Nejlepší národní parky v oblasti Algarve

Nejlepší národní parky v oblasti Algarve 1

Větrné pobřežní útesy, písčité ostrovy a biologicky bohaté mokřady představují půdu pro rozsáhlá dobrodružství v oblasti Algarve. Ať už toužíte zahlédnout jedinečné druhy, být aktivní (na kole, pěšky či na kajaku) nebo se jen natáhnout se na odlehlé pláži, jižní Portugalsko nabízí pozoruhodná místa včetně následujících 5 přírodních rezervací.

Je nutné pamatovat na jednu věc: najdete zde jen minimum stínu. Proto si vezměte dostatečnou ochranu proti slunci (pokrývku hlavy, sluneční brýle a silný krém). Měli byste se také vydat ven hned ráno nebo pozdě k večeru, abyste se vyhnuli nejhoršímu horku, což je zároveň nejlepší doba pro pozorování živočichů.

 

Pěší trasy v Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina

Nejlepší národní parky v oblasti Algarve 2

Krásy a moc přírody vrcholí v místech, kde Atlantic naráží do vysokých útesů kolem západního Algarve. Skalnaté mysy, osamělé majáky a divoké větrné pláže jsou rozesety v dramaticky působící pobřežní rezervaci sahající od města Sagres na východě až k obci Porto Covo v regionu Alentejo. Surfaři míří za velkými vlnami do vesnic, jako je Carrapateira a Aljezur. Pěší turisté přicházejí zdolávat část (nebo celou) Rybářskou stezku (Trilho dos Pescadores). Ta je dlouhá 227 km a součástí trasy Rota Vicentina, která nabízí pěší trasy patřící k nejlepším v Algarve. Dokonce bývá považována za jednu z nejpozoruhodnějších pobřežních pěších tras na světě. Jiní návštěvníci přicházejí obdivovat krajinu, která je domovem jedinečných druhů rostlin a živočichů, jako jsou vydry, které jinde v Evropě zahlédnete v blízkosti moře jen vzácně. Také můžete narazit na čapy bílé – rezervace patří pár místům na světě, kde si čápi staví hnízda na pobřežních útesech.

Jak se tam dostat: dálnice N-120 a N-268, obě jen kousek od pobřeží, skýtají přístup do části rezervace nacházející se v Algarve. Měli byste mít s sebou dobrou mapu, abyste správně sjeli z dálnice a dostali na dobře skryté pláže, jako je skalnatá Praia da Barradinha, Praia da Arrifana s útesy v pozadí a Praia da Amoreira, která leží na krásném místě nedaleko ústí řeky Aljezur. Ať už se zatouláte kamkoli, nenechte si ujít výhledy z Mysu svatého Vincence (Cabo de São Vicente). Nachází se nedaleko Sagresu a mys s majákem označuje nejjihozápadnější místo v Evropě.

Nezapomenutelné trasy pro pěší túry na světě

Jedinečné druhy ptáků v NP Ria Formosa

Méně navštěvované východní Algarve ukrývá mnoho překvapení, jako je Parque Natural da Ria Formosa, velká chráněná oblast bariérových ostrovů, přílivových plání a původních pláží. Můžete strávit den plavbou na kajaku po klidných vodách, pozorovat orlovce říční vznášející se nad hlavou nebo se vydat po rovných stezkách kolem domova jedinečných druhů, jako je slípka modrá, která je symbolem parku. Na rozdíl od některých jiných rezervací v Algarve nabízí tento park úseky ideální pro cyklistiku, se širokým stezkami umožňujícími zvládnout větší vzdálenost než byste ušli pěšky. Součástí rezervace jsou také ostrovy Faro, Barreta, Culatra, Armona a Tavira. Až se podíváte po zdejších divoce žijících druzích, můžete nesednout do trajektu a strávit klidné odpoledne na čistém pobřeží, které se táhne po délce mnoho kilometrů. V rezervaci pak sledujte místní, jak se věnují tradičním aktivitám, jako je získávání soli, rybaření a sbírání měkkýšů a mlžů. Výsledky jejich práce můžete vidět (a ochutnat) ve městě Olhão. V něm také naleznete jeden z největších rybích trhů v Algarve, ale i některé vynikající neokázalé rybí restaurace (nenechte si ujít především pokrm ze škeblí s česnekem známý jako amêijoas à Bulhão Pato).

