Nejlepší parky v kubánské Havaně

Nejlepší parky v kubánské Havaně 1

Parky na různých místech kubánské metropole odpovídají městu oplývajícímu romantikou a ruchem. Zelené prostory v Havaně představují místa, kde se odehrávají dramata života místních. Kdykoli během dne uvidíte obyvatele města, kteří se zde zastaví na pár slov, zahrát si domino nebo se hlučně dohadovat o baseballu.

Havanské parky ale neznamenají pouze davy a povídání si. Mimo rušné centrum města se nacházejí tišší místa, kde můžete hledat útěchu mezi fontánami, orchidejemi a zkroucenými tropickými stromy. Pokud byste při návštěvě Havany potřebovali zelené místo, kde byste si odpočinuli, zde uvádíme sedm nejlepších parků ve městě.

 

Parque Central – pozorování lidí

Nejlepší parky v kubánské Havaně 2

Parque Central, maličké náměstí na začátku elegantní třídy Paseo del Prado, leží ve stínu majestátního Národního Kapitolu (Capitolio Nacional). Zdobí ho socha kubánského národního hrdiny José Martího z roku 1905, je to hlavní dopravní uzel v Havaně a obklopují ho přední divadla, muzea a hotely. Jedná se o ideální místo, kde můžete zpomalit v samém centru všeho dění. Na náměstí najdete stinné stromy, hojnost laviček a obvyklou čekací pózu taxikářů v guayaberas (ležérní volná košile) pilně leštících své vozy Chevrolet Bel Air. Místo baletu v honosném Velkém divadle (Gran Teatro) usedněte pod palmami a pozorujte syrové pouliční divadlo na esquina caliente („horkém rožku“), kde baseballoví fanoušci téměř nepřetržitě probíhají formu, taktiku a poslední zběhnutí týmu na pár lavičkách v blízkosti Martího sochy.

 

Parque de la Fraternidad – sochy a skulptury

Španělé původně plánovali obdélníkový úsek hned vedle Kapitolu jako prostor pro vojenské přehlídky, ale Parque de la Fraternidad byl v roce 1892 upraven do podoby veřejného prostoru na památku 400. výročí Kolumbova přistání v Americe. Udržované zahrady, které dnes uvidíte, navrhl francouzský krajinný architekt Jean-Claude Forestier pro VI. panamerickou konferenci v roce 1928, kterou navštívil také americký prezident Calvin Coolidge, poslední americký prezident v úřadu, který vkročil na Kubu. Forestierův park měl ve svém centru strom ceiba (vlnovec pětimužný) vysazený na půdě z 28 zemí Severní, Střední a Jižní Ameriky na počest bratrství (fraternidad) mezi těmito národy. Úhledně zastřižené trávníky jsou vyzdobený bustami národních vůdců včetně Simóna Bolívara, Benita Juáreze a Abrahama Lincolna (což je jedno z mála zobrazení amerického prezidenta na Kubě).  Dnes park představuje rušné stanoviště pro taxi a městské autobusy, proto zde spatříte fronty čekajících lidí. Někdy bývá také nazýván „Jurský park“, kvůli řadám otlučených starých amerických automobilů sloužících jako kolektivní taxi (almendrones).

 

Parque Lenin – setkání s místními

Parque Lenin (670 ha), který byl navržen v letech 1969-1972, kdy Kuba nadšeně lnula k Sovětskému svazu, byl ambiciozním plánem Celie Sánchez, dlouhodobé společnice Fidela Castra. Byl to jeden z prvních projektů infrastruktury dokončený v ekonomicky stagnujícím období. Coby největší park v Havaně nepostrádá Parque Lenin fyzickou krásu (podívejte se na pěkné staré stromy a tiché umělé jezero), ale směsice rekreačních prvků je spíše průměrná, pokud jste zvyklí na parky v Miami za vodou.  Parque Lenin zahrnuje malé akvárium s hrstkou ryb, zábavní park s jedinou horskou dráhou v zemi a s minivláčkem, který většinou nefunguje. Přesto se jedná o oblíbené útočiště obyvatel Havany, kteří naloží své retro vozy alkoholem, zapnou hudbu a stráví zde o víkendu mnoho šťastných hodin. Z turistické perspektivy zde najdete působivý památník V.I. Lenina, spoustu zeleného prostoru a nekonvenční nenákladnou restauraci Las Ruínas vybudovanou kolem mechem porostlých zbytků staré továrny na cukr. Kubánci se zde scházejí kolem levných grilů (parrilladas), podávají si láhve s rumem a bezstarostně tančí za neustálého rytmu reggaetonu. Parque Lenin leží 20 km jižně od centra Havany ve čtvrti Arroyo Naranjo. Dostanete se tam autobusem P-13, ale taxi je pohodlnější.

