Muzeum štěstí v Kodani

Muzeum štěstí v Kodani 1

Dokážete rozlišit pravý úsměv od hraného? Jaká je skutečná definice štěstí, a pokud byste mohli žít v umělém světě podobném Matrixu, kde by bylo vše jen příjemné, chtěli byste to? To jsou filozofické otázky pokládané hostům, kteří navštíví nově otevřené Muzeum štěstí v Kodani, instituci, která jde skutečně do hloubky, pokud jde o to, co nás činí šťastné a díky čemu se cítíme dobře.

Muzeum štěstí (Happiness Museum) umístěné ve sklepení budovy z konce 18. století na ul. Admiralgade ve starém městě, má ve svém čele Meika Wikinga, autora tří mezinárodních bestsellerů Little Book of Lykke („Knížka o Lykke“), The Little Book of Hygge („Knížka o Hygge“) a The Art of Making Memories („Umění vytvářet vzpomínky“). Muzeum je spravováno Institutem pro výzkum štěstí, nezávislou organizací zaměřující se na pohodu a kvalitu život) a ukazuje, jak je štěstí zahrnuto ve všech oblastech našeho života, prostřednictvím osmi místností, které se zabývají tématem z různé perspektivy. Podle muzea byl projekt vytvořen s cílem doslova přinášet štěstí do života, a připomínat návštěvníkům, co je pro ně hodnotou a způsobuje, že se cítí dobře.

„Naší nadějí je, že hosté odejdou o něco moudřejší, o něco šťastnější a o něco více motivovaní činit svět lepším místem,“ říká Meik Wiking.

Muzeum štěstí v Kodani 2

Muzeum je interaktivní a návštěvníci se mohou zapojit do testů se světelnou terapií a myšlenkovými experimenty. Uprostřed podlahy byla ponechána peněženka s penězi. Můžete se dočíst o studii, kde výzkumníci „ztratili“ peněženku na ulici v různých zemích světa a sledovali, kolik peněženek bude vráceno. Také je zde sekce geografie štěstí, která se věnuje roli vybudovaného prostředí na úroveň štěstí, a také ukazuje mapu světa s žebříčkem štěstí ve 153 zemích pocházející ze Zprávy o světovém štěstí 2020 https://worldhappiness.report/ed/2020/  (World Happiness Report).

„Spojené národy se začaly zabývat štěstím tím, že začaly vydávat Zprávu o světovém štěstí, kde se Dánsko opakovaně umísťuje jako jedna z nejšťastnějších zemí světa, když jde o pocit pohody, štěstí a kvality života. Proto si myslím, že že je Dánsko vhodným domovem pro muzeum, které se zaměřuje na to, jak vytvářet lepší rámec pro dobrý život,“ říká Meik Wiking.

Další sekce zahrnují vědu štěstí, historii štěstí a co můžeme očekávat od budoucnosti. Dokonce je zde sekce věnovaná úsměvům, kde hosté mohou zkoumat, která strana tváře Mony Lisy ve skutečnosti stojí za jejím legendárním úsměvem. Muzeum má osobní koutek s výstavkou předmětů darovaných lidmi z celého světa, které jim připomínají šťastné okamžiky v jejich životě.

Otvírací doba: St-Ne 11-17 hod., Po+Ut zavřeno

Stránky: https://www.thehappinessmuseum.com

Nové pohádkové muzeum H. Ch. Andersena bylo otevřeno v Dánsku v Odense

KDE SE UBYTOVAT

Nejlepší místo, kde se v Kodani můžete ubytovat, je v blízkosti starého města, kde soustřeďuje mnoho hlavních atrakcí. Centrem starého města tvoří náměstí Kongens Nytorv s mnoha sochami, historickými budovami a kamennými ulicemi. K významným atrakcím v okolí patří slavná nákupní pěší trasa Stroget a nábřeží kanálu Nyhavn. Ubytování s mírnějšími cenami najdete v módní čtvrti Vesterbro (známé také jako Meatpacking District). Zde uvádíme některé hotely s výborným hodnocením a na pohodlném místě.

Luxusní hotely: na skvělém místě s výhledem na park Tivoli Gardens a jen kousek pěšky od radnice se nachází butikový Nimb Hotel 5* nabízející individuálně vyzdobné pokoje a aparmány. Moderní Copenhagen Marriott Hotel 5* stojí na vynikajícím místě na nábřeží u městského přístavu, jen kousek pěšky od Tivoli Gardens a pár kilometrů od nám. Kongens Nytorv. Ve vynořující se čtvrti Orestad hned vedle největšího nákupního centra ve Skandinávii naleznete Crowne Plaza Copenhagen Towers 4*, jedinečné zařízení navržené podle ekologicky udržitelných principů a nabízející prostorné pokoje s luxusními výhledy. Stanice metra je hned u hotelu a staré město je vzdáleno 10 minut cesty.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: v módním okrsku Vesterbro se nalézá Andersen Boutique Hotel 4*. Spíše než konkrétní čas přihlášení a odhlášení hotel nabízí pronájem pokoje na 24 hodin denně, což je systém známý jako CONCEPT24; zahrnuje snídani a začíná v čas, kdy přijedete (ale je nutné si ho rezervovat přímo u hotelu). Ve stejné oblasti se nachází hotel Axel Guldsmeden 4*, s dekorem v balinéském stylu a krásným dvorem s pohodlným sezením. Na pohodlném místě vedle hlavního vlakového nádraží stojí moderní Absalon Hotel 4* s 161 pokoji, nabízející výběr prostorných pokojů.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: cenově dostupný butikový Rye115 Hotel 2* byl v roce 2019 kompletně zrekonstruován a zmodernizován, vybaven vintage severským nábytkem a dekorem. Nalézá se v okrsku Østerbro vedle stanice metra Trianglen a Fælledparken, velkého parku s jezírkem.  Wakeup Copenhagen 2* má apartmány se 2 ložnicemi, takže je ideální pro rodiny s dětmi, a nachází se jen blok od nábřeží a 10 minut pěšky od Tivoli Gardens. Základně vybavené nenákladné pokoje v centru najdete v Hotelu City Nebo 2*, vzdáleném jen kousek pěšky od vlakového nádraží.

Akční nabídka ubytování: