Hlavní atrakce Pákistánu

Hlavní atrakce Pákistánu 1

Karákóramská dálnice (KKH) je nejvýše položená zpevněná silnice na světě, která dosahuje převýšení 4693 m při tom, jak se vine přes pohoří Himaláje, Hindúkuš a Pamír. Vede po trase dávné Hedvábné stezky s dechberoucí scenérií, přičemž nabízí výhledy na řeku Indus a krásná údolí Gilgit a Hunza.

Hlavní atrakce Pákistánu 2
Islámábád

Islámábád, moderní metropole Pákistánu se špičkovou moderní architekturou, zelenými parky a kulturními lokalitami světové úrovně, je městem, které rádo překvapuje. Nejlépe si ho prohlédnete z Daman-e-Koh, terasovité zahrady s vynikajícími panoramatickými výhledy na město, které má řadu výjimečných pamětihodností, v neposlední řadě velkolepou mešitu Faisal Masjid patřící k nejpozoruhodnějším v celé Asii. Navštívit můžete rovněž Pákistánské muzeum přírodní historie, Muzeum Lok Virsa a Národní galerie Pákistánu. Poslední z nich zahrnuje impozantní čtyřposchoďovou galerie umění se sálem pro 400 sedících diváků.

Hlavní atrakce Pákistánu 3
Šalimarovy zahrady

Šalimarovy zahradyLahore (Láhaur) – metropole pákistánské provincie Pandžáb nabízí architekturu patřící k nejlepším v zemi. K nejvýznamnějším patří Šalimarovy zahrady (UNESCO) a nádherná Bádišáhova mešita, což je krásný příklad mughalské architektury, s nímž může soupeřit jedině indický Tádž Mahal. K dalším předním pamětihodnostem patří brána Chauburji, hrobka mughala Jahangira (Džahángíra) a ulice Gawalmandi, kde najdete pestrou nabídku místního jídla.

Chajbarský průsmyk – cestovatelům se v současnosti návštěva tohoto průsmyku nedoporučuje. Žadatelům prý bylo zamítnuto povolení pro cestu po této slavné trase z důvodu bezpečnosti kolem hranice mezi Pákistánem a Afghánistánem. Pokud se Vám však podaří povolení získat, zažijete šílenství na prašné obchodní trase, která tvořila část Hedvábné stezky, kde se dnes tlačí tisíce pestrobarevných nákladních aut.

Pouť do Ziaratu – krásné město Ziarat leží mezi jalovcové lesy v provincii Balúčistán. Kromě scenérie zde k hlavním atrakcím patří rezidence Ziarat (Quaid-e-Azam), dřevěný dům, kde své poslední dny strávit zakladatel Pákistánu Muhammad Ali Jinnah. Dalším oblíbeným poutním místem je svatyně Baby Kharwariho, učedníka indického revolucionáře Nany Sahiba, kterému je přičítána řada zázraků.

Lyžování na svazích v Malam Jabba – pákistánský lyžařský resort Malam Jabba byl vyhozen do vzduchu talibanem v roce 2006, a znovu otevřen v roce 2011. Leží v nadmořské výšce 2804 m v pohoří Karákóram, má vynikající zařízení a v plánu je stavba nového hotelu, lanovky a sjezdovky.

Kosmopolitní město Karáčí leží na březích Arabského moře, je to největší město Pákistánu a jeho dřívější metropole. V rušném přístavu se nachází velkolepé Jinnahovo mausoleum Mazar-e-Quaid vybudované výhradně z bílého mramoru. K dalším zajímavým místům patří Pákistánské národní muzeum, komplex Port Grand, Sadaar Bazar a pláž Clifton Beach. Poslední z nich je dobrým místem, kde mohou návštěvníci pozorovat lidi, ale také se svézt na velbloudovi a dát si místní specialitu, pečený kukuřičný klas.

