Nejkrásnější italská jezera

Nejkrásnější italská jezera 1

Krajina Itálie je poseta více jak 1500 jezery, od vysokohorských jezer a tří hlavních jezer na severu země až po jediné přírodní jezero v Kalábrii v nadmořské výšce 1040 m v podhůří pohoří Catena Costiera („Pobřežní pásmo“). Severní jezera vždy přitahují nejvíce pozornosti a jsou vítězi také v číslech: Komské jezero je nejhlubší s 410 m a Gardské jezero největší s plochou 370 km2. Maggiore je druhé největší jezero, kdy jeho severní břehy přecházejí do regionu Ticino ve Švýcarsku. Téměř všechna tato jezera jsou centry vodních sportů, jako je plavání, plachtění na plachetnici, windsurfing, rybaření, plavba na kanoi či na kajaku, vodní lyžování, ale také hloubkové potápění, přičemž představují oblíbené rekreační oblasti pro místní i turisty. Na většinu jezer shlížejí okolní hotely a letoviska, která najdete také v blízkých městech, a Gardské jezero je známé zábavními parky kolem jižního pobřeží. Italská jezera snadno můžete vnímat jen jako rekreačně-sportovní oblasti, ale neměli byste ani přehlížet přední atrakce na březích nebo nádhernou scenérii obklopující jezera na severu. Naleznete zde historické hrady, velkolepé paláce, římské památky, secesní vily, středověké kostely a zelené zahrady, které si můžete prohlédnout. U Ledrenského jezera se můžete podívat na zbytky prehistorické vesnice. Stezky pro pěší vedou k panoramatickým vyhlídkám a k náročným horským stezkám (via ferrata), zatímco lanovky Vás dopraví do vysokohorských zahrádek. Také můžete nasednout na loď a vydat se na ostrovy, včetně největšího jezerního ostrova v Evropě, a vylézt na Sacro Monte („Svatou horu“), která je na seznamu UNESCO. Na jihu leží ve staré kaldeře Bolsenské jezero, největší vulkanické jezero v Evropě, které představuje vynikající místo pro pozorování ptactva. Ať už se rozhodnete pro krásu Komského jezera, atrakce Gardského jezera nebo dokonalé výhledy na Lago Blu, zde uvádíme hlavní atrakce a možnosti aktivit u nejkrásnějších jezer Itálie.

 

Komské jezero (Lago di Como)

Nejkrásnější italská jezera 2
plovoucí bazén na hladině Komského jezera

Nejznámější a nejfotografovanější z italských jezer, krásné Komské jezero, je místem, kam se přicházejí bavit privilegovaní už od římských časů, kdy si na na východním břehu postavil vilu Plinius ml.. V méně vzdálených časech to byly hollywoodské hvězdy, které si jezero vybrali za své útočiště. Dlouhé a úzké jezero se rozděluje na jižním konci na dvě větve, takže má tvar obráceného písmene Y, kdy pěkné stylové město Bellagio leží uprostřed. U paty jezera leží městečko Como (a s vlakovým spojením do Milána), kdysi římské město, jehož hlavní atrakcí je nádherná románská katedrála a lanovka, která nabízí výhledy na jezero a sněhem pokryté vrcholky Alp v dáli. Z Coma se můžete vydat lodí buď na vyhlídkovou plavbu po jezeře, nebo do dalších okolních měst. Trajekty plují mezi městy Bellagio, Tremezzo a dalšími, takže se zde snadno obejdete bez auta. Díky „jezernímu efektu“ je na jeho březích ideální klima pro subtropické a dokonce semitropické rostliny. Zlatým hřebem jsou dvě krásné zahrady v Bellagiu: zahrady u Villy Carlotta v obci Tremezzo a terasovité zahrady Villy Monastero v městečku Varenna; dále je zde barokní Villa Balbianello obklopená zahradami, kam se dostanete lodí z městečka Lenno.

