13 aktivit pro milovníky adrenalinu

13 aktivit pro milovníky adrenalinu 1

Naši předkové žijící v jeskyních nemuseli pronásledovat bouře nebo skákat bungee jumping. Jejich každodenní boj o přežití – v době, kdy nebezpečí číhalo za každým kamenem – jim poskytl dostatek adrenalinu. Oproti tomu moderní lidé – s jejich chytrými telefony, sedavým zaměstnáním a věrnostními kartami do supermarketů – vedou mnohem bezpečnější, ale také nudnější život. To možná vysvětluje, proč je poptávka po dobrodružných dovolených a extrémních sportech na vzestupu. Zde uvádíme 13 možností adrenalinových aktivit pro ty, kdo chtějí flirtovat s nebezpečím a otestovat své možnosti do extrému.

 

Zero gravity.7K

Miliardáři Branson a Bezos vydali miliony dolarů, aby mohli letět na okraj vesmíru, takové částky ale obyčejní lidé nemají. Dobrá zpráva je, že není nutné letět do vesmíru, abyste mohli zakusit stav beztíže. Dvě společnosti, Zero Gravity Corporation z USA a Air Zero G z Francie, Vás mohou svézt upraveným letadlem, které provádí vzdušné manévry, tzv. paraboly, křivky ve tvaru „U“. Když letadlo prudce vzlétne a vyrazí přes vrchol parabolické křivky, začíná zážitek beztíže, tj. můžete se v kabině volně vznášet po dobu 20-30 sekund.

 

Street luging – pouliční sáňkování bez sněhu  

Pokud radši zůstanete velmi blízko při zemi, pak je pro Vás ideální street luging. Při něm si lehnete na upravené na kolečkách jen pár centimetrů nad asfaltem a necháte gravitaci, aby Vás závratnou rychlostí táhla ze strmého svahu dolů. Nejsou zde přitom žádné mechanické brzdy, takže můžete brzdit pouze nohama, které jsou chráněny speciálními botami s tlustou gumovou podrážkou. Zatím nejvyšší rychost dosažená na saních poháněných gravitací je 164 km/h, kterou si může připsat americký jezdec Mike McIntyre.

 

Storm chasing (pronásledování bouří), USA

13 aktivit pro milovníky adrenalinu 2

Každý rok ke konci jara (od dubna do června) míří američtí hledači dobrodružství do tzv. tornádového pásu, což je velká oblast na jihu a středu Spojených států, kde se objevují tornáda, když se teplý vlhký vzduch z Mexického zálivu setká s chladným suchým vzduchem z Kanady. K dispozici je pár výprav spojených s „pronásledováním bouří“, z nichž většina začíná v Oklahomě a postupně se posunují na západ ke Coloradu s tím, jak sezóna pokračuje.

 

Wing walking – chůze po křídle letadla

Wing walking, které má své počátky už ve 20. letech 20. století, znamená pohyb po (pevných) křídlech letadla během letu. Někdy zahrnuje také kaskadérské kousky, jako je balancování na jedné noze nebo skok z jednoho letadla na druhé. Dnes ho může vyzkoušet každý. Ale místo chůze po křídlech jen tak budete v postroji připevněni k speciálnímu zařízení na letadle, zatímco pilot provádí manévry, jako jsou strmé otočky a prudké stoupání či klesání.

 

Cliff diving – „skákání z útesů“

Spolu s vytvořením závodu Red Bull Cliff Diving World Series pomohla společnost Red Bull zpopularizovat sport, při němž se účastníci vrhají z plošiny vysoké 27 m, což je téměř třikrát tolik jako desetimetrový můstek pro olympijské skákání. V roce 2014 společnost Red Bull zavedla také ženskou kategorii s plošinou vysokou 21 m.

