Co znamená skandinávský design

Co znamená skandinávský design 1

Někdy to vypadá, že je celý svět posedlý snahou kopírovat tento kout země, od jeho nadčasové estetiky až po rituály útulnosti (hygge). Nyní se na něj podíváme – natáhněte si deku a pusťte se do hygge.

Každých pár let přitáhne povědomí veřejnosti nový designový styl a na krátkou dobu kraluje. Viděli jsme různé designové žánry, od rustikálního přes modernu poloviny 20. století až po eklektický boho styl, ale nezdá se, že by žádný z nich měl stejnou výdrž jako skandinávský styl. Neznamená to, že další typy designu upadly v nemilost, na dekoru ve stylu Scandi je však něco, čeho se lidé nemohou nabažit. A nemluvíme jen o stálé popularitě značky IKEA. Nejprve se ale podíváme na základy skandinávského designu.

 

Skandinávské země

Skandinávii tvoří tři země severní Evropy: Dánsko, Norsko a Švédsko. Zatímco někteří lidé mylně zahrnují také Finsko a Island, ty ve skutečnosti nepatří do Skandinávie, jsou však spolu s nimi považovány za severské země. Norsko a Švédsko leží na Skandinávském poloostrově, zatímco Dánsko se nachází jižně od Švédska přes Kattegatský průliv.

 

Hlavní prvky skandinávského designu

Skandinávský design se vyznačuje zaměřením se na čisté, jednoduché linie, minimalismus a funkčnost bez obětování krásy. Poprvé se dostal do popředí v 50. letech 20. století, přibližně ve stejné době, kdy se v Americe a Evropě ujal moderní styl. Část toho, proč je tak esteticky příjemný, je chybějící nepořádek. V pokojích ve skandinávském stylu nenajdete žádné přebytečné předměty; všechno má své místo a nepotřebné krámy nikde. I když sdílí mnoho prvků s modernou poloviny století, podle Washington Post preferuje skandinávský styl světlé, vzdušné prostory, zatímco prostory MCM mají tendenci předvádět tmavší barvy a méně se zaměřují na světlo. Skandinávci si také hluboce váží přírody a pobytu venku, což se v tomto stylu odráží. Dřevěné podlahy bývají spíše nezakryté a ve skandinávských domech se často vyskytují světlejší dřevěné tóny. A samozřejmě, živé rostliny jsou oblíbenou volbou, pokud jde o skutečné „přivedení přírody dovnitř“. Když už jsme u přírody, skandinávské zimy nejsou žádná legrace, a tak je vytvoření útulného domova nanejvýš důležité. To je důvod, proč v tolika vzorech Scandi najdete hřejivé, lákavé textury (např. masivní pletené deky a umělé kožešiny).

Co znamená skandinávský design 2
hygge

Skandinávské barvy

Skandinávské barvy sází především na neutrální odstíny, zejména na zářivě bílou s černými a tělovými odlesky. To však neznamená, že je styl zcela bez barev, ale celkové prostory mají tendenci být monochromatické, přičemž jako akcentující prvky přicházejí do hry odstíny. Pokud jde o barvu, odstíny, jako přirozená růžová a šedomodrá, patří podle stránek Life in Norway k nejčastěji používaným (možná to je důvod, proč se stále nemůžeme zbavit odstínu Millennial Pink). Také teplé hnědé tóny jsou oblíbené díky tomu, že styl používá přírodní dřevo a další přírodou inspirované barvy, jako je šalvějově zelená, takže se objevují i ​​v designu Scandi.

 

Proč je skandinávský design tak oblíbený

Část přitažlivosti spočívá v tom, jak ambiciózně tento specifický styl působí. Čistá příroda a jas navozují pocit klidu, který tolika lidem v každodenním životě chybí. Po opuštění stresujícího dne v práci je myšlenka návratu do domova bez objemného nábytku a nepořádku obzvláště přitažlivá.

„Čistý, ale teplý design, který se zaměřuje na ostré kontrasty, bílou, černou a přirozené odstíny, ve Vás vyvolává pocit štěstí, ale ne kýčovitě,“ vysvětluje návrhářka Kerri Rosenthal.

 

Udrží se skandinávský styl?

Pokud jde o design, existují trendy, a pak styly, které se stávají nadčasovými základními prvky interiérového designu. Je tedy skandinávský styl tím prvním nebo druhým?

„Mám pocit, že tu je s námi už dlouho, a podle mě se nacházíme v okamžiku, kdy už nejde o trend,“ řekla Kerri Rosenthal. „Trendy se mění. Skandinávský styl bude navždy úžasný pro ty, kteří ho milují.“

Vydejte se tedy tímto směrem a přijměte minimalistický design, vneste do svého domova trochu jasu a opřete se o životní styl Scandi.

Skandinávský styl