Muzeum v Taxile ukrývá mimořádnou sbírku umění z doby království Gandhára, které zahrnovalo sever současného Pákistán a dnešní Afghánistán. Království Gandhára (1500-500 př.n.l.) bylo centrem buddhistické a hinduistické kultury a muzeum vystavuje řadu pěkných exponátů z tohoto období včetně chrámových vlysů, buddhistických soch a starých mincí.

Muzeum Palác Mohatta – v roce 1927 si Shiv Rattan Mohatta, úspěšný marwarský podnikatel, nechal postavit obytný palác (úvodní foto) ve vlivném pobřežním okrsku Clifton v Karáčí. Své jmění vydělal jako obchodník s loděmi a najal si architekta Ahmeda Husseina Aghy, jednoho z předních muslimských architektů v Indii. Dnes je v jeho paláci umístěno muzeum.

Hory v Pákistánu – v zemi najdete 5 nejvyšších vrcholků světa a několik největších ledovců. Severní oblasti jsou oblíbeným cílem pro pěší túry, kde města Gilgit a Skardu představují počáteční body pro turistické výpravy. Pokud navštívíte Kašmír, můžete spatřit některé z nejvyšších hor světa, včetně slavné Nanga Parbat a druhé nejvyšší hory světa K2. Baltoro a Batura jsou největší ledovce mimo polární oblasti.

Hlavní atrakce Pákistánu 4
Mohendžodáro

Ruiny Mohendžodára – město z doby kolem roku 2600 př.n.l. je fascinující, i když poněkud prašné. Mohendžodáro je archeologická lokalita v provincii Sindh, kde najdete jedno z prvních velkých lidských sídel na Zemi, které bylo opuštěno v 19. stol. př.n.l. a dochovaly se z něj pouze ruiny v bídném stavu. Lokalita na seznamu UNESCO trpí v důsledku eroze a nedostatečné údržby, přesto stojí za návštěvu.

Ruiny v Takht-i-Bahi (UNESCO) – krásný buddhistický klášterní komplex Takht-i-Bahi leží asi 80 km od Péšávaru v provincii Khyber Pakhtunkhwa (Chajbar Paštúnchwá). Vybudován byl v 1. stol. př.l. a je to nejkompetnější buddhistický klášter v zemi.

Bazar Anarkali – jeden z nejstarších bazarů v Asii je místem, které probudí Vaše smysly. Slyšet můžete cinkot skleněných náramků, ohmatat si výrobky z jemného hedvábí a cítit vůni koření vznášející se od stánků s tradičním jídlem. Nezapomeňte ochutnat zdejší proslulý chaat, který je důvodem, proč sem mnoho dětí zajde při cestě ze školy.

Údolí Chitral (Čitrál) – ve stínu Hindúkuše leží údolí Chitral, divoké a krásné místo, kam se většina návštěvníků vydává z města Chitral, odlehlého a přátelského, které působí úplně jinak než zbytek Pákistánu. Z Chitralu se také dobře dostanete do údolí Kalašů, kde žijí Kalašové, poslední ne-islámské kmeny v regionu Kafiristan. V údolí naleznete termální prameny a řeky plné pstruhů.

Pevnost Qila Bala Hisar v Péšávaru – staré město Péšávar bývá cestovateli často přehlíženo kvůli pokračujícím problémům v regionu. Ale ti, kdo se vydají do této prašné metropole, budou za svoji vytrvalost odměněni velkolepým pohledem na pevnost Qila Bala Hisar, která za vlády krále Timura Šáha Durráního (1773-1793) sloužila jako zimní metropole afghánské Durránské říše. Pevnost najdete ve starém městě, pro něž jsou typické všudypřítomné vozíky tažené oslem, staré bazary a tradiční mughalská architektura.

Zápas v tradičním pólu – pólo je oblíbený sport ve městech Gilgit a Chitral na severu země, kde se hraje divoká forma této tradiční hry: pompa a snobství byly nahrazeny živou hudbou a projevy odvahy od davu. První zápas sezóny se obvykle koná po Jarním festivalu koncem března.

Pozorování přírody v Nepálu

Turistická kancelář: Pakistan Tourism Development Corporation (PTDC)

Akční nabídka ubytování zde