Místa na Tuamotu, kde najdete ráj

Místa na Tuamotu, kde najdete ráj 1

Dokonalé kouzlo Francouzská Polynésie přitahovalo na ostrovy návštěvníky po celá staletí a relativně turisty neobjevené Tuamotu představuje klenot v Pacifiku. Má daleko do lesku a luxusu ikonického Bora Bora a působí odlišně od zbytku Francouzské Polynésie. Zdejších 77 fotogenických atolů uniklo rozvoji hotelů ve větším rozsahu a nabízí celkově odlišný cestovatelský zážitek. Zde je náš výběr 6 rajských útočišť v souostroví Tuamotu.

 

Fakarava

Skutečně svůdný atol Fakarava má spoustu lákadel: výběr atmosférických hotýlků (s nezbytnou terasou s výhledem na lagunu), nádherné úseky hedvábného písku ohraničené palmami, potápěčské lokality a prostředí s pomalým tempem. Ve vesnici Rotoava můžete poznat, jak probíhá život na atolu. Můžete si vypůjčit jízdní kolo a zamířit na Plage du PK9, úsek bílého korálového písku omývaný tyrkysovým mořem. Pro potápěče je ostrov místem přímo legendárním – je to jako navštívit podmořský safari park. Garuae Pass (Severní soutěska) je nejvýznamnější místo, které nabízí úžasné potápění drift dive a pestrou škálu ryb. Jste připraveni na surrealistický zážitek? Pak se můžete potápět u Tumakohua Pass (Jižní soutěska), kde je možné spatřit stovky žraloků spanilých (až 400 kusů při jediném potápění). Vydat se tam můžete s Dive Spirit,  renomovaným potápěčským centrem se službami přizpůsobenými zákazníkovi.

 

Ahe

Pozoruhodné korálové útesy, čisté ostrůvky lemované bílým pískem a neuspěchané tempo života činí z Ahe ideální destinaci pro každého, kdo hledá autentické místní zážitky. Nachází se zde pouze dvě ubytovací zařízení a jedna vesnice, ale zato hojnost příležitostí vybít energii. Plavba přes lagunu v Ahe představuje zlatý hřeb návštěv souostroví Tuamotu, při níž budete mít šanci zaplavat si a šnorchlovat na jinak nepřístupných místech. Nasaďte si šnorchl a nechte se nést vodou nad pestrobarevnými korály, a dávejte přitom pozor, zda zahlédnete křehké skaláry, přátelské želvy či rychlé manty. Opět na suché zemi zamiřte do  Motu Manu, což je jen z mála dochovaných kousků domorodého pralesa na Tuamotu, seznamte se s pěstováním tahitských černých perel na perlové farmě nebo jen tak relaxujte na terase bungalovu s drinkem v ruce. Pokud jste se nechali zlákat, ubytovat se můžete v Cocoper le Lodge, ubytovacím zařízení se skvělou polohou přímo na pláži.

Tikehau

Hledáte neokázalý kousek ráje? Polynéský ostrůvek Tikehau je příjemný a odlehlý. Plavání a opalování na růžovozlatém písku je pro mnoho návštěvníků vrcholem denního programu, ale akčnější typy se mohou také potápět, šnorchlovat nebo vyplout na kajaku. Ať už jste zkušený potápěč nebo začátečník, který si ploutve připíná poprvé, vynikající místa naleznete nedaleko soutěsky Tuheiava Pass asi 30 minut od Tuherahera, jediné vesnice na atolu. Spolehlivé potápěčské centrum pro Vás je Diving Safari Tikehau. V laguně si nenechte ujít šnorchlování či hloubkové potápění v lokalitě La Ferme aux Mantas, což je „čistírna“, kde drobné rybky odstraňují parazity z mant. Pokud budete chtít zažít Tuamotu stylově, Tikehau je tím správným místem s pěknou nabídkou ubytování a pár špičkovými resorty menšího rozsahu. Bungalov si můžete rezervovat v resortech Ninamu nebo Tikehau Pearl Beach Resort, které oba shlížejí na úžasné tyrkysové moře. Všechna ubytovací zařízení mohou zorganizovat lodní výlety na idylická místa v laguně, jako je např. Motu Puarua („Ptačí ostrov“), mořské parky s rybami nebo pláže s růžovým pískem.

