Nejlepší kuchyňské sporáky

Nejlepší kuchyňské sporáky 1

Špičkový sporák Vám umožní zpracovávat více věcí najednou, připravit vše od snídaně po večeři, a k tomu ještě plech pečiva na na půlnoční svačinu. Za posledních několik let jsme strávili hodiny zkoumáním nejlepších modelů na trhu, hodnocením zdroje paliva, kapacity, designu a celkové hodnoty.

 

Celkově nejlepší: Thor Kitchen HRG3080U Professional 30´´, volně stojící plynový sporák

Plynový sporák Thor Kitchen (30 palců/76 cm) z nerezové oceli je naší první volbou, protože je promyšleně navržen a přinese Vám úspěch v kuchyni. Sporák na plynový pohon má moderní vzhled v kombinaci s povrchem z nerezové oceli, který se snadno čistí. Jeho varná deska obsahuje uzavřený dvojí hořák o výkonu 15 000 BTU, funkci pomalého vaření 650 BTU, uzavřený jednoduchý hořák 18 000 BTU, a k tomu 2 uzavřené samostatné hořáky 12 000 BTU pro vysoce funkční zážitek. To znamená rychlejší vaření, méně připalování a možnost vařit také ve velké „holandské troubě“ (těžký hrnec na pečení). Kromě chytře navržených hořáků má trouba Thor také černou porcelánovou odkapávací misku pro snadné čištění povrchu. Trouba má funkci grilu a luxusní interiér z modrého porcelánu. Volitelná konverzní LP sada zajišťuje, že sporák lze snadno nainstalovat v domácnosti, která preferuje používání propanu. Díky 4 kubickým stopám (113 l) vnitřního prostoru a všestrannosti navíc Vám model přinese dobré jídlo a efektivní vaření. Pokud jde o cenu, tato možnost střední třídy funguje stejně jako některé její dražší konkurence, ale za zlomek ceny. Navíc jste chráněni zárukou výrobce 2 roky na díly a práci. Ať už opékáte maso, pečete cukroví nebo třeba vaříte vodu, můžete se spolehnout, že tento profesionální sporák to zvládne. I když jsou povrchy vytvořeny pro snadné čištění, mějte na paměti, že trouba samotná není samočistící. Nabízí dostatek prostoru pro 4 až 5 člennou domácnost, ale pokud máte doma 6 a více lidí, může Vám kapacita trouby připadat omezující.

 

Nejlepší ekonomický: GE JGBS66REKSS 30´´, 5,0 cu, plynový sporák z nerezové oceli

Volně stojící plynový sporák nabízí hodně těm, kteří se snaží dělat v kuchyni vše bez zbytečného utrácení. Při šířce 30 palců (76 cm) je GE JGBS66REKSS mnohem levnější než většina konkurenčních modelů, ale zachovává si dlouhý seznam funkcí. Sporák má například varnou desku od okraje k okraji, integrovaný gril a velký oválný pátý hořák, který vám poskytuje další prostor pro pohyb a snadnou mobilitu při vaření. Pokud jde o troubu, můžete očekávat 6 pozic roštu a kapacitu 5 kubických stop (141 l), což je dost na přípravu malého pohoštění. Funkce grilu přijde vhod, když budete chtít svému pokrmu dodat křupavost, a funkce parního čištění umožňuje rychlé a bezbolestné čištění na konci každého vaření. Nejpozoruhodnější je, že různé ovládací funkce Vám umožní přizpůsobit fungování Vašemu životnímu stylu, včetně zvukového signálu předehřívání, automatického vypnutí trouby a možnosti odloženého pečení. Přitom ne vždy tyto ovládací prvky najdete v nižší cenové hladině, kterou tento model doprovází.

 

Nejlepší luxusní: Cafe CHS950P2MS1 6,7 cu, indukční sporák Smart Slide-In a s dvojí troubou

Pokud rádi trávíte čas v kuchyni, pak potřebujete sporák, který zvládne vše. Podívejte se na model Cafe, který je stejně funkční jako stylový. I když Vás bude stát o něco víc (a nemá zásuvku pro uložení formiček na muffiny a pekáče), má skleněný dotykový ovládací panel a indukční varnou desku, která sahá od okraje k okraji. Můžete připravovat více příloh najednou a využít 2 prvky, které lze synchronizovat tak, aby pojaly i gril. Dvojitá trouba má celkovou kapacitu 6,7 kubických stop (190 l), přičemž 4,3 kubických stop (122 l) tohoto prostoru je určeno pro spodní troubu. Spodní trouba je vybavena speciálními funkcemi, jako je funkce odloženého pečení a odloženého startu. Celá sekce trouby je samočisticí a používá k vaření jídla konvekční technologii. Nastavení trouby můžete ovládat ze vzdáleného místa, protože spotřebič je kompatibilní s chytrou domácností a dokáže se přes Wi-Fi připojit k Vašemu telefonu nebo jinému chytrému zařízení (jako je Amazon Alexa nebo Google Assistant). Je to sice marnotratnost, ale díky 30 palcové (76 cm) konstrukci a vybavení se snadno vejde do Vašeho domova.

