Hlavní turistické atrakce Venezuely

Hlavní turistické atrakce Venezuely 1

Vodopád Salto Ángel

V samém srdci země, kde se stolové hory tyčí z okolní krajiny jako obří monolity, se nachází vodopád Salto Ángel. Řítí se z výšky 979 m, je to nejvyšší vodopád světa a jedna z hlavních atrakcí Jižní Ameriky.   Přírodní div v Národním parku Canaima se nachází na odlehlém a obtížně přístupném místě, ale snadno si můžete objednat let k vodopádu. Nejlepší doba pro návštěvu je období dešťů od května do listopadu, kdy je hojnost vody a vodopád nemizí v mlze předtím, než dopadne na dno, jak je tomu v suchém období. V té době může z vodopádu zbýt pouhý pramínek, takže je dobré si situaci ověřit předem, abyste věděli, jestli stojí za to cestu podnikat. K vodopádům se lze dostat buď při vyhlídkovém letu, nebo při třídenním výletu lodí, který začíná ve městě Canaima. Lodní výlet zahrnující také túru do džungle u základny vodopádu není v žádném případě luxusní zájezd a ubytování na trase je jen základní. Lodní výlety nebývají k dispozici v suchém období kvůli nízké hladině vody v řece. Vyhlídkové lety si můžete si objednat na různých místech, jako je Caracas, města Ciudad Bolivar, Santa Elena nebo ostrov Isla Margarita, kde také začínají. Kromě toho létají i z některých větších měst, ale v takovém případě bude potřeba přestup.

Nejkrásnější vodopády světa

Národní park Canaima a oblast Gran Sabana

NP Canaima má rozlohu 3 mil. ha a je na seznamu UNESCO. Obvykle bývá spojován s vodopádem Salto Ángel a oblastí kolem města Canaima, ale ty jsou ve skutečnost jen velmi malá část velmi rozmanitého parku. Ten zahrnuje rovněž náhorní plošinu La Gran Sabana a více jak 100 stolových hor (tepuis), které se tyčí nad savanami do výšky více jak 1000 m. Výlet do Gran Sabana a NP Canaima představuje jedinečný zážitek a nemusí být nezbytně spojený s návštěvou vodopádu Ángel (to platí především pro suché období). Ke zdejším atrakcím patří řada vodopádů, které naleznete na mnoha místech v parku, především v oblasti Gran Sabana u hranic s Brazílií. Další atrakcí je možnost zaplavat si pod vodopády, což může být příjemné osvěžení v žáru poledního slunce v suchém období.

 

Stolová hora Roraima

Stolová hora Roraima (úvodní foto) láká především milovníky přírody a lidi hledající dobrodružství, které přitahuje svým téměř mystickým kouzlem. Roraima se prudce zvedá z okolních nížin a tvoří „ostrov u oblohy“, který lidi fascinoval po celá staletí díky svým bizarním skalním formacím, vodopádům a masožravým rostlinám. Stolová hora (tepui) byla rovněž inspirací pro román Ztracený svět od A. C. Doyla. Roraima je jedna z nejvyšších hor tepui v NP Canaima, a také jedna z nejlépe přístupných. Je to oblíbený cíl pěších túr, i když cesta sem znamená náročnou několikadenní túru. Teplota klesá s tím, jak roste převýšení, a Roraima je často zahalena mraky, mlhou či deštěm, takže pěší turisté musí být připraveni na to, že budou čelit živlům.

 

Galipan v Caracasu

Většina lidí sice nestráví v metropoli Caracasu příliš času, ale i ta má pár míst, které stojí za návštěvu. K nejlepším tipům patří cesta lanovkou do městečka Galipan na vrcholu Avila (NP Ávila) na severu Caracasu. Tam se můžete také vydat autem, ale klikatá silnice neumožňuje rozhlížet se kolem sebe. Výhledy z vrcholu kopce jsou pozoruhodné, především za jasných dní, kdy můžete vidět Caracas a pobřeží. Na vrcholu jsou stánky, kde prodejci nabízejí různé zboží, a také řada slušných restaurací, kde si můžete dát jídlo.

 

Venezuelský národní panteon

Hlavní turistické atrakce Venezuely 2

Národní panteon je jedna z hlavních atrakcí metropole Caracasu. Budova byla postavena po zemětřesení v roce 1812, kdy došlo ke zničení kostela stojícího na tomto místě. Dnes je to nejposvátnější místo v zemi, kde jsou uloženy ostatky předních občanů země včetně Simona Bolívara.

