Mexico City: poznejte Distrito Federal

Mexico City: poznejte Distrito Federal 1

Mexico City se rychle stává jednou z největších metropolí světa. I přes pověsti o špíně, davech a nebezpečnosti má město bohatou historii, působivou uměleckou scénu, dynamickou pouliční kulturu a jídlo patřící k nejlepším v Latinské Americe.

 

Základní údaje

 • Počet obyvatel: kolem 21 mil.  
 • Počet návštěvníků ročně: kolem 12 mil.  
 • Jazyk: španělština   
 • Denní rozpočet: 30-200 USD
 • Nejvhodnější doba k návštěvě: říjen-květen; v prosinci a lednu může být chladno, zde však bude modré nebe a slunečné dny; v březnu a dubnu se teploty vzrůstají a v červnu začíná pršet, což trvá až do října   
 • Počet muzeí: více jak 150 (doporučujeme Muzeum Lva Trockého) 
 • Jiný název: El Distrito Federal, nebo jen zkráceně DF 
 • Důležité fráze: hola – ahoj; adios – nashledanou; ¿qué onda? – jak se daří? 

 

Okrsky a pamětihodnosti   

Historické centrum   

Historické srdce Mexico City se nachází v místech, kde Aztékové v roce 1325 založili svoji metropoli Tenochtitlan. Když se sem dostali Španělé, použili místo jako stavební bloky pro to, co tvoří dnešní Mexico City. V samém centru se rozprostírá náměstí Plaza de la Constitución známé také jako El Zócalo. Vydejte se sem v září, abyste uslyšeli Grito de Dolores, což je připomínka křiku, který znamenal nezávislost Mexika a který dnes předvádí vládnoucí prezident. Prohlédněte si velkolepou katedrálu Metropolitana a přejděte k Templo Mayor, velkému aztéckému chrámovému komplexu, který byl objeven až v 70. letech 20. století. Šest bloků na západ odtud se tyčí mrakodrap Torre Latino Americana vysoký 183 m, který nabízí pohled ze 44. patra na táhnoucí se město.

 

Coyoacán

Jižní okrsek Coyoacán, pro který jsou charakteristické kamenné ulice a františkánské kostely, je místem, kde naleznete Modrý dům (La Casa Azul) Fridy Kahlo, ve kterém se narodila a vyrůstala. Většina domu zůstává tak, jako byla v 50. letech 20. století a jsou zde vystavena díla Fridy Kahlo a jejího manžela Diego Rivery. Dostavte se sem časně, abyste se vyhnuli davům. O pár ulic dále naleznete Muzeum Lva Trockého (Museo Casa de León Trotsky), zděný areál, kde žil tento sovětský politický exulant. Můžete zde navštívit spartánsky strohý domov, kde strávil poslední léta svého života, včetně studovny, kde ho potkal jeho konec.   

 

San Ángel 

Příjemný okrsek na jihozápadě města byl kdysi místem určeným pro nejbohatší obyvatele, a také dnes si díky svým koloniálním sídlům a tvarovaným zahradám uchovává dojem výlučnosti. Vydejte se sem v sobotu na oblíbený trh El Bazar Sábado, který se koná každý týden od 60. let 20. století. Odehrává se v historické budově na náměstí Plaza de San Jacinto a jedná se o jeden z nejlepších trhů s řemeslnými výrobky ve městě. Až budete mít nakoupeno, zamiřte do nedaleké restaurace San Ángel Inn a dejte si zde oběd.   

 

Xochilmilco

Plavba po síti kanálů v Xochimilco („součímílko“) je oblíbenou aktivitou návštěvníků a turistů. Původně se jednalo o jezero s rozsáhlým systémem kanálů a s vyvýšenou cestou do Tenochtitlanu, zatímco dnes je  Xochimilco známé především svými pestrobarevnými čluny trajineras podobnými gondolám a umělými ostrůvky chinampas. Přidejte se o víkendu k davům místních a vyplujte po kanálech kolem muzikantů mariachi na člunech, veslujících fotografů a prodejců tacos nabízejících své čerstvé zboží z dřevěné kanoe.   