 

Nejlepší elektrický: GE JB645RKSS 30´´, 5,3 cu, elektrický sporák se samočistící troubou

GE je důvěryhodná značka a tento elektrický sporák je dalším spolehlivým modelem vytvořeným, aby posunul Vaši kuchyni na novou úroveň. Má vše, co typická domácnost od sporáku potřebuje, včetně 4 prvků/hořáků, trouby o objemu 5,3 kubických stop (150 l) a konstrukce 30 palců (76 cm), která se snadno instaluje; 2 z prvků/hořáků mají nastavitelnou velikost a je možné je rozšířit v rozmezí 6-9 palců (15-23 cm) v průměru, zatímco trouba je samočistící a připravená zvládat jakékoli potřísnění. Nyní si můžete model zakoupit v klasickém provedení z nerezové oceli nebo si vybrat některou z dalších 4 dostupných povrchových úprav, což je bílá, černá, černá břidlice a šedá břidlice. Povrchová úprava je nejvíce vidět na dvířkách spodního úložného prostoru, kam lze umístit plechy a pekáče. Když se chystáte péct lasagne nebo kus kuřete, pánve můžete umístit na některý ze 2 nastavitelných roštů trouby. K dispozici je 6 otvorů pro umístění roštů a velké průhledové okénko Vám umožní kontrolovat připravovaný pokrm. Jen pozor na to, že keramická varná deska modelu je pěkná na pohled, ale musí se o ni náležitě pečovat, aby se v průběhu času nepoškrábala nebo jinak nepoškodila. Abyste se vyhnuli jakýmkoliv stopám, používejte lehké hrnce a pánve, tedy ne litinové.

 

Nejlepší zasouvací (slide-in): Samsung NX60T8511SS 30´´, 6,0 cu, zásuvný plynový sporák s funkcí horkovzdušné fritézy a ventilátorem na konvekční pečení

Domácnost, která potřebuje flexibilní zasouvací sporák, zjistí, že tento model od Samsungu je víc než dostačující. Do své 30 palcové (76 cm) konstrukce vměstnává maximum funkcí, kdy má 5 souvislých litinových prvků a troubu s nastavením horkovzdušné fritézy a s ventilátorem na konvekční pečení. Nemluvě o tom, že zasouvací design z něj činí perfektní volbu pro ty, kteří nahrazují starší, volně stojící model; tak můžete vytvořit vestavěný vzhled, aniž byste museli něco předělávat. Sporák má velkorysý prostor 6 kubických stop (170 l), což znamená, že můžete vařit více příloh současně. Dodává se s plechem na horkovzdušné smažení, takže můžete snadno využít této funkce a odstranit jiný objemný spotřebič z pracovní desky nebo skříně ve Vaší domácnosti. Část trouby je samočistící a má výběr moderních vymožeností, jako jsou režimy odloženého pečení a odloženého startu. Není nutností mít troubu s možností připojení k internetu. Pokud však stále hledáte vybavení, umožní Vám to upravit časovač nebo teplotu, kterou nastavíte pomocí telefonu či virtuálního asistenta. Spotřebič můžete zakoupit ve 3 různých povrchových úpravách, včetně černé, toskánské a běžné nerezové oceli. Pokud se však budete držet běžného povrchu z nerezové oceli, je méně pravděpodobné, že se po dlouhém používání setkáte s poškozením.

 

Nejlepší volně stojící: FRIGIDAIRE GALLERY GCRG3060AF 5 cu, plynový sporák se samočistící troubou True Convection

Vyžaduje uspořádání Vaší kuchyně volně stojící sporák? Pokud ano, tento model z řady Frigidaire Gallery je tu pro Vás. Představuje to nejlepší z obou světů, protože má ovládací prvky na zadním i předním panelu a zvládne práci malých i velkých spotřebičů. Chcete-li s ním začít pracovat, zapněte jeden z 5 plynových hořáků nebo nastavte troubu na požadovanou teplotu. Můžete využít speciální nastavení, jako je odložené pečení, odložený start a rychlé předehřátí, ať už spěcháte nebo se snažíte jídlo dokonale načasovat. Mezi další speciální funkce sporáku patří udržování teploty, které nevysušuje Vaše jídlo, skrytý pečící prvek, teplotní sonda a horkovzdušná fritéza. Nemusíte si dělat starosti s nákupem samostatného spotřebiče a jeho uložením do domácnosti, jen abyste si mohli připravit talíř kuřecích křídel. Pokud potřebujete vyčistit vnitřek trouby, funkce čištění párou to zvládne za pouhých 20 minut. Model má ostatně vše, co pravděpodobně hledáte, a ještě něco navíc. Vyberte si ho pro ideální spojení funkčnosti, nových funkcí a samostatně stojící konstrukce.

