Parky na různých místech kubánské metropole odpovídají městu oplývajícímu romantikou a ruchem. Zelené prostory v Havaně představují místa, kde se odehrávají dramata života místních. Kdykoli během dne uvidíte obyvatele města, kteří se zde zastaví na pár slov, zahrát si domino nebo se hlučně dohadovat o baseballu.
Havanské parky ale neznamenají pouze davy a povídání si. Mimo rušné centrum města se nacházejí tišší místa, kde můžete hledat útěchu mezi fontánami, orchidejemi a zkroucenými tropickými stromy. Pokud byste při návštěvě Havany potřebovali zelené místo, kde byste si odpočinuli, zde uvádíme sedm nejlepších parků ve městě.
Parque Central, maličké náměstí na začátku elegantní třídy Paseo del Prado, leží ve stínu majestátního Národního Kapitolu (Capitolio Nacional). Zdobí ho socha kubánského národního hrdiny José Martího z roku 1905, je to hlavní dopravní uzel v Havaně a obklopují ho přední divadla, muzea a hotely. Jedná se o ideální místo, kde můžete zpomalit v samém centru všeho dění. Na náměstí najdete stinné stromy, hojnost laviček a obvyklou čekací pózu taxikářů v guayaberas (ležérní volná košile) pilně leštících své vozy Chevrolet Bel Air. Místo baletu v honosném Velkém divadle (Gran Teatro) usedněte pod palmami a pozorujte syrové pouliční divadlo na esquina caliente („horkém rožku“), kde baseballoví fanoušci téměř nepřetržitě probíhají formu, taktiku a poslední zběhnutí týmu na pár lavičkách v blízkosti Martího sochy.
Španělé původně plánovali obdélníkový úsek hned vedle Kapitolu jako prostor pro vojenské přehlídky, ale Parque de la Fraternidad byl v roce 1892 upraven do podoby veřejného prostoru na památku 400. výročí Kolumbova přistání v Americe. Udržované zahrady, které dnes uvidíte, navrhl francouzský krajinný architekt Jean-Claude Forestier pro VI. panamerickou konferenci v roce 1928, kterou navštívil také americký prezident Calvin Coolidge, poslední americký prezident v úřadu, který vkročil na Kubu. Forestierův park měl ve svém centru strom ceiba (vlnovec pětimužný) vysazený na půdě z 28 zemí Severní, Střední a Jižní Ameriky na počest bratrství (fraternidad) mezi těmito národy. Úhledně zastřižené trávníky jsou vyzdobený bustami národních vůdců včetně Simóna Bolívara, Benita Juáreze a Abrahama Lincolna (což je jedno z mála zobrazení amerického prezidenta na Kubě). Dnes park představuje rušné stanoviště pro taxi a městské autobusy, proto zde spatříte fronty čekajících lidí. Někdy bývá také nazýván „Jurský park“, kvůli řadám otlučených starých amerických automobilů sloužících jako kolektivní taxi (almendrones).
Parque Lenin (670 ha), který byl navržen v letech 1969-1972, kdy Kuba nadšeně lnula k Sovětskému svazu, byl ambiciozním plánem Celie Sánchez, dlouhodobé společnice Fidela Castra. Byl to jeden z prvních projektů infrastruktury dokončený v ekonomicky stagnujícím období. Coby největší park v Havaně nepostrádá Parque Lenin fyzickou krásu (podívejte se na pěkné staré stromy a tiché umělé jezero), ale směsice rekreačních prvků je spíše průměrná, pokud jste zvyklí na parky v Miami za vodou. Parque Lenin zahrnuje malé akvárium s hrstkou ryb, zábavní park s jedinou horskou dráhou v zemi a s minivláčkem, který většinou nefunguje. Přesto se jedná o oblíbené útočiště obyvatel Havany, kteří naloží své retro vozy alkoholem, zapnou hudbu a stráví zde o víkendu mnoho šťastných hodin. Z turistické perspektivy zde najdete působivý památník V.I. Lenina, spoustu zeleného prostoru a nekonvenční nenákladnou restauraci Las Ruínas vybudovanou kolem mechem porostlých zbytků staré továrny na cukr. Kubánci se zde scházejí kolem levných grilů (parrilladas), podávají si láhve s rumem a bezstarostně tančí za neustálého rytmu reggaetonu. Parque Lenin leží 20 km jižně od centra Havany ve čtvrti Arroyo Naranjo. Dostanete se tam autobusem P-13, ale taxi je pohodlnější.
