Co dělat při návštěvě Kuby

Co dělat při návštěvě Kuby 1

Zmírnění omezení pro soukromé podnikání vyvolalo v zemi explozi kreativity, zatímco účinky globalizace utlumující kulturu zatím její půvab nezředily. Země je izolovaná, ale přitom dychtí po pokroku, takže dnes překypuje nápady. Naleznete zde volnomyšlenkářské kavárny, kde studenti v kroužku vážně debatují o Che Guevarově příspěvku designu triček ve světě, ale také avantgardní „továrnu“ na umění, kde za cenu rovnající se 2 dolarům dostanete 6 hodin elektrizující zábavy. Zde uvádíme nejlepší aktivity, které ztělesňují esenci Kuby a vše, co tato jedinečná země může nabídnout.

 

Objevujte živou hudební scénu v zemi

Pokud byste byli na Kubě déle než den a stále neslyšeli žádnou živou hudbu, očividně byste pobývali na nesprávných místech. Vítejte v jedné z hudebně nejrozmanitějších zemí na planetě, kde melodické kytary přehlušují pásky v pozadí a zpěv je vnímán jako další forma verbální komunikace. Tradiční žánry jsou pouze jednou drážkou na větší desce. Kuba už desítky let posouvá hudební hranice: od Benny Morého po X-Alfonsa, Havana a další města oplývají synkopickými rytmy.

 

Přenocujte v soukromém zařízení

Ubytujte se v soukromém zařízení casa particulares a brzy odhalíte nuance života v zemi. Na verandě najdete houpací křesla, na prádelníku láhev kubánského rumu, předsíň plnou rodinných památek, z ulice zaznívá klapot koňských kopyt a u snídaně probíhá živý hovor, který patrně vždy končí slovy „no es facil“ („není to lehké“). Casas particulares v místech, jako je Santa Clara, jsou palácového typu, zatímco jinde jsou stále neokázalé a původní; všechny přitom nabízejí necenzurovaný pohled na životě na Kubě, což Vám žádný hotel neumožní.

 

Navštivte bujaré festivaly

I přes válku, nouzi, příděly a strádání si Kubánci uchovali svoji nakažlivou radost ze života. I během nejtemnějších dnů tzv. Zvláštního období (v 90. letech) neustaly temperamentní festivaly, což je svědectví o schopnosti obyvatel země odsunout politiku stranou a prostě žít dál. K nejlepším akcím patří ohňostroje ve městě Remedios, vystoupení tance folklórico v Santiagu de Cuba, filmy ve městě Gibara a každý představitelný hudební žánr v Havaně. Počítejte s tím, že zde budete tančit.

 

Obdivujte architekturu ve staré Havaně

Co dělat při návštěvě Kuby 2

Často velkolepá, ale zřídka souvislá kubánská architektura si uchovává jistá spojovací vlákna, která definují „kubánskost“, čímž ji odlišují od jiných žánrů. Mnoho starších staveb bylo vybudováno z peněz na cukr prostřednictvím brutálního systému práce afro-kubánských otroků a tyto budovy představují svědectví o mnohostranné kultuře v zemi spolu s občas problematickou minulostí. Nejnovější přehlídka architektury vykazuje řadu vlivů, od francouzského klasicismu až po náznaky secese (art deco, art nouveau). Navštivte města, Havana, Trinidad, Cienfuegos a Camagüey, která jsou na seznamu UNESCO, a poznáte více.

Rum, tanec a další důvody, proč navštívit Havanu

Pozorování ptactva

Pomineme-li krokodýly, Kuba má jen málo zajímavé fauny, ale malý počet zvířat je více než vynahrazen množstvím ptáků. Břehy výrazného a ekologicky neobvyklého souostroví obývá přibližně 350 druhů, z nichž dobré dvě desítky jsou endemické. Podívejte se především po pestrobarevném trogonovi kubánském (tocororo), kalyptě nejmenší (zunzuncito), kriticky ohroženém datlu knížecím, a největším hnízdišti plameňáků na světě. Gran Parque Natural Montemar je jedním mnoha míst pro pozorování ptactva.

