Barevná schémata do kuchyně

Barevná schémata do kuchyně 1

Když jde o barevná schémata do kuchyně, některým z nás se rozhoduje snadněji než jiným. A když jde o investici do nové kuchyně či její rekonstrukce, může být lákavé hrát na jistotu. Existuje však mnoho způsobů, jak zajistit, aby Váš nově vyzdobený prostor po několika letech nevypadal „unaveně“. Je to například výběr neutrálních jednotek a výrazného odstínu stěn či obkladů. Nebo se můžete inspirovat od Caroline a Sarah Stemp ze Sascal Studio a vylepšit své stávající skříňky trochou barvy.

 „Broušení a nové natření Vašich jednotek je nákladově efektivní způsob, jak vnést do prostoru osobitost,“ říká designérské duo. Vyhýbání se trendům ve prospěch nadčasového designu je další způsob, jak dosáhnout trvalého stylu, říkají designéři Stilleben Architects, kteří věří, že kuchyně by měla vydržet po generace. „Chtěli jsme vytvořit kuchyni, která obstojí v čase a měnících se trendech,“ říkají zakladatelé studia o svých dlouhodobých nápadech na barvu kuchyně. „Je v tom trocha klasického designu, ale přitom současné barvy, které lze kdykoli přetřít a změnit.“

Pokud Vás jasné nebo výrazné odstíny spíše odrazují, zvažte tlumenou verzi své oblíbené barvy nebo odstín na světlejším konci spektra. Paleta čerpaná z přírody jen zřídka selže, stejně jako tónové barvy, které definovaly oblasti designu v polovině 20. století, např. rezavě červená, spálená oranžová, hnědozelená a mořská modrá (marine). Ať už se rozhodnete pro jakékoli barvy, textura a materiálnost jsou klíčovým faktorem toho, jak barvy budou v prostoru působit. Například matný povrch může být méně výrazný než lesklý povrch. Nebo by vlastnosti glazované dlaždice odrážející světlo mohly výrazně ovlivnit výběr barev, což může být zvláště užitečné, pokud jde o nápady do malé kuchyně. Ať už jen hledáte inspiraci pro malování nebo hledáte celý redesign, zde jsme sestavili výběr tipů na kuchyně, které využívají barvy různým inspirativním a dostupným způsobem.

26 barevných nápadů do interiéru kuchyně

Barevná schémata do kuchyně 2
ilustrační foto

Barevná schémata do kuchyně

Světle růžová a šedá

Růžové skříně a terakotové podlahy na míru vdechly nový život kuchyni nemovitosti ve stylu Arts and Crafts v severním Londýně, která nedávno prošla kompletní rekonstrukcí z rukou Studia Duggan.

„Křídová barva od Bauwerk byla nanesena v celém otevřeném prostoru, aby dodala prvek zemitosti,“ říká zakladatelka Tiffany Duggan, která zvolila tmavé dřevo pro nástěnné skříňky, aby vytvořila kontrast a dodala dramatičnosti. „Nástěnnou a základní jednotku spojuje taktilní cementová pracovní deska a zadní stěna, které zároveň vyvažují jemně růžové skříňky industriálnější atmosférou.“ Růžová dodává šedým kuchyňským nápadům skutečnou jemnost.

 

Bronz s akvamarínem

Kuchyně od Roundhouse navržená tak, aby doplňovala výhled z domu na moře, obsahuje paletu odstínů ručně leštěného bronzu, tmavou šedozelenou a akcenty zelenomodré. Schéma vytvořené ve spolupráci s Pfeiffer Design, je sofistikovanou reakcí na pobřežní prostředí a přenáší nápady na kuchyně v zelené na nejpokročilejší úroveň.

 „Tato kuchyně Urbo s patinovaným bronzovým lakem byla ústřední částí projektu renovace, který vytvořil otevřený prostor obývacího, kuchyňského a jídelního prostoru,“ říká Lauren Wright, designová konzultantka z Roundhouse. „S bronzem dobře funguje tmavě zelená barva Studio Green od Farrow & Ball, zvláště je-li spojena se svěží bílou pracovní deskou.“

 

Měděná a růžovo červená

Čistě obložené dřevěné skříně se snoubí s texturovanými dlaždicemi v klidném prostoru, který má pozadí z drsného mramoru od Mandarin Stone.  

„Obklady jsou vyrobeny z tromlovaného mramoru Rosa Perlino, který nabízí nejjemnější růžové odstíny a rustikální nádech díky starožitným tromlovaným okrajům,“ říká Louisa Morganová, kreativní ředitelka Mandarin Stone, která dokazuje, že nápady do růžové kuchyně mohou zahrnovat i neutrální odstíny. Podlaha v barvě světlého porcelánu zvedá a odlehčuje schéma, zatímco konečné úpravy – jako je měděná baterie z londýnské hospody The French House a terakotové závěsné svítidlo od Nicka Frasera – přispívají k celkovému pocitu tepla.

 

Terakotová a špinavá bílá

Terakota je i nadále jedním z významných kuchyňských trendů. Když Ditlev Rahbek, Ditte Reckweg a Jelena Nordentoft z Stilleben Architects v roce 2017 uvedli na trh svou kuchyňskou linku, chtěli zjednodušit proces navrhování nové kuchyně tak, aby „zůstala jen promyšlená a odolná řešení.“ Za tímto účelem studio nabízí 2 různé modely v 6 vybraných charakteristických barvách, z nichž jedna je bohatá a zářivá terakota.

„Pochází ze světa keramiky a vytváří rovnováhu mezi červenými a hnědými tóny,“ říkají zakladatelé společnosti Stilleben. „Je odvážná, ale přitom nadčasová, a přírodní prvky barvy se přizpůsobí ostatním tónům a světlu v každé místnosti.“

 

Šalvějová zelená a teplé odstíny bílé

Když se sestry a interiérové ​​designérky Sarah a Caroline Stemp ze Sascal Studio nastěhovaly do jejich londýnského bytu, vylepšily stávající šedou lesklou kuchyni trochou barvy.

Skříňky jsme nechaly obrousit a natřít šedým odstínem Mizzle od Farrow & Ball, říká dvojice, která miluje kombinaci růžové a zelené, a tak si pro stěny vybrala měkkou pudrovou Calamine rovněž od Farrow & Ball. Bambusové police, starožitné hodiny a sisalový koberec dotvářejí vzhled a dodávají krásné paletě nádech vintage, což je důkazem, že pokud víte, jak kuchyňské skříňky natírat, můžete zcela změnit schéma.

 

Fialová a bílá

Dvoubarevné nápady do kuchyně nemohou být o mnoho měkčí než je tento příklad.

„Jedním z prvních designových rozhodnutí, které jsme pro tuto kuchyni učinili, byl výběr speciálního kamene Arabescato Violet pro pracovní desku a nástěnnou polici,“  říkají Tor Sauder a Sheena Murphy z Nune Design. „Má fialové a zlaté tóny, které dodávají teplo a charakter.“

Dvojice chtěla, aby byl kámen ústředním bodem, a tak zachovala ostatní povrchové úpravy „tiché a neutrální“ a implementovala paletu tonálních a texturních materiálů, aby vzbudily zájem. To zahrnuje pozadí z ručně tesaných terakotových dlaždic a bronzové rukojeti skříněk, které časem krásně zestaří.

 

Lesní zelená a olivová

Pozoruhodný je dramatický tmavě zelený odstín použitý na stěnách a skříňkách v kuchyni tohoto historického domu. Designový ředitel v Plain English Merlin Wright popisuje nanášení barvy jako „promáčení barvou“ a vysvětluje, že technika má za následek sjednocení různých prvků v prostoru.

„Sytě zelená navíc doplňuje teplé tóny dubové podlahy a pracovní desky na ostrůvku,“ říká o výběru barvy, která je jejich vlastní: Army Camp Green. Pokud jde o nápady na kuchyňský ostrůvek, je pracovní stůl natřen fádní barvou od Papers and Paints, aby vytvořil jemný kontrast.

 

Modrá a zelená

„Paleta barev v kuchyni byla docela spontánní volba,“ říká Anna Białobrzewska z varšavské architektonické praxe In Architecki. „Klienti představili odstíny, ve kterých se cítili dobře, a vytvořili jsme kombinaci pastelově zelené, modré a růžové.“

Jednotky byly obloženy dýhovanými panely, aby navodily estetiku 50. let, a mají práškově modrá čela s bledě růžovými prvky a k tomu skříně v mátové barvě, které se táhnou od podlahy ke stropu. Modrá kuchyně nikdy nevypadala tak dobře jak tady.

 

Černá a starorůžová

Při kombinování barev jde především o podtóny. Paean Black od společnosti Farrow & Ball je nadčasová světle černá barva na červeném základě, která vytváří teplo a intimitu, stejně jako dramatičnost – nikoli balíček, jaký byste od nápadů na kuchyni v černé očekávali.

„Tóny spáleného lilku dokonale ladí s kouřovými nuancemi odstínu Sulking Room Pink,“ říká ambasador značky a poradce pro barvy Patrick O’Donnell z F&B. „Použití černého odstínu na nízkých jednotkách pomáhá kuchyni ‚uzemnit‘, zatímco bledý růžový odstín nad stropem vytváří iluzi výšky, protože tam, kde se stěna setkává se stropem, není žádný ostrý kontrast.“

 

Tmavě modrá se šalvějově zelenou a červenou

Tato sytě zbarvená kuchyně je výsledkem spolupráce australské značky Laminex a architektonického studia Kennedy Nolan z Melbourne. Při práci s moderním ultra matným laminátem se studio rozhodlo zaměřit na šalvějově zelené kuchyňské nápady na skříně a temně modrou barvu na pracovní desku, zadní stěnu a kryt digestoře. Rustikální terakotové dlaždice vytvářejí další kontrast a zároveň dodávají teplo, přičemž vzhled doplňují prvky v zářivě červené.

Chtěli jsme, aby to působilo poměrně abstraktně,“ říká Rachel Nolan, zakládající ředitelka Kennedy Nolan. „Výsledkem je opravdu nezapomenutelná malá kuchyně.“

Barevné nápady do každé místnosti: jak do domu vnést barvy 

Barevná schémata do kuchyně 3
ilustrační foto

Jaké jsou nové barvy do kuchyně pro rok 2022?

Rok 2022 má z hlediska trendů barev v kuchyni pro každého něco. Vybrat si můžete zemité neutrální barvy, syté hnědé barvy, a zelenou jakéhokoli odstínu, což je paleta inspirovaná přírodou, nebo se rozhodnout pro výraznější barvy, jako je šafránově žlutá a výrazné modrá coby „prohlášení“.

 

Jak vybírat barevné schéma do kuchyně?

Při výběru barevných schémat do Vaší kuchyně zvažte osvětlení i výběr materiálu a to, jak chcete, aby Vaše kuchyně působila. Teplé, tmavé odstíny mohou být při správné aplikaci útulné a „zakuklené“, zatímco bledší paleta využije přirozeného světla a okamžitě rozzáří Váš prostor pro nádherný pocit z kuchyně plné slunce – to je jedna z nejkrásnějších úprav kuchyně.

Čtyři nenákladné možnosti podlahy v kuchyni