 

Bosque de Chapultepec 

Když místní lidé zatouží po přírodě, vydají se do Chapultepec Parku, což je 1695 akrů zeleně v samém srdci metropole a často bývá označován za „plíce Mexico City“. Je rozdělen do tří sekcí s muzei, zábavními parky, památkami, zoologickou zahradou, jezerem se čluny a dalším. Nejprve se vydejte do první sekce s hradem Chapultepec, který býval oficiálním sídlem hlavy státu Mexika a dnes ukrývá velmi dobré historické muzeum.

 

Condesa & La Roma 

V nejkrásnějších okrscích města naleznete vybledlé secesní domy, uznávané restaurace, noční bary mezcalería a snad všechny psy z celého města. Zdejší čtvrti „kolonie“ působí spíše jako vesnice než sekce jednoho z největších měst světa. Dejte si kávu a čerstvé domácí pečivo v Panaderia Rosetta nebo skleničku v Condesa DF a pozorujte místní hipstery projíždějící na kole po ulicích lemovaných stromy.

 

Teotihuacán

Asi 50 km severovýchodně od Mexico City se nachází neuvěřitelný Teotihuacán, což v překladu znamená „místo, kde byli stvořeni bohové“.  Přestože jeho pravý původ zůstává neznámý, stavba zřejmě započala kolem roku 100 př.n.l., tj. více jak 1000 let předtím, než do centrálního Mexika přišli Aztékové. Rozměry staveb, které byly postaveny ručně, jsou neuvěřitelné. Obzvlášť působivý je Chrám Quetzalcoatla a Pyramida Měsíce a Slunce; když budete šplhat na jejich vrchol, neohlížejte se přitom dolů…   

Nejpodivnější místa v Mexico City 

 

Co si vzít s sebou  

 • oblečení ve vrstvách – ráno a večer může být chladno, během dne však teploty vzrostou  
 • pláštěnku – dobré nepromokavé oblečení a/nebo deštník je při návštěvě v deštivých (letních) měsících zásadní  
 • krém na opalování a sluneční brýle – slunce v nadmořské výšce 2200 m bývá intenzivní  

 

Doprava

Používejte pouze autorizované taxi (taxi autorizado), když budete cestovat z letiště do města.  Objednat si ho můžete v některém z oficiálních stánků taxislužby na letišti.  

Z letiště můžete cestovat do centra města také metrem, ale pokud máte velká zavazadla, nemusíte být s nimi vpuštěni do vozu.   

Když budete ve městě poprvé a budete se s ním chtít lépe seznámit, dobrým řešením je nasednout na Turibus, otevřený dvouposchoďový vyhlídkový autobus, které jezdí okruhy po městě; nejlepší je projížďka po historickém centru.  

Mnohé okrsky jsou dobře schůdné pěšky, na delší vzdálenosti je dobré cestovat metrem, vyhněte se však nejrušnějším hodinám dopravní špičky. Taxi je zde hojnost a není drahé, používejte však vždy oficiální radio taxi (sitio), nikdy nezastavujte taxi na ulici.   

 

Bezpečnost

I přes násilí v jiných částech země zůstává metropole Mexika relativně bezpečná. Měli byste se však vyhnout nošení okázalých šperky a hodinek, draze vypadajících kabelek a tašek či kamer apod. techniky.

Mexico City bylo postaveno na nejisté půdě. Pokud budete ve městě a dojde k zemětřesení, snažte se zdržovat mimo budovy a objekty, které by se mohly uvolnit. Pokud Vás zastihne uvnitř budovy, řiďte se podle místních a hledejte úkryt na nejpevnějším místě v budově.   

 

Etiketa

Oblečení: podniky Chilangos jsou určeny stoupencům módy a mívají vlastní styl, který se v jednotlivých okrscích výrazně liší. Vy však nemusíte jít s davy a můžete si vzít na sebe totéž, co při návštěvě měst v Evropě či Severní Americe, na pláži pak můžete nosit kraťasy a žabky.

Spropitné: buďte připraveni na placení spropitného téměř za všechno. V restauracích je považováno za normu dát 10-15% celkové utracené částky.  

Rezervace předem: místa v restauracích je obvykle možné si rezervovat několik dní předem. Pokud se jedná o obzvlášť proslulý a oblíbený podnik, je dobré mít rezervaci několik týdnů dopředu. 

Cancún, Mayská riviéra, Yucatán 

Méně známé atrakce Mexika