Nebezpečné potraviny pro lidi s vysokým krevním tlakem

Nebezpečné potraviny pro lidi s vysokým krevním tlakem 1

Hypertenze čili vysoký krevní tlak je stav, kdy srdce musí pumpovat krev v těle s větší námahou než obvykle. Když jí člověk trpí, může mít symptomy, jako je únava a migrény, až nakonec vede k srdečnímu selhání.

Cvičení je přirozená způsob, při kterém krevní tlak vyletí nahoru, ale zároveň se při něm spaluje nadbytečná sůl a cukr, které se promění v energii. Ne každý má však čas a chuť cvičit, takže jeho tělo využívá nadbytek soli a cukru nesprávným způsobem. Pokud chcete předejít vysokému krevnímu tlaku, pokuste se vyhnout typům potravin, které jsou uvedeny v následujícím seznamu.

 

Energy drinky

Energy drinky jsou ekvivalentem kofeinových nápojů, ale navíc doplněné o cukr a bublinky. Vypití jedné malé plechovky způsobí, že tlak vyletí vzhůru (kvůli kofeinu), a tento stav může trvat celé hodiny.

 

Pizza

Pizza obsahuje spoustu sýra a slanou rajčatovou omáčku, což znamená obrovskou dávku soli a sacharidů. Krevní tlak se zvýší už po snězení jednoho dílku.

 

Hotová jídla z konzervy

Hotová jídla z konzervy jsou plná soli a tuku. Jedna malá porce obsahuje 1400 mg soli a 35 g tuku, což je více než doporučený denní příjem u každého z nich.  

 

Zpracované maso a uzeniny

Zpracované maso, např. v párcích a kuřecích nugetách, obsahuje sůl a nasycené tuky, které mohou způsobit migrény a hromadění tuku v tepnách. Proto určitě nejsou vhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem. 

 

Asijské nudlové polévky

Asijské nudlové polévky jsou levné a snadno si je připraví kdokoli a kdekoli. Vzhledem k obsahu soli (1580 mg) v jedné porci byste však měli dobře zvážit, než ji strčíte ji do mikrovlnky nebo zalijete vodou.

                   

Slanina

Slanina sice dobře chutná, ale látky obsažené ve vypečené slanině neprospívají zdraví. Zvýšit krevní tlak může množství soli a nenasycených tuků obsažené už v jednom plátku.

 

Alkohol

Alkohol způsobuje rozšíření cév, které se napnou. Krev prochází tepnami s většími obtížemi, takže se srdce musí více namáhat, což vede ke zvýšenému tlaku.

                   

Hotové polévky (z konzervy apod.)

Konzerva či sáček s hotovou polévkou obsahuje spoustu soli: jedna porce má min. 800 mg. Sůl má za úkol prodloužit trvanlivost pokrmu.

 

Hotová asijská jídla

Hotová asijská (čínská) jídla, jako jsou smažené nudle či rýže, obsahují velké dávky soli. Každá porce má min. 2400 mg, což je dvojnásobné množství doporučeného denního příjmu soli.

 

Plnotučné mléko

Plnotučné mléko obsahuje značné množství nasycených tuků. Vyhnout se potravinám obsahujícím plnotučné mléko přitom může být obtížné, protože se používá také do různých druhů těst, krémů apod..

 

Hranolky

Hranolky obsahují spoustu nasycených tuků a soli. Často absorbují tuk při opakovaném fritování, zatímco sůl se dává až na hotové hranolky.

 

Rafinovaný cukr

Rafinovaný cukr je významnou příčinou hypertenze. Zcela se vyhnout cukru může být problém, ale snažte se alespoň používat alternativy a umělá sladidla, kde je to možné.

 

Kůže z kuřete               

Samotná kuřecí kůže, i bez oleje a tuku na smažení, obsahuje velké množství nasycených tuků. Navíc se do ní vsákne většina tuku při přípravě.

 

Arašídové máslo

Arašídové máslo obsahuje spoustu soli, ale to není to vše. Obsahuje také nasycené tuky, které způsobují usazování tuku v tepnách. Proto byste měli být s jeho konzumací opatrní.

 

Sladké limonády

Sladké limonády jsou vlastně tekutý cukr. Po vypití jedné sklenice vyletí krevní tlak okamžitě nahoru. Navíc jsou návykové, proto ve vlastním zájmu místo nich raději sáhněte po vodě.

 

Tučné sýry

Sýr je úžasná ingredience, díky níž je každé jídlo chutné. Tučné sýry ale nejsou dobré pro Vaše zdraví. Například sýr čedar obsahuje 621 mg soli na gram. A když si dáte 10 gramů sýra na pizzu, je to už 6210 mg soli, což je téměř šestinásobek doporučeného denního množství!

 

Káva

Káva sice sůl ani nenasycené tuky neobsahuje, zato je v ní kofein, který zvyšuje krevní tlak. Je to právě ta látka, která člověku pomáhá vydržet vzhůru, a to proto, že srdce pumpuje krev víc než jindy.

 

Kysané zelí

Kysané zelí je sice zelenina, ale množství soli v něm obsažené je nezanedbatelné. Porce kysaného zelí obsahuje asi 460 mg soli, což je třetina doporučeného denního příjmu.

 

Zelenina z konzervy

Zelenina z konzervy je naložená v láku s konzervačními látkami a solí, takže jedna porce obsahuje asi 1671 mg  soli. Podobné je to u fazolí v tomatě, kde jedna konzerva může mít až 1600 mg soli, což úplně stačí na celý den.

 

Koblihy

Koblihy jsou sladké a dobré, ale nenechte se oklamat dávkou cukru. Jsou také plné jednoduchých sacharidů, které se promění v cukr a transmastné kyseliny.

 

Smažené potraviny 

Smažené potraviny škodí zdraví obecně. I když jsou chutné, množství transmastných kyselin z oleje na smažení stačí k tomu, aby krevní tlak vyletěl nahoru.

 

Nakládané okurky

Nakládané sladkokyselé okurky jsou ve slaném láku a jedna okurka má asi 1100 mg soli. To zcela stačí pro doporučené denní množství.

 

Popcorn

Popcorn sice nevypadá na to, že by mohl působit nějaké zdravotní problémy, ale vzhledem k množství soli je třeba být opatrní. Jedna porce popcorn obsahuje asi 1058 mg soli, což jsou dvě třetiny z doporučeného denního množství.

 

Slané preclíky

Věřte tomu nebo ne, jeden preclík obsahuje spoustu soli. Je to asi 170 mg soli, takže když jich sníte deset, bude to více než je doporučená denní dávka soli.