Muzeum štěstí v Kodani

Muzeum štěstí v Kodani 1

Dokážete rozlišit pravý úsměv od hraného? Jaká je skutečná definice štěstí, a pokud byste mohli žít v umělém světě podobném Matrixu, kde by bylo vše jen příjemné, chtěli byste to? To jsou filozofické otázky pokládané hostům, kteří navštíví nově otevřené Muzeum štěstí v Kodani, instituci, která jde skutečně do hloubky, pokud jde o to, co nás činí šťastné a díky čemu se cítíme dobře.

Muzeum štěstí (Happiness Museum) umístěné ve sklepení budovy z konce 18. století na ul. Admiralgade ve starém městě, má ve svém čele Meika Wikinga, autora tří mezinárodních bestsellerů Little Book of Lykke („Knížka o Lykke“), The Little Book of Hygge („Knížka o Hygge“) a The Art of Making Memories („Umění vytvářet vzpomínky“). Muzeum je spravováno Institutem pro výzkum štěstí, nezávislou organizací zaměřující se na pohodu a kvalitu život) a ukazuje, jak je štěstí zahrnuto ve všech oblastech našeho života, prostřednictvím osmi místností, které se zabývají tématem z různé perspektivy. Podle muzea byl projekt vytvořen s cílem doslova přinášet štěstí do života, a připomínat návštěvníkům, co je pro ně hodnotou a způsobuje, že se cítí dobře.

„Naší nadějí je, že hosté odejdou o něco moudřejší, o něco šťastnější a o něco více motivovaní činit svět lepším místem,“ říká Meik Wiking.

Muzeum štěstí v Kodani 2

Muzeum je interaktivní a návštěvníci se mohou zapojit do testů se světelnou terapií a myšlenkovými experimenty. Uprostřed podlahy byla ponechána peněženka s penězi. Můžete se dočíst o studii, kde výzkumníci „ztratili“ peněženku na ulici v různých zemích světa a sledovali, kolik peněženek bude vráceno. Také je zde sekce geografie štěstí, která se věnuje roli vybudovaného prostředí na úroveň štěstí, a také ukazuje mapu světa s žebříčkem štěstí ve 153 zemích pocházející ze Zprávy o světovém štěstí 2020 https://worldhappiness.report/ed/2020/  (World Happiness Report).

„Spojené národy se začaly zabývat štěstím tím, že začaly vydávat Zprávu o světovém štěstí, kde se Dánsko opakovaně umísťuje jako jedna z nejšťastnějších zemí světa, když jde o pocit pohody, štěstí a kvality života. Proto si myslím, že že je Dánsko vhodným domovem pro muzeum, které se zaměřuje na to, jak vytvářet lepší rámec pro dobrý život,“ říká Meik Wiking.

Další sekce zahrnují vědu štěstí, historii štěstí a co můžeme očekávat od budoucnosti. Dokonce je zde sekce věnovaná úsměvům, kde hosté mohou zkoumat, která strana tváře Mony Lisy ve skutečnosti stojí za jejím legendárním úsměvem. Muzeum má osobní koutek s výstavkou předmětů darovaných lidmi z celého světa, které jim připomínají šťastné okamžiky v jejich životě.

Otvírací doba: St-Ne 11-17 hod., Po+Ut zavřeno

Stránky: https://www.thehappinessmuseum.com

Akční nabídka ubytování:

Nové pohádkové muzeum H. Ch. Andersena bylo otevřeno v Dánsku v Odense