Tursitické atrakce Itálie

Gardské jezero (Lago di Garda)

Jeho severní část je sice neméně krásná jako Komské jezero, ale Gardské jezero je známé především jako místo pro sport a zábavu. Najdete zde snad každý sladkovodní sport a na severním konci ležící obec Torbole nabízí vynikající podmínky pro windsurfing a kitesurfing. Díky větru je jezero také oblíbeným místem pro plachtění na plachetnici, zatímco klidnější jižní část je zase oblíbená pro plavbu na kajaku. Nejlepší pláže se většinou nacházejí v jižní části jezera, zatímco v okolních horách najdete pěší stezky různé obtížnosti. Turisté, kteří si přejí výhledy jako na horách, ale bez šplhání na vrcholy, se mohou vydat otočnou lanovkou na vrchol hory Monte Baldo, a pak pěšky po stezkách podél hřebenu, kde se nachází botanická zahrada s vysokohorskými rostlinami. Gardské jezero je oblíbeným místem pro rodiny s dětmi kvůli jeho pohodové atmosféře, plážím s mělkou vodou, řadě letovisek zaměřených na rodiny s dětmi a kempů, a také zdejším oblíbeným tematickým parkům.  Nejznámější z nich je Gardaland, akvárium Gardaland Sea-Life a Caneva World s atrakcemi na téma filmů. Děti mají také rády hrad v Sirmione, městečku na vzdáleném konci dlouhého poloostrova na jižním břehu. V Sirmione se nacházejí rozsáhlé zbytky velkých římských lázní a letoviska, a díky mnoha obchůdkům a butikům je oblíbeným místem pro nakupování.

.

Jezero Maggiore

Druhé největší italské jezero Lago di Maggiore leží na hranici se Švýcarskem a městečka Ascona a Locarno na severním břehu jsou už ve švýcarském regionu Ticino. Ale větší část jezera, kde se nacházejí hlavní atrakce Maggiore, je stále v Itálii. Města kolem západního břehu leží na přímé vlakové trati z Milána a dolní konec jezera je vzdálen jen pár kilometrů od letiště Malpensa. Většina významných míst se nalézá na západním pobřeží, kde najdete krásné subtropické zahrady a park u Villy Taranto a Villy Pallavicino. Druhá z nich má botanickou a výstavní zahradu, a také zoo s exotickými zvířaty, takže patří k oblíbeným cílům rodin s dětmi. Stylová Stresa je oblíbená základna, z níž lodi odvážejí turisty na tři Borromejské ostrovy. Každý z nich má sice vlastní kouzlo, hlavní atrakcí je však hrad Rocca Borromeo, honosná stavba na ostrově Isola Bella. Jeho velkolepé salony a galerie s bohatým zdobením pokrytým zlatem zabírají většinu ostrova, ale zlatým hřebem prohlídky je ještě okázalejší formální zahrada na terasách, které se zvedají nad jezerem. Jezero Maggiore nabízí méně pláží než Gardské jezero, ale v několika městech si můžete vypůjčit kanoi nebo kajak. Při plavbě parníkem po jezeře budete mít nejlepší výhledy na hrad Rocca di Angera, vily na pobřeží a na stále proměnlivé hory na severu.

.

Jezero Orta

Zdaleka nejromantičtější italské jezero je Lago d´Orta, které však většinou návštěvníci ignorují, i když je vzdáleno jen pár minut jízdy autem od jezera Maggiore. Malé jezero Orta ukryté v údolí pod zalesněnými západními svahy hory Monte Mottarone má jediný maličký ostrůvek Isola San Giulio, kam se dostanete lodí z města Orta San Guilio. Téměř celý povrch ostrova je pokrytý kamennými budovami kláštera a baziliky di San Giulio z 12. století, kterou prý postavil sám svatý Julius. K nejzajímavějším prvkům kostela patří bohatě zdobený mramorový pult a fresky. La Via del Silenzio („Cesta ticha“) vede mezi starými budovami a stěnami starého kláštera. Město Orta San Giulio leží na břehu jezera a na svahu kopce, kde se vinou půvabné středověké uličky. Malé obchůdky lemují úzkou hlavní ulici a náměstíčko Piazza Motta, kde můžete nasednout na loď, která Vás odveze na ostrov. Nad městem se stezky vinou ke kapli Sacro Monte, jednomu z 9 podobných svatostánků na svahu, které najdete pouze v tomto regionu. Ve 20 kaplích uvidíte terakotové postavy, které představují události ze života svatého Františka z Assisi.

 .