 

Nádherné pláže

Co dělat při návštěvě Kuby 3
Playa Sirena

Kubánské pláže nejsou proslulé nadarmo – jsou bez davů, obdařené tropickou krásou a mimořádně pestré. Varadero nabízí dlouhé široké pláže vyhledávané turisty v pozadí s mohutnými resorty. Divoké pusté eko pláže najdete na poloostrově Guanahacabibes, kde želvy kladou vejce. Málo navštěvované pláže s černým pískem se nacházejí na ostrově Isla de la Juventud, po němž se kdysi potulovali piráti, zatímco odvážné nudistické pláže na ostrově Cayo Largo del Sur jsou místem, kde turisté z „balíčkových“ zájezdů relaxují s mojitem. Budete-li dostatečně dlouho hledat, jistě najdete svůj malý kousek ráje.

 

Seznamte se s revolučním dědictvím Kuby

Nepravděpodobný útěk ze ztroskotané rekreační jachty, pohlední vousatí partyzáni, kteří řeší spravedlnost ve stylu Robina Hooda, a klasický boj David versus Goliáš, který přesvědčivě vyhráli (extrémní) smolaři: kubánská revoluce působí jako stránky ze scénáře těžko uvěřitelného filmu. Ale právě to se zde odehrálo. Jako důkaz můžete osobně navštívit místa, kde proběhla revoluce. Jen málo se toho změnilo za něco přes 60 let od vylodění z jachty Granma a doby fungování válečného ústředí Fidela Castra na vrcholu hory Comandancia de la Plata.

 

Vydejte se zpátky v čase při návštěvě města Trinidad

Trinidad jako by usnul v roce 1850 a nikdy se skutečně neprobudil: zvláštní hříčka osudu je dobrou zprávou pro moderní cestovatele, kteří se dnes mohou volně procházet po skvěle zachovalém městě produkujícím cukr z poloviny 19. století jako voyeuři z jiné éry. I když je dnes město dobře známé, zdejší ulice spící v čase mají stále moc okouzlit. Naleznete zde ubytování v rodinách ve velkolepých koloniálních stavbách, snadný přístup na venkov a skvělou scénu s živou hudbou. Přitom se jedná o fungující město plné radostí i neřestí Kuby 21. století.

 

Potápějte se a šnorchlujte v Karibiku 

Co dělat při návštěvě Kuby 4

I když někdo může protestovat, je možné říct, že Kuba nabízí nejlepší místa pro potápění v celém Karibiku. Důvodem je bezkonkurenční čistota vody, panenské podmořské útesy a kryté karibské vody, které se hemží exotickými rybami. Přístupnost pro potápěče je různá, od plaveckých stěn na Bahía de Cochinos (Zátoka sviní) až po obtížně dosažitelný podmořský ráj v souostroví Jardines de la Reina („Zahrada královny“). Opakovaně se vracející turisté pak vyhledávají především pláž Punta Francés na Isla de la Juventud („Ostrov mládeže“), která je známá jako místo pro podmořské fotografování.

 

Projděte se labyrintem ulic ve městě Camagüey

Cestovatelům se často doporučuje „ztratit se“ v Camagüey, městě hliněných hrnců (tinajones), kostelů a kdysi pirátů. Město, které se vždy chtělo lišit, bylo založeno na síti ulic, jakou má většina španělských koloniálních měst v Latinské Americe. Zdejší uličky tvoří labyrint připomínající marockou medinu a skrývají katolické kostely, trojúhelníková náměstíčka a rostoucí počet butikových hotelů umístěných ve zrestaurovaných koloniálních budovách.

 

Objevte novou vlnu kubánské kultury

Vítejte na „nové“ Kubě! Nejedná se přitom o kasina, golfová hřiště ani resort all inclusive připravený na rozmary zahraničních turistů. Spíše je to nezávislá současná „továrna“ na umění, kde návštěvníci mohou přecházet z jedné místnosti do druhé, poslouchat inovativní hudbu, prohlížet si skvělé obrazy a diskutovat s různými lidmi. Fábrica de Arte Cubano je výtvorem kubánského hudebníka X-Alfonsa a představuje v Havaně patrně nejlepší kubánský umělecký kolektiv, baštu kreativních nápadů plnou inspirace a vzrušení. Každé město by mělo mít podobné místo.

