Nejpodivnější místa v Mexico City

Nejpodivnější místa v Mexico City 1

Když už si myslíte, že to v Mexico City nemůže být podivnější, obvykle k tomu dojde. Rozlehlá metropole nabízí tolik nezvyklých až bizarních míst, že si můžete naplánovat výlet pouze po těchto podivných místech. Zde uvádíme 10 možností, které na Vás jistě zanechají trvalý dojem.  

 

Ostrov panenek

Zabijácká panenka Chucky by se jistě cítila jako doma na strašidelném ostrově Isla de las Muñecas. Stovky počasím zchátralých panenek, z nichž některé nemají hlavu nebo končetiny, visí na stromech a prádelních šňůrách na umělém ostrůvku (chinampa) hluboko v oblasti kanálů Xochimilco. Správce ostrova sbíral panenky v okolních kanálech, aby usmířil duši dívky, které se utopila nedaleko odtud.

 

Jak na to

Doporučená doba k návštěvě je mezi 8 a 16 hod., ostrov je přístupný pouze na člunu. Jeďte autobusem Tláhuac Paradero ze zastávky metra General Anaya ke vstupu do Embarcadero Cuemanco, běžte pěšky asi 1 km k dokům, a pak se vydejte ve člunu trajinera (gondole) za 1300 M$ na plavbu trvající 4 hodiny.  

 

Pochutnejte si na hmyzu na tržišti Mercado San Juan

Máte hlad? Co takhle dát si escamoles (larvy mravenců), jumiles (brouky halyomorpha halys), gusanos de maguey (červy maguey) nebo třeba křupavé chapulines (kobylky)? Mnoho lidí je příjemně překvapených, když hmyz na zdejším gurmánském tržišti s potravinami poprvé ochutná. Láska Mexičanů k hmyzu se datuje od předhispánského období a dnes je hmyz považován za lahůdku také v drahých restauracích, navíc je velmi výživný.  

 

Jak na to 

Tržiště Mercado San Juan se nachází na Pugibet 21, Colonia Centro, metro San Juan de Letrán, a je otevřeno 8-17,30 hod.. 

 

Paní Smrt trpělivě čeká   

Kdysi to byl jen malý kult, dnes však Paní Smrt (Santa Muerte) přitahuje miliony vyznavačů, kteří opustili tradiční katolicismus a obrátili se k uctívání oblíbené svaté v podobě kostry. V celém městě naleznete mnoho oltářů Santa Muerte, ale hlavní z nich je umístěn v dělnickém okrsku Colonia Morelos. Vyznavači zde klečí před postavou „smrtky“ oblečené do roucha pošitého flitry a s parukou s dlouhými tmavými kadeřemi.  

 

Jak na to

Vstup do Colonia Morelos je na vlastní nebezpečí: ve dne je zde relativně bezpečno, ale nenavštěvujte tuto oblast plnou kriminality po setmění. Oltář Santa Muerte naleznete na 12 Calle Alfarería, mezi ulicemi Mineros a Panderos, metro Tepito.

 

Vydejte se do podzemí v El Chopo

Každou sobotu odpoledne míří tisíce lidí na otevřené pouliční tržiště (tianguis) El Chopo, kde se každý týden scházejí punkeři v černém, skalní rockeři a metalisté i zástupci různých dalších subkultur. Zdejší prodejci nabízejí trička kapel indie music, kultovní videa a nejrůznější svérázné věci, zatímco na severním konci tržiště vystupují mladé ambiciózní kapely hrající garage punk, metal či rockabilly. Jakmile se tržiště zavře, jeho pravidelní návštěvníci zamíří do hlučných barů v okolí.  

 

Jak na to

Tianguis Cultural del Chopo se nachází na Calle Aldama v Colonia Guerrero, metro Buenavista, a má otevřeno v sobotu 10-17 hod.. 

 

Mercado Sonora – trh s čarodějnickými potřebami

Odradit zlé duchy nebo se zbavit kletby můžete na „čarodějnickém trhu“ Mercado Sonora. Jeho uličky jsou lemovány stánky nabízejícími předměty pro černou magii, podivnými nápoji a předměty určenými pro limpias, očistný rituál předhispánského původu, jehož součástí jsou oblaka kadidlového kouře a potírání bylinami. Najdete zde spoustu amuletů a talismanů, některé stánky nabízejí dokonce keramické figuríny Jesuse Malverde, což je světec narkomafie, který má přinášet štěstí lidem obchodujícím s drogami.  

 

Jak na to

Mercado Sonora se nachází na Avenida Fray Servando Teresa de Mier 419, Colonia Merced Balbuena, metro Merced, a má otevřeno 10-19 hod.. 

 

Svatostánek s maskami mexických zápasníků

Dřívější zápasník Super Astro proměnil svoje občerstvení s obloženými chleby a bagetami nazvané El Cuadrilatero („Ring“) v centru města ve svatostánek zápasů lucha libre. Barevné masky uzavřené ve skleněných vitrínách jsou poctou veličinám mexického zápasu, jako je Blue Demon a El Santo. Máte hlad? Pokud se Vám podaří za 15 minut spořádat obří plněnou tortu gladiador o hmotnosti 1,3 kg (plněnou různými druhy masa, vejci a sýrem), budete ji mít zdarma.  

 

Jak na to

El Cuadrilatero naleznete na Luis Moya 73, Colonia Centro, metrobus Plaza San Juan; torta stojí 53-85 M$ a torta gladiador 240 M$; otevřeno je 7-20 hod. Po-So.  

 

Vydovádějte se v Disco Patrick Miller 

Fantastickou příležitost k pozorování lidí naleznete v Disco Patrick Miller, pulzujícím nočním klubu známém svojí hudbou Hi-NRG (zrychlené disco). Podnik přitahuje velmi rozmanitou klientelu, od milovníků hudby 80. let a pravidelných hostů z řad dělníků až po transvestity a tanečníky break dance. Opravdová zábava začíná, kdy se na parketu otevřou kruhy a místní přijdou s tanečními pohyby, za jaké by se nemusel stydět ani Michael Jackson. 

 

Jak na to

Tančit můžete každý pátek po celou noc (od 22,30 do 4 hod.) v podniku na Mérida 17, Colonia Roma, metro Insurgentes; vstupní poplatek je 30 M$. 

 

Prohlédněte si mumie v kryptě

Krátce poté, co tento klášter během Mexické revoluce obsadili zapatističtí vojáci, při kopání a hledání zlata nečekaně narazili na asi desítku mumifikovaných těl. Blíže neidentifikovaná těla, která jsou dnes vystavena v kryptě muzea zdobené nástěnnými malbami, zřejmě patří mnichům a dobrodincům karmelitánského řádu a pocházejí ze 17. století. Pozoruhodně dobře se zachovalé děsivé výrazy ve tvářích některých mumií ještě zvyšuje morbidní dojem z Vaší návštěvy.   

 

Jak na to

El Museo de El Carmen se nachází na Av Revolución 4, Colonia San Ángel, metrobus La Bombilla, a je otevřeno 10-17 hod. Ut-Ne; vstupné je 48 M$.  

 

Potěšte své vnitřní dítě ve svérázném muzeu hraček

Roberto Shimizu, který je mexicko-japonského původu, tvrdí, že nashromáždil největší sbírku starých hraček na světě. Jeho Muzeum starých hraček (Museo del Juguete Antiguo Mexico) je rájem sběratelů a hromaditelů věcí díky sbírce s více jak milionem kusů, z nichž asi 60 000 jsou trvale vystaveny v bednách, které navrhl sám Shimizu z recyklovaných předmětů. Exponáty zabírající tři plná patra mají nejrůznější velikosti, od maličkých figurek akčních hrdinů až po roboty v životní velikosti.   

 

Jak na to

Muzeum se nachází na Dr. Olvera 15, Colonia Doctores, zastávka metra Obrera;  vstupné je 50 M$ a otevřeno má Po-Pá 9-18 hod., So 9-16 hod. a Ne 10-16 hod..  

 

Fenomén propadajícího se města  

Centrum Mexico City se rychle propadá. Leží v rozlehlém údolí, které je dnem jezera odvodněného Španěly na počátku koloniální éry, což způsobuje, že mnoho starých těžkých těžkých budov v historickém centru se dále propadá do rozbředlé zeminy. Nejvíce je to patrné v kulturním centru Ex Teresa Arte Actual, kymácejícím se dřívějším klášteře ze 17. století. Od okamžiku, kdy vstoupíte do naklánějící se budovy, si budete připadat jako při procházce zábavním domem v lunaparku, ale místo zrcadel zde spatříte psychedelické experimentální umění.   

 

Jak na to

Centrum Ex Teresa Arte Actual se nachází na Licenciado Verdad 8, Colonia Centro, metro Zócalo; vstup je zdarma a otevřeno 10-17 hod..