Luganské jezero (Lago di Lugano)

Díky rozmaru historie a geografie se oba konce Luganského jezera (a malý izolovaný kousek uprostřed) nacházejí v Itálii, zatímco zbytek v italsky mluvícím regionu Ticino ve Švýcarsku. Kromě pár vesnic jsou jediná větší města na jeho břehu Lugano ve Švýcarsku a Porlezza v Itálii na vzdáleném východním konci jezera. Jinde jsou břehy skalnaté, strmé a hustě zalesněné, takže jezeru dávají klidný, divoký dojem, který ještě umocňují hory tvořící majestátní pozadí. Když se budete chtít dostat z Itálie k Luganskému jezeru, jeďte po silnici z Menaggia do Porlezzy na italském konci jezera, nebo ještě lépe se vydejte po sérii silnic přes hory z Argegna na Komském jezeře do Ostena na Luganském jezeře. Odtud cesta vede kolem břehu jezera až do Porlezzy, takže se nemusíte vracet. Při cestě budete míjet jeskyně Grotte di Rescia. Porlezza je známá svojí pláží vhodnou na plavání a dobrým výběrem kempů, takže je oblíbeným cílem pro rodiny s dětmi. V obci Cima nedaleko Porlezzy si můžete pronajmout člun a objevovat jezero samostatně, nebo se po něm vydat některým z oblíbených parníků ze švýcarského Lugana.

 .

Isejské jezero (Lago d´Iseo)

Tak jako jezero Orta, také Isejské jezero často bývá přehlíženo, protože leží mezi známějšími jezery Gardským a Komským a tak trochu „v jejich stínu“. Isejské jezero je obklopeno horami a obzvlášť oblíbené je pro vodní sporty včetně plachtění na plachetnici, plavby na kanoi či kajaku, wakeboardingu, kitesurfingu, windsurfingu a paraglidingu. Neokázalá městečka na břehu nabízejí turistické zařízení a atrakce, k nimž patří hrádek a románský kostel z 12. století v malém přístavu Iseo. Nedaleko městečka Sulzano leží jediný ostrov na jezeře, Monte Isola, jehož zalesněné svahy se strmě zvedají od hladiny. Na jeho vrcholku v nadm. výšce přes 600 m se tyčí poutní kostel Madonna della Ceriola. Trajekt ze Sulzana Vás vysadí v rybářské vesničce Peschiera Maraglio na ostrově. V roce 2016 se zde objevila instalace The Floating Piers („Plovoucí mola“), která lidem umožnila chodit po vodě, a v roce 2022 bude v Sulzanu na východním břehu zbudována nová instalace nazvaná Your World („Váš svět“) od současného sochaře Lorenza Quinna. Budou ji tvořit dvě obrovské ruce vynořující se z vody a podpírající Zemi, kde všech pět kontinentů bude zeleně, což představuje lesy. Tak jako u instalace v roce 2016 k ní povedou plovoucí stezky.

 .

Pragser Wildsee (jezero Braies)

Nejkrásnější italská jezera 3

Jezero Pragser Wildsee/Lago di Braies, obklopené vrcholy Dolomit v italské německy mluvící oblasti Jižní Tyrolsko, vzniklo, když sesuv půdy ze sousedního Herrsteinu vytvořil hráz. Intenzivně modrá a smaragdová voda obklopená hustými zelenými lesy a rozeklanými horskými vrcholy představuje nezapomenutelný pohled v kterékoli roční době. To spolu s malou kaplí na břehu odrážející se na hladině z něj činí jedno z nejvíce fotografovaných míst v Dolomitech. Kromě vizuální atraktivnosti je Pragser Wildsee počátečním bodem pro pěší túry ležící na úpatí hory Croda del Becco/Seekofel (2800 m) a stezek v Přírodním parku Fanes-Senes-Braies. Stezka kolem jezera je převážně rovná a široká na západní a úzká a strmější na východní straně. Také se můžete vydat po počáteční části stezky na Seekofel, což je krásná procházka horskou scenérií. Také si můžete pronajmout člun a objevit další výhledy z hladiny. V zimě tu možná uvidíte soutěž v curlingu probíhající na ledu.

 .

