Navštivte Telč

Navštivte Telč 1

Do Telče jsem se dostala až na konci listopadu, kdy počasí mělo do pěkného daleko, ale prodloužený víkend se zdál být skvělá příležitost se konečně vydat do této části ČR. Poté, co jsem strávila chvíli v Jihlavě, nejstarším hornickém městě v ČR, jsem se přesunula do Telče podívat se, o čem to všichni tak nadšeně píší.

 

Stručná historie Telče

Město bylo založeno ve 13. století, kdy leželo na praktickém místě na křižovatce obchodních tras z Čech, Moravy a Rakouska. V roce 1335 ho vykoupil (tehdejší) markrabě Karel IV. a poté ho vyměnil s Jindřichem z Hradce za pohraniční hrad v Bánově. To byla velmi příznivá událost pro Telč, protože za vlády jeho rodu město vzkvétalo: byl vybudován hrad, kostel, domy a vodní opevnění, a město získalo právo Karla IV. pořádat výroční trhy. Nejlepší období pro Telč nastalo, když město převzal Zachariáš z Hradce, včetně restaurování starých a budování nových staveb, které dnes můžeme obdivovat. Po celá staletí městu vládly vznešené rody a dodnes tohle malé město působí jako přenesené z dob své dávné slávy. V roce 1992 ho díky tomu UNESCO zařadilo na svůj seznam, jako jedno z 12 míst v ČR.

 

Co v Telči uvidíte

Telč je sice malý, ale zato plný atrakcí. Z už tak příjemné části projdete branou v ulici Palackého a ocitnete se v jiném světě. Když si vzpomenete na Zlatou uličku v Praze, tak podobné jsou ulice obklopující tržní náměstí v Telči, s malými, barevnými, skutečně roztomilými domy. Ale to nejlepší teprve přijde.

 

Tržní náměstí v Telči

Navštivte Telč 2

Tržní náměstí v Telči, náměstí Zachariáše z Hradce, je skutečně malebné. Je prostorné, takže za mlhavých dnů, jako byl tento, bylo jen stěží vidět na druhou stranu. Většina domů má stejné rozměry – průčelí je široké 8 – 10 m – a to je patrně důvod, proč je tak jedinečné, s určitou harmonií v městském plánování. Domy byly vybudovány v gotickém stylu, ale při různých příležitostech rekonstruovány, takže to, co dnes uvidíme, představuje renesanční období, kdy byly doplněny působivé arkády. Domy jsou pozoruhodné také drobnými detaily, některé však zasluhují více pozornosti, především č. 15, 32 a 61; č. 10 je radnice. Ale domy nejsou jediné, čemu byste měli věnovat pozornost. V horní části náměstí se tyčí morový sloup z počátku 18. století, 2 kašny a dodnes funkční vodní pumpa.

 

Vánoční trh v telčském zámku

Na konci tržního náměstí stojí Zámek Telč dominující svému okolí. Původní hrad pocházel ze 14. století a byl vybudován v gotickém stylu, ale Zachariáš z Hradce ho nechal přestavět v renesanční zámek (a pozval si k tomu italské umělce). Zámek je obklopen zeleným prostorem, vnitřní renesanční zahradou a pěkným parkem. Když jsem areál navštívila, bylo nedlouho před začátkem zdejších vánočních trhů. To místu dávalo značný půvab a autentičnost. Kolem chodili převážně jen místní lidé, bylo zde rušno a snadno jste si mohli představit, jak kdysi vypadal život v  zámku. Pořádat vánoční trhy na tak krásném místě je určitě skvělý nápad, protože jim přináší nový život.

 

Park s výhledem

Kéž bych se mohla zdržet déle na vánoční trhy a dopřát si nějaké dobroty, které se tu budou prodávat! Ale stmívalo se brzy a já chtěla ještě vidět, jak město vypadá z prostoru za okolními rybníky. Jakmile jsem vstoupila na můstek, připlul ke mně houf kachen, které asi čekaly něco k jídlu (a to jsem neměla). Pohled odtud byl mnohem hezčí, než jsem očekávala: budovy měly dokonalý odraz ve vodě, občas narušený proplouvajícími kachnami. Už se stmívalo, byla jsem v parku sama a okolí na mě působilo poněkud neskutečně: příliš půvabné, než aby bylo skutečností…

 

Kolik času budete potřebovat na návštěvu Telče

I když jsem se v Telči zdržela přes noc, měla jsem k dispozici pouze 2 hodiny denního světla. Myslela jsem si, že na tak malé město to bude stačit – ale nestačilo. Občas jsem musela docela spěchat, abych si prohlédla všechny detaily na domech na Náměstí Zachariáše z Hradce, viděla vedlejší ulice nebo se podívala na blížící se vánoční trhy a výhled na město z místa za vodou. A to jsem ani nebyla uvnitř zámku nebo na věži sv. Ducha skýtající výhledy, protože obojí bylo zavřeno. Takže pokud budete plánovat návštěvu Telče, nechejte si minimálně půl dne, abyste si to vše mohli dobře prohlédnout!

 

Navštivte Telč dříve, než ostatní

I když většina lidí, které jsem v Telči potkala, byli místní, především na blížícím se vánočním trhu, skutečně mě překvapilo, že jsem viděla 2 skupiny asijských turistů (v listopadu!). Takže město není tak neznámé a turisty neobjevené. Proto byste ho měli navštívit co nejdříve  nebo mimo hlavní sezonu – není pochyb o tom, že se o něm turisté brzy dozví.

Kde se ubytovat:

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.