte s historií moderní hudby v Grammy Museum. Pak si dejte jídlo ve sto let staré, ale stále se vyvíjející samoobslužné jídelně Grand Central Market a poté se vydejte procházet galerie a butiky v okrscích Arts District, Olvera Street a Chinatown. Večer se kochejte světly velkoměsta z některého ze střešních barů: může to být např. Perch, Standard či Spire 73.

Kalifornie – pestrý stát na západním pobřeží

 

Palm Springs

Oáza v Sonorské poušti proslulá především díky slavným hvězdám (už od dob Sinatrovy kapely Rat Pack), to je Palm Springs, které představuje elegantní letovisko v poušti. Můžete to udělat jako celebrity: odpočívat u bazénu z poloviny 20. století, navštěvovat galerie umění, retro obchody a pít míchané drinky od svítání do soumraku. Pokud však toužíte raději ven, vyrazte po pěších turistických stezkách, které se vinou pouštními kaňony přes území domorodých Indiánů, nebo na vrchol pohoří San Jacinto Mountains, kam se dostanete kabinovou lanovkou.

 

Route 66

Je to klasická americká trasa pro road trip, historická dálnice vedoucí „z Chicaga do LA“, kterou těžko předčí kterákoli jiná. Po celé „Matce cest“ mezi plážemi a arizonskou pouští se táhne východokalifornská poušť a nabízí jedinečné atrakce, mix americké historie a kýče: např: První originální muzeum McDonald, Wigwam MotelElmer’s Bottle Tree Ranch, Peggy Sue’s DinerBagdad Cafe, Calico Ghost Town. Mějte oči na stopkách – nikdy nevíte, co můžete objevit.

 

Zábavní parky v jižní Kalifornii

Disneyland Resort je sice největší tematický park v jižní Kalifornii, ale není zdaleka jediný. Universal Studios Hollywood spojuje filmovou mánii a atrakce na téma filmových trháků v Kouzelnickém světě Harry Pottera. V severním okrese LA County se nachází dvojpark Six Flags Magic Mountain a Hurricane Harbor (vodní park) s nespočtem horských drah a tobogánů, na kterých se vydovádí celá rodina. Park Knott’s Berry Farm nabízí horské dráhy patřící k nejvíce adrenalinovým v Americe, a také park Camp Snoopy zaměřený na mladší hledače vzrušení. V severním okrese San Diego County se nachází Legoland California s atrakcemi, příležitostmi se učit a s celou „minizemí“ památek světa postavených z kostiček lega. A pokud máte jen pár hodin (nebo pár dolarů), jsou zde také zábavní parky Santa Monica Pier a Belmont Park v San Diegu, které představují historický návrat v čase.

 

Národní pobřežní park Point Reyes

Pokud by měl severní Kalifornii obsáhnout jeden park, doporučujeme pobřežní park Point Reyes. Překročte zlom San Andreas a zastavte se u majáku v místě, které působí jako konec země, a dalekohledem pozorujte migrující velryby. Také můžete být svědkem drsného dovádění sezónní kolonie obřích rypoušů na výběžku Chimney Rock nebo podniknout pěší túru mezi volně se pohybující stáda mohutných kalifornských losů. Pak se autem vydejte na zdejší větrné pláže, kde se horizont táhne až do nekonečna.

 

Město Laguna Beach

Město Huntington Beach v okrese Orange County přitahuje uvolněný dav surfařů, zatímco jachtaři se baví ve svém ráji ve městě Newport Beach. A dále na jih láká Laguna Beach se svojí pozoruhodnou kombinací peněz, kultury a přírodní krásy. Bohémská minulost Laguna Beach je stále patrná v podobě galerií umění v centru, pěkných bungalovů s řemeslnou a uměleckou výzdobou stojících vedle milionářských sídel, a také každoročního Festival of Arts and Pageant of the Masters („Festival umění a průvod mistrů“).

 

Ostrovy Channel Islands

Ostrovy Channel Islands ležící jako rozházené perly kolem pobřeží představují poslední výspu civilizace v Kalifornii. Jsou takto už tisíce let, od doby, kdy zde domorodí Čumačové plavící se po moři založili své vesnice. Kolem ostrovů je hojnost mořského života, od korálových útesů až po obří rypouše. Vydejte se poznat přírodu v NP Channel Islands, přírodním ráji s fantastickými možnostmi šnorchlování a plavby na kajaku, nebo se vydejte na ostrov Santa Catalina připomínající Středomoří, s hotely kolem přístavu.

 

Národní park Joshua Tree

Dvě pouště – Coloradská z jihu a Mohavská ze severu – se setkávají severovýchodně od Palm Springs a vytvářejí NP Joshua Tree. Pouštní park o rozloze 794 000 akrů se surrealistickou krajinou je rájem pro horolezce, pěší turisty a horské cyklisty. Mezi horami se skrývají říčky a oázy obrostlé stromy juky krátkolisté (Joshua tree), která dala parku jméno, s trčícími větvemi zakončenými chomáči tenkých listů. V parku můžete kempovat, nebo se ubytovat a bavit na severu v osobitém městečku Joshua Tree, které má vlastní hudební a uměleckou scénu. A také je zde Pioneertown, původně prostřední pro natáčení filmu z Divokého západu, dnes známé svým country barem vyhledávaným hipstery.

Hlavní atrakce kalifornských pouští

                                                       

Mendocino

Mendocino je „písečný hrad snů omývaný mořem“ na pobřeží severní Kalifornie. Povzbuďte svoji duši toulkami ke skalnatému mysu s útesy a ostružiníky. V létě se kolem unikátních vodárenských věží ze sekvojového dřeva ve městě Mendocino často nesou závany levandule a jasmínu. Dorážející příboj je stále v doslechu, přičemž pláže s naplaveným dřevem jsou mocné připomínky síly moře. Mendocino, původně přístav postavený v 19. století obyvateli Nové Anglie, dnes patří bohémům, kteří dávají v životě přednost umění a přírodě.

Akční nabídka ubytování zde