Bolsenské jezero (Lago di Bolsena)

Severně od Říma se nachází největší vulkanické jezero v Evropě, Bolsenské jezero, které vzniklo v kaldeře vytvořené zřícením sopky před 370 000 lety. Při pozdějších erupcích pod vodou vznikly dva ostrovy na jezeře, Bisentina a Martana, ale sopka je nečinná od doby, kdy Římané zaznamenali její poslední aktivitu v roce 104 př.n.l.. Vulkanický původ také stojí za měkkým černým pískem, který tvoří dlouhé pláže u jezera. Pláže a příležitosti pro plavbu na kajaku či kanoi, windsurfing, rybaření, vodní lyžování, paragliding a plachtění sem přivádějí místní i turisty, kteří zde rovněž naleznou kempy, penziony B&B a chaty pro agroturismus. Na různých místech kolem jezera si můžete pronajmout kanoi či plachetnici nebo se vydat na plachetnici na různá místa kolem jezera. Bolsenské jezero je oblíbená lokalita pro milovníky ptactva, kteří sem přicházejí pozorovat více jak desítku druhů, které rybaří ve vodě a hnízdí v rákosí kolem břehů. Větší ostrov Bisentina je přístupný trajektem z městečka Capodimonte a stojí za to navštívit jeho zahrady, dubové háje a kapli Cappella del Crocifisso s freskami z 5. století.

 .

Jezero Bracciano

Jen 32 km od Říma leží Lago di Bracciano, také vulkanického původu a jedno ze dvou jezer vytvořených v kráterech stejné sopky. Druhým je jezero Martignano, menší a téměř dokonale kulaté. Společně jsou součástí Přírodního parku Bracciano-Martignano, takže motorizovaná plavidlo na jezeře jsou omezena na veřejné trajekty a autorizované rybářské lidi. Díky tomu je jezero Bracciano vhodné především pro plavbu na kajaku či kanoi, plachtění, windsurfing, rybaření a hloubkové potápění, a také plavání ve zdejší průzračně čisté vodě. Městečko Bracciano na kopci s výhledem na jezero má vlastní atrakce, včetně renesančního hradu Orsini-Odescalchi, který – kromě nábytkem vybavených místností – nabízí muzeum středověké zbroje a zbraní. Kolem hradu se můžete procházet labyrintem úzkých uliček a schodišť, které vedou dolů k jezeru.

 .

Ledrenské jezero

Nedaleko města Riva del Garda u severního výběžku Gardského jezera se nachází malé vysokohorské jezero Lago di Ledro uprostřed pěkné krajiny s lesy a horskými vrcholky. Čisté a téměř opaleskující modrozelené vody jsou oblíbeným místem pro plavání, plavbu na kanoi či na plachetnici, windsurfing a rybaření, a síť 200 km pěších turistických stezek vede do alpských výšek a kolem jezera s krásnými výhledy. Pokud se zajímáte o historii, další atrakcí je Ledrenské jezero. Když hladina vody poklesla v roce 1929 při stavbě vodní elektrárny v Riva del Garda, objevila se obydlí na kůlech z vesnice doby bronzové. Kromě obydlí zde byloanalezena také řada artefaktů dokládajících každodenní život. Vesnice byla rekonstruována a domy vybaveny artefakty z doby bronzové. Muzeum Museo delle Palafitte di Ledro v obci Molina di Ledro je nejvýznamnější lokalita s tímto typem staveb v Evropě zapsaná na seznamu památek UNESCO. Díky mnoha aktivitám a workshopům se jedná o oblíbené místo pro rodiny s dětmi.

.

Lago Blu 

Nejkrásnější italská jezera 4

Seznam jezer Itálie by nebyl úplný bez zmínky o ikonickém výhledu na maličké jezero Lago Blu v regionu Val d’Aosta. U silnice vedoucí z města Valtournenche do lyžařského letoviska Breuil Cervinia se leskne hladina jezera Lago Blu, které jako by bylo stvořeno jako zrcadlo pro krásnou jižní stranu hory Cervinia – Matterhorn. Jezero napájené potoky a křišťálově čisté má skvělou polohu, takže ukazuje nejlepší možný výhled na Matterhorn, jehož charakteristický vrchol se orámovaný modříny tyčí před Vámi. Vezměte s sebou jídlo a použijte lavičky pro pořádání pikniků, a přitom se těšte z pohledu patřícího k nejlepším v Evropě. 

Akční nabídka ubytování zde