 

Bridge climbing – lezení na most

Vše začalo v Austrálii, kde můžete lézt na slavný Sydney Harbour Bridge, který skýtá bezkonkurenční výhled z výšky 134 m, a sport se rozšířil na sousední Nový Zéland. V obou případech je nutné mít helmu, postroj a být pevně připojen k bezpečnostnímu lanu/drátu. V Japonsku můžete lézt na most Akashi-Kaikyo ve městě Kobe v tom smyslu, že se připojíte ke skupině, která vyjede výtahem na vrchol hlavní podpůrné věže, kde se budete procházet po zděné plošině.

 

Edge Walking – chůze po okraji věže CN Tower, Kanada

Můžete se projít po okraji a obejít po římse široké 1,5 m kolem hlavního patra CN Tower asi 356 m nad zemí. Účastníci jsou připevněni prostřednictvím systému vozíku a postrojů ke kolu nad hlavou, což jim umožňuje se vyklánět nad ulice Toronta a přitom nespadnout. Podobná atrakce je také ve Velké Británii, kde zase můžete procházet po proskleném chodníku asi 47 m nad stadionem Tottenham Hotspur, Londýn, a pak pomocí vedených lan sestoupit na zem.

 

Horseboarding, Velká Británie

Horseboarding je sport, při kterém kůň s jezdcem táhne někoho dalšího na skateboardu po klikaté trati. Vynalezl ho Daniel Fowler-Prime, kaskadér a jezdec, který miluje také bruslení, surfování a jízdu na snowboardu. Tyto aktivity spojil dohromady a výsledkem je společnost Horseboarding UK, která aktivity nabízí.

 

Cage diving – potápění v kleci k žralokům 

13 aktivit pro milovníky adrenalinu 3

Plavání se žralokem obrovským (který má asi 3000 maličkých zubů, ale lidi nežere) nabízí nezapomenutelný zážitek, ale pokud to pro Vás není dostatečný adrenalin, můžete zkusit potápění v kleci a setkání s velkým bílým žralokem (tím, kterého znáte z filmů, jako jsou Čelisti). Existují dva typy potápění v kleci: při prvním z nich se klec vznáší na hladině a Vám stačí šnorchl nebo zadržet dech, když žralok proplouvá; při druhém je klec potopena hlouběji do moře, někdy až na mořské dno, proto přitom musíte mít vybavení pro hloubkové potápění. Najdete ho např. v Jihoafrické republice. 

 

Paramotoring – motorový padákový kluzák

Paramotoring se podobá paraglidingu, ale máte na zádech připevněný nějaký pohon, který Vám umožní vzlétnout, stoupat a udržet let. Poměrně snadno se ho můžete naučit a nevyžaduje runway, takže můžete vzlétnout téměř kdekoli v otevřeném prostoru.

 

Heliskiing

Heliskiing neznamená vyskočit z helikoptéry a přistát ladně na bělostném sněhu jako James Bond ve filmu Jeden svět nestačí (1999). Heliskiing znamená, že Vás helikoptéra odveze do odlehlého terénu, takže můžete lyžovat na nedotčeném sněhu. Jedná se o lyžování mimo lyžařské trasy (backcountry), takže je potřeba být minimálně středně dobrý nebo pokročilý lyžař.

 

Bull riding – jízda na býku, USA

Výčet zranění, jako je otřes mozku a zlomeniny, způsobených při jízdě na tunovém živém býkovi je ponurý, přesto vzrušení spojené s tím, když býka ovládáte pouze jednou rukou (druhou se ho nesmíte dotýkat), stále přitahuje kovboje i amatéry. Najdete ho především v americkém Texasu.  

 

Buzkaši

Jezdecký sport, jehož název v překladu znamená „táhnout kozu“, je oblíbený mezi etnickými skupinami ve Střední Asii, od Afghánistánu po Kazachstán. Jezdci na koních při něm soupeří o zmocnění se mrtvé kozy, se kterou pak ujíždějí kterýmkoli směrem až do doby, kdy je nikdo nedostihne. Vše je možné ztížit a hrát pokročilou verzi nazývanou qarajai, kde musí jezdci kozu donést na konec pole, objet značku a snažit se kozu hodit do kruhu („kruh spravedlnosti“).

Adrenalinové zážitky, které byste měli vyzkoušet