Nejnebezpečnější města, kam stojí za to se vydat

Nejnebezpečnější města, kam stojí za to se vydat 1

Pokud byste rádi dovolenou s trochou adrenalinu navíc, následující města, která jsou považovaná za méně bezpečná, by mohly být pro Vás tou pravou destinací

 

Islámábád, Pákistán

Pákistán bývá vychvalován coby turistická destinace budoucnosti, ale turistika se zde stále nerozjíždí kvůli nestálé bezpečnostní situaci v zemi. To je přitom velká škoda, protože metropole Islámábád má mnoho co nabídnout. Velkoměsto s nejmodernější architekturou, udržovanými parky a kulturními atrakcemi světové úrovně představuje Pákistán, s jakým se v médiích často nesetkáte. Je zde řada muzeí a uměleckých galerií; za návštěvu stojí Lok Virsa Museum (Národní ústav lidového a tradičního dědictví) a Centrum & galerie Nomad. Také jídlo je vynikající: velmi oblíbený je chapli kebab z mletého hovězího masa. Je pravda, že některé části Pákistánu nejsou bezpečné, ale Islámábád k nim obvykle nepatří.

 

Pchjongjang, Severní Korea

Zdánlivě provokativní Severní Korea je na seznamu nebezpečných destinací už nějaký čas, částečně i kvůli sérii jaderných a raketových testů. Turistika je přísně kontrolovaná, ale těm, kdo se řídí pravidly, má Pchjongjang hodně co nabídnout. K hlavním atrakcím Pchjongjangu patří Muzeum vítězné války a Vítězný oblouk (vytvořený podle pařížského Vítězného oblouku, ale o 10 m vyšší). Návštěvníci se mohou těšit z bezkonkurenčního výhledu na město z věže Čučche (Juche) s plameny na vrcholu, a také sestoupit téměř 100 m pod zem, prohlédnout si vyzdobené stanice metra a projet se pchjongjangským metrem. Bez ohledu na národnost je nejlepší se sem vydat s organizovaným zájezdem a během návštěvy dbát na místní zákony.

 

Cali, Kolumbie

Cali, třetí největší město Kolumbie, si už dlouho udržuje pověst metropole salsy, avšak kromě tance bylo město donedávna také seveřeno násilím kvůli drogovým kartelům, které působí na jeho východní straně. Vláda však provedla dobrou práci a v nedávných letech rozbila velké kriminální operace, ale pouliční loupeže jsou stále běžné, proto se vyplatí velká obezřetnost a dodržovat bezpečnostní opatření. Vyhněte se ukazování cenného majetku a určitě nechoďte v noci sami ven.

Kromě pozitivně orientovaných klubů a tančíren salsy naleznete v Cali úseky s koloniálními kostely, zářícími butiky, a také fantastické botanické zahrady. Socha Ježíše Krista vysoká 26 m na vše shlíží z kopců nad městem, které kypí životem a energií.

 

Detroit, USA

Detroit vstal jako fénix z popela poté, co byl nazván ‘nejnebezpečnějším městem v Americe’ a v roce 2013 proslul řadou bankrotů. Velké plochy jsou dnes proměňovány v prostory pro umění a přitékají sem nové investice, takže je teď město uprostřed kulturní renesance. Zdejší umělecká scéna se nepodobá žádné jiné ve světě. V ulici Heidelberg St najdete opuštěné domy pokryté vším možným, od barev až po vycpaná zvířata, což je výsledek více jak třicetileté práce umělce Tyree Guytona. Detroitský institut umění představuje další příjemné překvapení – je to menší muzeum vystavující jednu z největších sbírek krásného umění v USA. Míra kriminality je v různých částech města různá, takže některé jsou bezpečnější než jiné.

 

Pripjať, Ukrajina

Ukrajina představuje ve světě turistiky skrytý klenot. Dnes se pomalu dostává do centra pozornosti díky impozantním historickým památkám, bezvízovému vstupu a nízkým cenám. Přitom se zde nachází město tak nebezpečné, že prý nebude obývatelné po dalších 20 000 let: Pripjať je místem, v jehož blízkosti se odehrála jaderná havárie v Černobylu.  Dnes působí jako scéna z apokalyptického filmu: vlci a medvědi se toulají opuštěnými ulicemi, budovy jsou zarostlé plevelem a zchátralé, nedotčené od evakuace v roce 1986. Přestože tu stále platí značná bezpečnostní opatření, radiace v Pripjati je v malých dávkách neškodná, ale neměli byste se zde zdržovat příliš dlouho.