 

Parque Lennon – fotografování

Od Lenina k Lennonovi. Pokud jste měli perný den na turistické stezce a rádi byste trochu relaxu v zeleni, vydejte se do Parque Lennon ve čtvrti Vedado, kde si můžete sednout na lavičku vedle bronzového Johna Lennona a vyfotografovat se vedle této sochy v životní velikosti. Ve skutečnosti Lennon na Kubě nikdy nebyl a kubánská vláda zakázala hudbu Beatles už v roce 1964 pod záminkou, že by kazila mládež. Fidel Castro ale v roce 2000 změnil názor a při oficiálním odhalení sochy učinil projev vychvalující Lennona jako „snílka, který své sny sdílel s ostatními“. Bronzová socha zobrazuje hudebníka v jeho dlouhovlasém období na konci 60. let a je dílem kubánského umělce José Villa Soberóna. Ten rovněž udělal podobizny obou slavných Ernestů, kteří si Kubu zamilovali: Guevary a Hemingwaye. Socha sedí v příjemném, i když nijak nevýznamném menším parku, dříve známém jako Parque Menocal (na počest 3. prezidenta Kuby). Submarino Amarillo („Žlutá ponorka“), státní bar s tematikou Beatles, najdete na jihovýchodním rohu parku.

 

Gran Parque Metropolitano – divoká příroda  

Neudržovaný, ale lákavý Gran Parque Metropolitano je napůl ukrytý na zalesněných březích řeky Almendares, která odděluje okrsky Vedado a Playa. Park, který měl být původně součástí řetězce propojených zelených prostor, byl navržen Jeanem-Claude Forestierem ve 20. letech 20. století. Vznikl však až v roce 1959, když nová Castrova vláda u ústí řeky vytvořila Parque Almendares, shluk skromných zábavních prvků včetně hřiště na minigolf, amfiteátru a pár (rozhodně nestrašidelných) modelů dinosaurů. Dnes je Parque Almendares spojen s působivým úsekem městské zeleně známým jako Bosque de la Habana (Havanský les), čímž vznikl Gran Parque Metropolitano (700 ha). V kontrastu se „zkroceným“ okrskem Parque Almendares je Bosque jakési potpourri tvořené banyánovníky pokrytými liánami a stezkami vinoucími se kolem řeky, kde často probíhají rituály Santería (afro-kubánské náboženství podobné vúdú). O víkendech je Gran Parque Metropolitano oblíbeným místem svatebního fotografování a rodin s dětmi. Od konce 90. let zde probíhá pomalá úklidová kampaň, ale stále je občas možné vidět psy bez domova a odpadky.

 

Quinta de los Molinos – rostliny a květiny

Uzavřený komplex Quinta de los Molinos, který se podobá venkovskému sídlu ležícímu uprostřed města, byl nazván podle vodních mlýnů, které zde kdysi stály a mlely tabák na šňupací prášek. Po zániku průmyslu šňupacího tabáku ve 20. letech 19. století byl komplex proměněn v botanickou zahradu a v roce 1835 byla vybudována eklektická vila, která sloužila jako letní rezidence španělských guvernérů Kuby. Dnes má vila silné asociace s Máximem Gómezem, hrdinou Kubánské války za nezávislost, který zde krátce sídlil na přelomu 19. století. Malé muzeum vypráví jeho příběh, ale skutečnou atrakcí je zdejší bujně zelená zahrada s orchidejemi, motýly, barevnými plži polymita a 160 různými druhy stromů, včetně rozložitých stromů ceiba starých více jak dvě staletí. Komplex byl před pár lety částečně znovu otevřen poté, co byl po celá desetiletí nepřístupný; muzeum bylo slavnostně otevřeno v roce 2020. Vstup je pouze při komentované prohlídce.

 

Parque de los Enamorados – historie

Park známý pod několika jmény leží na konci ul. Prado u oceánu a nejčastěji bývá nazýván Parque de los Mártires (Park mučedníků) a Parque de la Cárcel (Vězeňský park), ale také Parque de los Enamorados (Park milenců). Poslední přezdívka má své opodstatnění. Atmosféra romantiky rozhodně vyzařuje v prostředí stinných stromů a bublající fontány, se sochou ženy od kubánské sochařky Rity Longy. Historie parku však není tak idylická. V koloniálních dobách zde stála nechvalně proslulá věznice a zdejší vězni (včetně oslavovaných vlastenců, jako je José Martí) museli snášet těžkou dřinu v nedalekém lomu San Lázaro. Když byla věznice v roce 1939 zbořena, jako památka byly ponechány 2 maličké cely a kaple. Park rovněž shlíží na památník 8 kubánských studentů, které v roce 1871 popravili Španělé v odvetě za údajné znesvěcení hrobu španělského novináře. K události došlo na vrcholu španělsko-kubánského napětí během Kubánské války za nezávislost a tito studenti (nejmladšímu bylo 16 let) byli považováni za mučedníky.

.

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte srovnavač Hotelscombined.com, kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.