 

Delta Orinoca

Delta Orinoca na severovýchodně Venezuely nabízí zcela odlišnou krajinu a zážitky než ostatní části země. Říční delta je domovem nejrůznějších zajímavých druhů, od opic a papoušků ara až po piraně. Ubytovací chaty kolem řeky nabízí vícedenní balíčky, se kterými se hosté mohou vydat na plavby lodí spojené s pozorováním přírody a návštěvou místních Indiánů Warao. Některé tábory nabízejí také noční safari. Kvalita chat je přitom různá, proto byste si nejprve měli udělat průzkum. Výlety je možné zařídit z Ciudad Bolivar, Ciudad Guayana (Puerto Ordaz) nebo z dalších měst, a mohou být také zkombinovány s větším výletem do dalších oblastí.

 

Souostroví Los Roques

Slunečné pláže, tyrkysové moře, korálové útesy a jen skromný rozvoj bez výškových hotelů jsou tím, co přitahuje cestovatele na řetězec krásných ostrovů 160 km severně od centrálního pobřeží Venezuely. Je to souostroví a Národní park Los Roques, které většina lidí nazývá krátce Los Roques, a jedno z nejlepších míst při návštěvě Venezuely. Hlavním sídlem je přímořská rybářská vesnička Gran Roque na stejnojmenném ostrově, s přízemními domy natřenými typickými jasnými barvami. Budovy se táhnou kolem pláží, které jakoby se táhly do nekonečna. Jednou z atrakcí je zde ostrůvek Cayo de Agua. Dostanete se tam lodí a naleznete pláže patřící k nejkrásnějším v zemi, s mělkým tyrkysově modrým mořem, ideální na plavání a šnorchlování. Na ostrovy se obvykle dostanete letadlem z Caracasu, ale není zde žádná trajektová doprava z pevniny. Letiště se nachází v Gran Roque. Lodě si můžete pronajmout v pobřežní části města, pokud byste chtěli navštívit některé z okolních ostrovů, potápět se nebo podniknout výlet spojený se šnorchlováním.

 

Ostrov Isla de Margarita

Isla de Margarita je jedna z  rozvinutějších destinací ve Venezuele. Leží přibližně 40 km na sever od pevniny a je oblíbeným cílem milovníků slunce. K hlavním atrakcím ostrova patří krásné pláže s měkkým pískem, které vyhledávají cizinci i místní.  K dispozici je mnoho charterových letů přímo na Isla Margarita z řady destinací ve světě, ale také je možné se na ostrov dostat trajektem z města Puerto La Cruz na pevnině. Největší sídlo na ostrově je Porlamar, ale řadu pláží najdete na různých místech ostrova, především na severní a východní straně. Mnohé z nich jsou rozvinuté a nabízejí hotely či restaurace. K nejoblíbenějším plážím patří La Playa El Agua, Playa Puerto Cruz, Playa Guacuco, a Playa Manzanillo.

 

Národní park Morrocoy

NP Morrocoy, ležící na pobřeží asi 2 hodiny cesty od Caracasu, je známý svými plážemi s bílým pískem a korálovými útesy, které se táhnou kolem pevniny a lemují ostrovy a ostrůvky u pobřeží. Jednou z hlavních aktivit je potápění, pokud nechcete jen tak strávit den na pláži. Národní park je navíc domovem velkého počtu ptáků, od orlovce říčního a papoušků až po plameňáky a ibise rudého. K nejoblíbenějším ostrovům patří např. Cayo Sombrero, Cayo Borracho, Cayo Sal a Cayo Peraza. Existují dva hlavní přístupové body do parku: jeden je ve městě Tucacas a druhý v Chichiriviche, kdy oba nabízejí lodní dopravu na ostrovy. Park je proto dobře dostupný a díky tomu oblíbený cíl Venezuelanů. Proto zde může být velmi rušno, především v době kolem svátků.

 

Národní park Medanos de Coro

NP Medanos de Coro nabízí nečekané pohledy na zvlněné písečné duny typické pro pouště. Písečné duny (medanos) a jejich linie se táhnou krajinou a některé z nich dosahují výšky až 40 m. Mezi kopci se ukrývá řada lagun, které vznikly při záplavách už před desetiletími. Národní park představuje zajímavé místo k procházkám, kde můžete sjíždět po dunách, fotografovat a těšit se z jedinečné rozmanitosti krajiny.

 

Národní park Mochima

NP Mochima zabírá část pobřeží a řetězec ostrovů východně od měst Puerto La Cruz a Cumaná. Hlavním lákadlem jsou zde pláže a potápění. Na ostrovy se můžete dostat lodí z Puerta La Cruz, Santa Fé a Mochima. Pevninskou část parku si také můžete prohlédnout autem či autobusem, zastavovat v malých vesničkách a zálivech lemovaných plážemi nedaleko dálnice č. 9, ale jinak je to místo převážně pro lodní dopravu. Prostor parku je velmi tichý a není zde zdaleka tak velký provoz jako v NP Morrocoy. Je dobrou volbou pro lidi, kteří se ocitnou v  oblasti nebo kteří míří na poloostrov Paria.

Hlavní atrakce Kolumbie