 

San Pedro Sula, Honduras

Před pár lety bylo San Pedro Sula považováno za nejnebezpečnější město světa s téměř 20 vraždami každý den. Míra kriminality však poklesla z 86,5 případů na 100 000 lidí (2011) na 43,6 na 100 000 (2017). Malý počet návštěvníků, kteří se přesto do San Pedro Sula vydají, je odměněn vynikajícím pouličním jídlem a příležitostmi pro pěší turistiku v okolních horách. Je možné zorganizovat jednodenní výlety s prohlídkou mayských ruin v Copánu nebo Macaw Mountain, kde můžete zahlédnout národního ptáka země, aru arakangu (ara macao). Některé části Hondurasu jsou však nebezpečné kvůli válkám gangů, proto si před svojí cestou ověřte informace pro turisty.

 

Acapulco, Mexiko

Kdysi jedno z předních rekreačních letovisek v Mexiku, kam mířili turisté i celebrity, jeho pověst však byla poskvrněna zapojením do mexických drogových válek a znepokojivými titulky ve zprávách. Pokud byste se přece jen odvážili navštívit Acapulco, budete odměněni nádherným pozadím v podobě zátok se zlatavým pískem, zářícího modrého moře a bujné zvlněné zeleně. Po dni stráveném relaxací můžete spálit energii v některém z vynikajících nočních klubů nebo při tanci v podnicích, které kdysi navštívil Frank Sinatra či J.F. Kennedy.

 

Kapské město, JAR

Přestože se některé jeho okrsky pravidelně dostávají do seznamů ‘nejnezbezpečnějších oblastí v JAR’, Kapské město i nadále přitahuje turisty díky svému pozoruhodnému nábřeží, zátokám se zlatým pískem a špičkovým vinicím. Co se týče atrakcí, projděte se po živém nábřežní čtvrti Victoria and Albert Waterfront, navštivte ostrov Robben Island (kde byl Nelson Mandela vězněn 18 z celkových 27 let ve vězení), a užijte si výhled 360° z vrcholu Stolové hory. Přestože se kriminalita většinou omezuje na určité okrsky a turistické oblasti jsou jí poměrně nedotčené, doporučujeme dbát na základní bezpečností opatření a nechodit nikam v noci sám/sama.

 

Lagos, Nigérie

Lagos, nespravedlivě dotčený teroristickou hrozbou, která se táhne velkou částí Nigérie, je výjimečně přátelský k zahraničním návštěvníkům. V posledních pár desetiletích setřásl svou zrádnou pověst a těšil se přílivu zahraničních turistů, které sem přilákala kombinace slunečných pláží a pestrého života ve městě. Velkoměsto je stimulujícím místem pro odvážné návštěvníky a nabízí živou hudební scénu (Paul McCartney zde v 70. letech nahrál album Band on the Run), spoustu festivalů po celý rok a výběr písečných pláží jen co by kamenem dohodil. Nenechte si ujít tradiční trh Lekki a vyberte si zde ručně vyráběné suvenýry na památku. Pokud byste měli hlad, pak si dejte něco dobrého v Parku svobody (Freedom Park), kde občas vystupuje živá hudba.

 

Salvador, Brazílie

Původní metropole Brazílie, ležící na fantastickém tropickém pobřeží, může krásnými výhledy soupeřit s Rio de Janeirem, avšak zdejší pouliční kriminalita je pro turisty už méně lákavá. Kapsáři jsou běžným jevem, takže byste na veřejnosti neměli ukazovat hotovost. Historická čtvrť Pelourinho, kdysi významné centrum pro obchod s africkými otroky, je na seznamu památek UNESCO a může se chlubit desítkami budov z koloniální éry. Je to však vášnivost místních, co dává Salvadoru jeho vibrace: pestrobarevné africké karnevaly se zde setkávají s přehlídkami capoeirista (afrobrazilského bojového umění) a skvělí pouliční umělci malují za zvuků ohlušující samby z reproduktorů.