Od Lenina k Lennonovi. Pokud jste měli perný den na turistické stezce a rádi byste trochu relaxu v zeleni, vydejte se do Parque Lennon ve čtvrti Vedado, kde si můžete sednout na lavičku vedle bronzového Johna Lennona a vyfotografovat se vedle této sochy v životní velikosti. Ve skutečnosti Lennon na Kubě nikdy nebyl a kubánská vláda zakázala hudbu Beatles už v roce 1964 pod záminkou, že by kazila mládež. Fidel Castro ale v roce 2000 změnil názor a při oficiálním odhalení sochy učinil projev vychvalující Lennona jako „snílka, který své sny sdílel s ostatními“. Bronzová socha zobrazuje hudebníka v jeho dlouhovlasém období na konci 60. let a je dílem kubánského umělce José Villa Soberóna. Ten rovněž udělal podobizny obou slavných Ernestů, kteří si Kubu zamilovali: Guevary a Hemingwaye. Socha sedí v příjemném, i když nijak nevýznamném menším parku, dříve známém jako Parque Menocal (na počest 3. prezidenta Kuby). Submarino Amarillo („Žlutá ponorka“), státní bar s tematikou Beatles, najdete na jihovýchodním rohu parku.
Neudržovaný, ale lákavý Gran Parque Metropolitano je napůl ukrytý na zalesněných březích řeky Almendares, která odděluje okrsky Vedado a Playa. Park, který měl být původně součástí řetězce propojených zelených prostor, byl navržen Jeanem-Claude Forestierem ve 20. letech 20. století. Vznikl však až v roce 1959, když nová Castrova vláda u ústí řeky vytvořila Parque Almendares, shluk skromných zábavních prvků včetně hřiště na minigolf, amfiteátru a pár (rozhodně nestrašidelných) modelů dinosaurů. Dnes je Parque Almendares spojen s působivým úsekem městské zeleně známým jako Bosque de la Habana (Havanský les), čímž vznikl Gran Parque Metropolitano (700 ha). V kontrastu se „zkroceným“ okrskem Parque Almendares je Bosque jakési potpourri tvořené banyánovníky pokrytými liánami a stezkami vinoucími se kolem řeky, kde často probíhají rituály Santería (afro-kubánské náboženství podobné vúdú). O víkendech je Gran Parque Metropolitano oblíbeným místem svatebního fotografování a rodin s dětmi. Od konce 90. let zde probíhá pomalá úklidová kampaň, ale stále je občas možné vidět psy bez domova a odpadky.
Uzavřený komplex Quinta de los Molinos, který se podobá venkovskému sídlu ležícímu uprostřed města, byl nazván podle vodních mlýnů, které zde kdysi stály a mlely tabák na šňupací prášek. Po zániku průmyslu šňupacího tabáku ve 20. letech 19. století byl komplex proměněn v botanickou zahradu a v roce 1835 byla vybudována eklektická vila, která sloužila jako letní rezidence španělských guvernérů Kuby. Dnes má vila silné asociace s Máximem Gómezem, hrdinou Kubánské války za nezávislost, který zde krátce sídlil na přelomu 19. století. Malé muzeum vypráví jeho příběh, ale skutečnou atrakcí je zdejší bujně zelená zahrada s orchidejemi, motýly, barevnými plži polymita a 160 různými druhy stromů, včetně rozložitých stromů ceiba starých více jak dvě staletí. Komplex byl před pár lety částečně znovu otevřen poté, co byl po celá desetiletí nepřístupný; muzeum bylo slavnostně otevřeno v roce 2020. Vstup je pouze při komentované prohlídce.
Park známý pod několika jmény leží na konci ul. Prado u oceánu a nejčastěji bývá nazýván Parque de los Mártires (Park mučedníků) a Parque de la Cárcel (Vězeňský park), ale také Parque de los Enamorados (Park milenců). Poslední přezdívka má své opodstatnění. Atmosféra romantiky rozhodně vyzařuje v prostředí stinných stromů a bublající fontány, se sochou ženy od kubánské sochařky Rity Longy. Historie parku však není tak idylická. V koloniálních dobách zde stála nechvalně proslulá věznice a zdejší vězni (včetně oslavovaných vlastenců, jako je José Martí) museli snášet těžkou dřinu v nedalekém lomu San Lázaro. Když byla věznice v roce 1939 zbořena, jako památka byly ponechány 2 maličké cely a kaple. Park rovněž shlíží na památník 8 kubánských studentů, které v roce 1871 popravili Španělé v odvetě za údajné znesvěcení hrobu španělského novináře. K události došlo na vrcholu španělsko-kubánského napětí během Kubánské války za nezávislost a tito studenti (nejmladšímu bylo 16 let) byli považováni za mučedníky.
.
Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte srovnavač Hotelscombined.com, kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.
Barcelona, hlavní město Katalánska a jedno z nejvýznamnějších měst ve Španělsku, je známá svou bohatou…
Zažijte nezapomenutelný den v barcelonské zoo, kde na vás čeká více než 4 000 zvířat…
Vydejte se na jedinečnou cestu do světa Antoniho Gaudího a objevte kouzlo Casa Milà, známé…
Pokud se nacházíte na letišti v Barceloně, oficiálně nazývaném Josep Tarradellas Barcelona-El Prat Airport, a…
Tričko Guess JAMEY Bílá barva, model: Z2BI09 J1314 Doručení i vrácení zdarma při objednávkách nad…
Vydejte se na nezapomenutelnou 1,5hodinovou projížďku Barcelonou na kole nebo elektrokole. Objevte ikonická místa, jako…