Akční nabídka zde

Mataiva

Působivý atol Mataiva má všechny předpoklady stát se rajským útočištěm, které jako bonus nabízí kulturu. Nachází se zde pouze jedna vesnice, dva rodinné hotýlky a omezená infrastruktura, takže tento klenot mezi atoly je splněným snem pro ty, kdo chtějí „sestoupit o několik rychlostních stupňů“. Úzká pláž, která lemuje lagunu, představuje úžasný pohled. Moře neuvěřitelného smaragdového a tyrkysového odstínu šplouchá na dokonalý oblouk bílého korálového písku. Pláž je skvělá pro opalování, pořádání pikniků a plavání. Hotýlky přitom nabízejí aktivity, od plaveb mezi ostrůvky (motu) na místa vhodná pro šnorchlování přes plavby na kajaku až po rybaření. Hloubkové potápění menšího rozsahu organizuje Mataiva Plongee. Toužíte po nějakém kulturní vyžití? Pak zamiřte do tradičního chrámu Marae Papiro, což je jedna z několika pozoruhodných archeologických lokalit na Tuamotu. Tvoří ho tradiční posvátná platforma vybudovaná z korálových desek v kokosovém háji vedle pěkné písečné pláže.

 

Makemo

Když se bude Vaše letadlo snášet nad zářivě tyrkysovou lagunou na přistávací pás maličkého letiště, budete vědět, že přicházíte do jedné z nejpůvodnějších destinací v Tuamotu. Makemo nemá hotel ani rezort, jen jediný hotýlek Relais Scuba Makemo na jižním konci vesnice Pouheva, jediné na atolu. Provozuje ho instruktor potápění, který pro hosty přizpůsobil potápění nedaleko soutěsky Arikitamiro Pass, kousek plavby člunem z Pouhevy. Ti, kdo raději zůstávají v suchu, by si neměli nechat ujít plavbu lodí přes lagunu na ostrůvek Motu Napahere. Opuštěný ostrůvek je ideálním místem pro piknik spojený s grilováním. Na východním výběžku atolu leží Pohue, část laguny, která je snad nejúžasnějším místem pro plavání a šnorchlování v celé Francouzské Polynésii (a to znamená hodně). Laguna se zde leskne všemi barevnými odstíny, od lapis lazuli až po tyrkys – prostě dokonalost!

 

Aratika

Pokud byste pocítili nutkání podniknout dobrodružství mimo mimo obvyklé trasy, vypravte se na atol Aratika, kde jsou návštěvníci naprostou vzácností.  Všechny předpoklady ostrovního ráje naleznete na neuvěřitelně krásném atolu, který jedním z nejlépe střežených tajemství Francouzské Polynésie. Hlavní aktivitou je zde šnorchlování. Obrovská nedotčená mořská oblast nabízí bezkonkurenční příležitosti pro setkání se žraloky, mantami a závratnou škálou tropických druhů. Také podmínky pro rybaření jsou skvělé. Mnoho návštěvníků ale přichází a pak pouze lenoší na korálové pláži před svým bungalovem. Rezervujete si místo v Pension Oterekia, což je jediné ubytovací zařízení na ostrově. Stinné terasy shlížejí na ráj s bílým pískem a tyrkysovou lagunou.  Krásné výhledy doplňují jednoduché, ale dobře vybavené, bungalovy vybudované ze splétaných kokosových došků a dalších přírodních materiálů. Třešničkou na dortu jsou pak kajaky a jízdní kola, která hosté mohou používat.

Akční nabídka zde