Jak se tam dostat: užitečné informace o parku naleznete v Centru environmentálního vzdělávání Marim (CEAM), které nabízí dvojjazyčné (portugalský a anglicky) expozice týkající se parku, a také krátké stezky a několik tras pro pozorování ptactva. Různí poskytovatelé na ostrově Faro nabízejí organizované výlety do rezervace, a to na motorovém člunu, na kajacích nebo pěšky. K nejekologičtějším operátorům patří Formosamar. Na ostrůvek Ilha de Faro se dostanete autem, na kole či pěšky a na Taviru trajektem, pěšky nebo minivláčkem ze sídla Pedras d’El Rei. Na ostatní ostrovy pak jedině lodí při krátkých výletech z nedalekých měst, jako je Olhão (na ostrovy Armona a Culatra) nebo Quatro Aguas (na ostrov Tavira).

 

Přírodní rezervace Ria de Alvor je vynikající místo pro rodiny s dětmi 

Nejlepší národní parky v oblasti Algarve 3

I když postrádá dramatičnost vln narážejících na útesy, Reserva Natural Ria de Alvor nabízí tichou krásu ideální pro vědomé procházky. Nejvýznamnější mokřinné prostředí v západním Algarve zahrnuje bahnité plochy, písčiny a bažinaté oblasti a po celý rok nabízí možnost pozorování ptactva – i když zde můžete zahlédnout také lišky, ježky a ještěrky. Přijdete-li na jaře nebo na podzim, můžete spatřit neobvyklé druhy, jako je volavka červená. Stezky po dřevěných chodníčcích Vás povedou přes velké úseky mokřin, takže rezervace o rozloze 1500 ha představuje dobrou volbu pro návštěvníky s omezenou pohyblivostí. Také se můžete vydat po nezpevněných stezkách do vnitrozemí kolem řeky Alvor do vesnice Mexilhoeira Grande nebo vyrazit po pláži Praia de Alvor, která je součástí rezervace. Vzhledem k snadnému přístupu a možnosti zábavy na pláži nakonec se jedná o jednu z nejlepších rezervací v Algarve pro rodiny s dětmi.

Jak se tam dostat: chodníky vedoucí do rezervace jsou nejlépe přístupné jižně od centra Alvoru. Pokud pojedete autem, u nábřežní ulice Marginal de Alvor v Alvoru naleznete velké parkoviště. Pokud budete chtít jít pěšky kolem řeky, vydejte se po ul. Rua da Ribeira na sever směrem k neoznačeným stezkám, které vedou na sever a na západ.

 

Přírodní rezervace Caminho da Baleeira u Albufeiry

I v nejrušnějších částech Algarve se skrývají přírodní útočiště. Západně od města Albufeira se stezka po útesech vine souvislou a neznačenou rezervací Reserva Natural Caminho da Baleeira. Zde se můžete těšit z  vzdušných výhledů na moře při putování po trasách kolem pobřeží. Vezměte si dobré boty na chození – půjdete po kamenitém terénu k plážím v zátokách, jako je Praia do Arrifão, které nejspíš budete mít jen sami pro sebe. U východního konce rezervace (asi 1 km chůze od začátku) naleznete mys Ponta de Baleeira, který skýtá výhledy na lesknoucí se přístaviště ve městě Albufeira a nabílené budovy v centru za ním. 

Jak se tam dostat: do rezervace se nejlépe dostanete z její západní strany. Můžete zaparkovat nebo pokračovat taxíkem na parkoviště u pláže Praia de São Rafael, z které vyrazíte pěšky. Na stezky se dostanete i z první části Caminho da Baleeira, i když na této ulici lemované vilami je parkování omezené.

 

Přírodní rezervace Sapal de Castro Marim e Vila Real de Santo António je ideální pro pozorování ptactva

Zamiřte do vnitrozemí od města Vila Real de Santo António na nejvýchodnějším okraji Algarve a dostanete se do krajiny bažin, říček a kanálů, a také solných pánví, které vznikly ještě před příchodem Římanů, a přitom jsou používány dodnes. Dívejte se po čápech, pisilách čáponohých a plameňácích a seznamte se s mnoha staletími lidské přítomnosti v tomto odlehlém koutě Portugalska. Najdete tu římské ruiny i středověké hrady, jako je citadela Castro Marim na kopci, která skýtá zajímavé výhledy na rezervaci.

Jak se tam dostat: do samého srdce rezervace se snadno můžete dostat autem či na kole z Vila Real de Santo António. Severovýchodně od Castro Marim se nachází malé přírodní centrum s expozicemi zabývajícími se jedinečnou ekologií oblasti, a také pozorovatelnu ptáků pro pozorování místních i migrujících druhů ptactva.

Akční nabídka ubytování: