Naghol – obřad skákání z výšky na Vanuatu

Naghol – obřad skákání z výšky na Vanuatu 1

Místo: Pentecost, Vanuatu

Datum: obřady spojené se skákáním se obvykle konají každou sobotu v průběhu dubna a května  

Pozorujte odvážné obyvatele ostrovů, jak skáčou z výšky

Když se na ostrově Pentecost na Vanuatu sklidí první úroda sladkých brambor, jeho obyvatelé začnou stavět vysoké dřevěné věže. Po jejich dokončení zhruba do konce května skáčou místní muži a chlapci z těchto vratkých staveb pouze se dvěma liánami připevněnými ke kotníkům, které zbrzdí jejich pád – právě naghol se stal inspirací pro bungee jumping.

Správně to má být tak, že liány pustí skákajícího tak nízko, aby se vlasy dotkl země – to má zvyšovat úrodnost země a zaručovat bohatou sklizeň sladkých brambor (yam). Dnes kromě tradice motivuje naghol také turistika, kdy skákání většinou bývá pouze představení, ačkoli místní lidé stále  dodržují tradiční tabu pro účast – při nedodržení by měly nastat kulturní důsledky pro skákající muže.

Důležité informace: plánujte dlouho dopředu, protože počet návštěvníků ostrova Pentecost je omezen malým množstvím pensionů nabízejících ubytováním a dostupností míst v letadle při pár charterových letech. Aerolinie Air Vanuatu létají dvakrát týdně z Port Vila na Pentecost, letadla však pojmou pouze asi 20 cestujících.  

Místní atrakce: většina návštěvníků cestuje na Pentecost jen kvůli obřadům naghol (také nagol, n’gol, nangol, nanggo) ale v okolí vesnic Melsisi a Vanu je možné se pěšky vydat k soutěskám a vodopádům. Mimořádná je pak vulkanická krajina na vedlejším ostrově Ambrym.