 

Nejlepší kompaktní: Avanti ERU240P3S 24´´, samostatně stojící elektrický sporák

Pokud přestavujete garsonku nebo uvažujete o malém bydlení, pak je pro Vás každý centimetr zásadní. Budete potřebovat sporák, která je základní, ale spolehlivý, jako je tento 24palcový (61 cm) elektrický model od Avanti. Hodí se do každého malého interiéru a neobětuje přitom důležité funkce nebo prvky designu. Například skleněná dvířka trouby Vám umožní mít stále přehled o připravovaném jídle a nebudou se přehřívat. Pokud jde o vnitřní prostor trouby, model má prostor 2,6 kubických stop (73,6 l), což je omezené, ale tak akorát, pokud vaříte pro jednoho či dva. K dispozici je velká úložná zásuvka (to je hlavní důvod pro menší kapacitu trouby), do které můžete po přípravě jídla umístit plechové formy. Jedná se o bonus, pokud máte menší kuchyni a nechcete, aby byla velká část prostoru ve Vaší lince určena pro kuchyňské nástroje. Celkově vzato, tento model odvádí svou práci. Možná není nejlepší pro přípravu hostiny, ale má všechny základy typického elektrického sporáku v malém balení.

 

Nejlepší kombinovaný: Verona VPFSGE365DSS Prestige 36´´ s dvojí troubou, samostatně stojící kombinovaný sporák

Pro domácí kuchaře, kteří se nemohou rozhodnout mezi plynem a elektřinou, je Verona VPFSGE365DSS (foto níže) ideálním spotřebičem. Kromě toho, že nabízí to nejlepší z obou světů, má také přesné řízení teploty, vysokou úroveň účinnosti a krásný exteriér. Model je vyroben v Itálii a má lesklý povrch z nerezové oceli, díky kterému bude kuchyně vypadat profesionálněji. Dvě multifunkční konvekční trouby (konvektomaty) Vám pomohou připravit pokrmy v rekordním čase a vařit s přesností. Kdykoli budete péct (nebo připravovat cokoli jiného), oceníte, jak rychle dostanete dobré jídlo na stůl. Navíc 5 uzavřených plynových hořáků, které jsou spárovány s litinovými mřížkami hořáků, Vás nenechá hledat něco dalšího. Je důležité poznamenat, že model je o něco širší a měří 36 palců (91 cm). Ve Vaší kuchyni bude potřebovat větší prostor, ale na oplátku Vám poskytne úložnou zásuvku a příslušenství, jako je pečicí pánev, grilovací pánev a stojan na pánev wok.

Konečný verdikt

Pokud si přejete modernizovat Vaši kuchyni prostřednictvím spolehlivého, funkčního a stylového sporáku, ideální je Thor Kitchen HRF3080U. Sporák působí velmi profesionálně, protože trouba má porcelánový vnitřek a 5 hořáků na varné desce, které jsou utěsněné a snadno se čistí. Chcete utratit méně? Sporák GE JGBS66REKSS není samočistící a není dodáván s teplotní sondou. Má však pozoruhodné vybavení, jako je integrovaný gril a funkce zpoždění pečení, a to za mnohem nižší cenu.

Nejlepší kuchyňské sporáky 2
Verona VPFSGE365DSS Prestige

 

Na co se dívat u kuchyňského sporáku

Zdroj paliva

Kuchyňský sporák může být poháněný plynem, elektřinou nebo používat indukční technologii. Nejvhodnější typ pro Vaši domácnost závisí na Vašem rozpočtu, osobních preferencích a uspořádání Vašeho domova. Plynový sporák obvykle stojí na začátku méně a skýtá Vám větší kontrolu nad varnou deskou, protože můžete pohybovat ovládacími knoflíky, abyste vytvořili přesně tolik tepla, kolik potřebujete. Elektrický sporák může být dražší, ale zato je skvělý na pečení a vypadá stylově ve Vaší kuchyni. Má hladkou horní část a snadnější instalaci. A konečně, sporák využívající indukční technologii je nejdražší, ale nabízí to nejlepší z obou světů. Má přesné ovládání varné desky tak jako plynový sporák a elektrická trouba.

Zasouvací vs. volně stojící sporák

Pokud jde o celkovou konstrukci kuchyňské linky, můžete se rozhodnout pro zásuvný nebo volně stojící model. Vaše rozhodnutí závisí na uspořádání Vašeho domova a na tom, jak chcete, aby Váš spotřebič vypadal vedle Vaší linky a pracovních povrchů. Zásuvný sporák stojí v jedné rovině s pracovními deskami a vytváří stylový souvislý vzhled, zatímco volně stojící sporák bude objemnější, ale nebude mít žádné limity pro instalaci. Zásuvný sporák bude mít přední ovládací panel a menší prostor trouby, zatímco volně stojící sporák bude mít zadní ovládací panel a nižší cenu.

Počet dutin trouby

Vaše kuchyňská linka může mít jeden prostor trouby, nebo může mít dva – tomu se říká „dvojitá trouba“. Dvojitá trouba je obvykle dražší volbou, protože tento typ spotřebiče umožňuje vařit dvě jídla najednou při různém nastavení. Trouby mohou být umístěny nad sebou nebo vedle sebe. Pro srovnání, sporák s jednou troubou může být zpočátku levnější a poskytne Vám prostornější varnou plochu. Vzhledem k tomu, že dutina trouby není rozdělená, kapacita Vašeho modelu může být vhodnější pro pečení celé krůty nebo jídla na velkém plechu.

Prvky navíc

Pánev na grilování: sporáky funkcí s grilu (broiler) – tj. vysoce vyhřívanou částí trouby, která je ideální pro přípravu zapečených jídel, krůty nebo pokrmů, které mají být trochu křupavé – ne vždy mívají také pánev na grilování. Takže lze považovat za pozoruhodné, pokud Váš sporák tuto pánev má. Jedná se o něco mezi pánví a plechem, co rovnoměrně rozvádí teplo po celém pokrmu a dodává mu chuť jako ze skutečného grilu.

Nastavení rychlého předehřátí: v časové tísni rychlé nastavení předehřevu zajistí, že nebude trvat déle než 10 nebo 15 minut, než trouba dosáhne Vámi požadované teploty. Funkce urychluje proces zvýšením výkonu pečícího prvku. Pokud jste neustále ve spěchu nebo potřebujete připravit jídlo v krátkém čase, tato funkce jistě přijde vhod.

Souvislá mřížka: systém souvislé mřížky představuje horní část Vašeho plynového sporáku, která je v podstatě plochá. Díky tomu můžete přesouvat nádobí po povrchu podle potřeby, aniž byste jej zvedali nebo naráželi do okrajů, což může vést k rozlití (a otlučení nádobí). Souvislá mřížka v konečném důsledku rozšíří Vaši pracovní plochu, což z ní činí skvělý prvek pro velké domácnosti, které potřebují více prostoru pro přípravu jídel.

Nejlepší kuchyňské sporáky 3
pánev na grilování

Často kladené otázky

Mají všechny kuchyňské sporáky standardní šířku?

Kuchyňské sporáky nemají vždy stejnou šířku. Všimnete si však, že většina modelů na trhu má šířku 30 palců (76 cm). Kompaktnější modely obvykle mívají šířku asi 24 palců (61 cm), takže je lze snadno nainstalovat do menších prostor, jako je malý byt. Naopak sporák s více jak jednou troubou může mít šířku okolo 36 palců (91 cm), pokud jsou dutiny (trouby) umístěny vedle sebe.

Bude potřeba mít digestoř?

Bez ohledu na to, jaký typ kuchyňského sporáku si koupíte, vždy je dobré si pořídit také digestoř. Pomáhá filtrovat vzduch ve Vaší kuchyni a čistit jej od toxických výparů a kouře, které mohou být nebezpečné. Lze ji nainstalovat pod (horní) skříňku, nad kuchyňský ostrůvek nebo na stěnu. Přenosný odsavač par

Jaký typ kuchyňského sporáku vydrží nejdéle?

Nejdelší životnost mají plynové sporáky. Při správné péči a údržbě může plynový sporák vydržet až 15 let. Pro srovnání, elektrické sporáky vydrží asi 10-13 let a indukční 8-10 let. Indukční sporáky nevydrží tak dlouho, protože jejich technologie se časem opotřebuje, takže varná deska je méně výkonná. Stále jsou však spolehlivou volbou díky svým vlastnostem, topným schopnostem a nadčasovému stylu.

Můžu mít kuchyňský sporák na terase nebo ve venkovní kuchyni?

Nedoporučuje se nechávat kuchyňské sporáky delší dobu venku. Nejsou totiž navrženy pro přímý kontakt s živly, hmyzem a drobnými živočichy, kteří si uvnitř mohou udělat domov. Dívejte se proto po spotřebičích, které jsou vyrobeny pro použití venku. Venkovní kuchyně jsou sice v módě, ale vyžadují plánování a povolení.