 

Vydejte se na kole údolím Viñales

Silnice na Kubě zaznamenávají menší provoz než Velká Británie ve 40. letech, takže se jedná o ideální zemi pro cyklistiku, a těžko byste našli lepší místo, kde začít, než je bukolické Valle de Viñales. Údolí nabízí všechny ingredience pro tropickou Tour de France: skalní monolity (mogotes), neuvěřitelně zelené pole s tabákem, potulující se dobytek a vyhlídky povznášející ducha na každém kroku. Terén je relativně rovný, takže pokud si obstaráte slušné kolo, Vaše největší dilema bude, kde si udělat zastávku a dát si mojito při západu slunce.

 

Rozvíjející se kulinářská scéna v zemi

Od doby, co nové privatizační zákony v roce 2011 uvolnily víko kreativního tlakového hrnce v zemi, je zde kulinářská revoluce v plném proudu. Země, která dříve znala pouze rýži a fazole, znovu objevila gastronomii prostřednictvím nových restaurací, které experimentují s kořením, pokrmy fusion, a především představují vítané přehodnocení vlastní národní kuchyně. Havana v tomto ohledu vládne a nabízí řadu podniků s jídlem, v zemi se však setkáte také s obměnami podle regionů, od krabů v Caibariénu po čokoládu v Baracoa.

 

Mladistvá energie ve městě Santa Clara

Svoje předpojaté představy o Kubě nechejte za hranicemi města: Santa Clara představuje vše, co byste od této země nečekali. Je progresivní, kreativní, vstřícná k lidem všeho přesvědčení, nadšená do rock’n’rollu a dychtivá posouvat hranice umění v každém směru. Přitom pomáhá, že je univerzitním městem: mladistvá energie zde proudí více než kdekoli jinde na ostrově. Shlédnout můžete programy LGBT+ v Club Mejunje, setkat se s umělecky zaměřenými studenty v Casa de la Ciudad nebo se večer procházet po parku Parque Vidal, kde v tu dobu vystupuje městský orchestr.

Hlavní turistické atrakce na Kubě

Odhalte tajemství města Matanzas

Dlouho bylo město Matanzas přehlíženo cestovateli, kteří mířili do resortů all-inclusive v nedalekém Varaderu. To se ale pomalu mění. Mezi mosty a řekami kdysi významného kulturního města se začínají znovu objevovat záblesky jeho někdejší krásy v podobě obnovených institucí s klasickou hudbou, zrekonstruovaného divadla, a také ulice poseté skulpturami vybízejícími k zamyšlení. Varadero má své pláže, ale obrovské historické dědictví Matanzasu Vás lépe seznámí se skutečnou Kubou než dvacátá návštěva plážových resortů.

 

Shlédněte taneční vystoupení folklórico

Hypnotický rytmus bubnů bubnů Santería vyvolávající duchy orišů představuje transcendentální zážitek. Ale zatímco většina afro-kubánských náboženských rituálů je pouze pro zasvěcené, bubnování a tance kubánských souborů folklórico (tradiční latinskoamerický tanec) jsou přístupné všem. Tyto skupiny se zformovaly v 60. letech 20. století, aby udržely při životě africkou kulturu v zemi, přičemž se folklórico stále těší silné státní podpoře a jejich energická a pestrá vystoupení v Santiagu de Cuba jsou i dnes spontánní a věrná svým kořenům.

 

Výstup na horu Pico Turquino

Výstup na nejvyšší kubánskou horu Pico Turquino představuje kombinaci vytrvalostního sportu, výletu do přírody a fascinující hodiny historie. Průvodce je nutností při náročné túře dlouhé téměř 17 km, která zabere 2-3 dny a vede přes strmé mlžné lesy v pohoří Sierra Maestra až na vrcholek ve výšce 1972 m, kde Vás uvítá bronzová busta kubánského národního hrdiny José Martího. Zájemci o revoluční historii si mohou udělat odbočku k Fidelovu válečnému ústředí v džungli na La Plata.

Akční nabídka ubytování zde