NEJDRAŽŠÍ VYDRAŽENÉ  PŘEDMĚTY ZA ROK 2015

NEJDRAŽŠÍ VYDRAŽENÉ  PŘEDMĚTY ZA ROK 2015 1

Aukční společnost Sothebyĺs zveřejnila seznam 10 předmětů, které se za minulý rok prodaly za nejvíce dolarů. Zde je seznam.

10. Amedeo Modigliani, Paulette Jourdain – £ 29 millionů

Tento obraz od Amadea Modiglianiho se prodal v listopadu hned v první den aukce za 29 milionů liber. Je to olejomalba na plátně z roku 1919. Její předchozím majitelem byl americký stavitel Alfred Taubman. Kromě tohoto obrazu vlastnil i umělecká díla z různých období od starověku až po současnost. V roce 1983 obraz koupila aukční síň Sothebyĺs. Taubman zemřel v dubnu minulého roku ve věku 91 let.

9. Gerhard Richter, Abstraktes Bild – £ 30 milionů

Abstraktní dílo německého umělce Gerharda Richtera se vydraženo v únoru za více než 30 milionů liber – nejvyšší částka za dílo žijícího evropského autora. Obraz má přibližné rozměry 3 x 2,5 metru a patří mezi největší abstraktní obrazy na světě. O obraz byl velký zájem, protože byl Richterová oblíbeným. Jméno nového majitele obrazu není známo.

8.Mark Rothko, Untitled – £ 31 milionů

Tato olejomalba na plátně se v květnu na dražbě v New Yorku prodala za 31 milionů liber. 8 stop vysoká abstraktní malba visela v Národní galerii ve Washingtonu 10 let, než byla majetkem Rachel Bunny Mellonově. Ta ji získala přímo od autora krátce po jeho smrti v roce 1970. Dědicové zemřeli v roce 2013. Celá její umělecká sbírka se prodala v roce 2014 za 107 milionů liber. Rothko byl americký abstraktní expresionista, který se narodil v Rusku.

7. Andy Warhol, Mao – £ 32 milionů

Warholův obraz čínského diktátora se prodal 19. listopadu v New Yorku za 32 milionů liber. V posledních 19 letech byl ze stejné série vydražen pouze jeden podobný obraz Maa. Obraz se stal nejdražší vydraženým dílem A. Warhola za daný týden v dražební síni Sotheby’s. Andy Warhol patří mezi nejvýznamnější současných umělců i po své smrti

6. Blue Moon – £ 33 milionů

Hongkongský miliardář dal nejvyšší nabídku za 12,03-karátový diamant Blue Moon, který se vydražil v listopadu v Ženevě.

Joseph Lau ho koupil pro svou sedmiletou dceru Josephine a přejmenoval ho na The Blue Moon of Josephine. Tento diamant je jedním z největších modrých diamantů na světě a na dražbě byl výstavním klenotem. Byl vybroušený z 29,7-karátového diamantu, který se našel loni v dole Cullin v Jihoafrické republice. Byl nejdražším prodaným šperkem.

5. Vincent Van Gogh, Paysage sous un cel mouvementé – £ 36 milionů

Olejomalbu na plátně maloval Vincent Van Gogh ve městě Arles v jižní Francii v roce 1889. Zachycuje na ní pestrobarevnou louku těsně před deštěm. Dokončil ji dva měsíce předtím, než namaloval svůj asi nejslavnější obraz Hvězdná noc. Vydražili ji 5. listopadu v New Yorku za 36 milionů liber.

4. Claude Monet, Nympheas – £ 36 milionů

Tento obraz se prodal v květnu v New Yorku za cenu 36 milionů liber. Bylo to více než odhadovaná cena obrazu. Olejomalbu na plátně Monet namaloval v roce 1905. Byl nejvýznamnějším francouzským impresionistů. Nympheas patří mezi nejznámější impresionistické obrazy a zachycuje umělců rybník v zahradě ve městě Giverny.

3. Vincent Van Gogh, L’Allée des Alyscamps – £ 44 milionů

Tento obraz byl prodán 5. května v New Yorku za 44 milionů liber. Olejomalba na plátně byla namalovaná 1. listopadu 1888. Obraz je 3. nejdražší vydražené dílo Vincenta Van Gogha. Vznikl měsíc předtím, než si uřízl část ucha. Holandský umělec je nejpopulárnější postimpresionistický umělec, který během svého života nebyl doceněn. Trpěl depresemi a v roce 1890 se zastřelil.

2. Pablo Picasso, La Gommeuse – £ 45 milionů

Obraz byl prodán 5. listopadu v New Yorku. Olejomalbu na plátně Mamalat Picasso v roce 1901 a podepsal ji v levém horním rohu. Neobvyklé na tomto obraze je to, že na druhé straně plátna se nachází portrét autora, o kterém se až do roku 2001 nevědělo. Veřejnost tento ukrytý portrét uviděla, až když obraz tohoto roku vydražili.

1.Cy Twombly, Untitled (NYC) – £ 47 milionů

Toto je nejdražší dílo, které se prodalo v aukční síni Sotheby’s. Dražba se konala 11. listopadu v New Yorku. Obraz je nakreslený olejovými barvami a voskovými barvičkami. Tvoří ho šest řádky oblouků na šedém pozadí. Na zadní straně obrazu je napsáno New York 1968. Obraz namaloval bývalý armádní cryptographer. Obraz koupil jeden americký sběratel.