Nejlepší žehličky na šití

Nejlepší žehličky na šití 1

Pro získání profesionálního uhlazeného vzhledu při šití je zásadní mít vynikající žehličku. Každý šev, ať už šijete oděvy, bytové dekorace nebo prošívané přikrývky, bude potřeba zažehlit. Dobrá žehlička je nezbytná při přípravě několika metrů látky pro řezání vzoru, nanášení tavných spojů nebo zažehlování švů. Spolehlivá žehlička, která klouže po látce, je pro zajištění úspěchu stejně důležitá jako dobrý šicí stroj. Vzhledem k tomu, že výběr žehličky je klíčovou součástí procesu šití, pokusili jsme se Vám zjednodušit hledání ideální žehličky tím, že uvádíme několik věcí, na které byste při nákupu neměli zapomínat.

 

Co je třeba zvážit při nákupu žehličky na šití

Příkon: Pokud jde o příkon žehličky, platí pravidlo, že čím vyšší příkon, tím lepší výkon. Žehličky se dodávají s různým nastavením teploty od 1000 W do 2000 W. Žehličky s vyšším výkonem se zahřejí rychleji (což znamená méně času čekání) a produkují stálé silné výrony páry, které pomohou vyrovnat vrásky, záhyby a švy.

Výkonné funkce: Při šití s ​​různými typy látek budete potřebovat žehličku, která má různé nastavení teploty. Vaši žehličku by mělo být možné nastavit od 135 °C do 230°C. Budete-li látku žehlit při vyšší teplotě, než je doporučeno, můžete ji poškodit. Použijete-li příliš nízké nastavení, nebude žehlení účinné. Látku byste měli vždy nejprve vyzkoušet na malé ploše, abyste práci nezničili. Zde jsou některá z doporučených nastavení teploty pro různé typy tkanin:

  • acetát/nylon: 275 °F (135 °C)
  • vlna: 300 °F (149 °C)
  • hedvábí: 300 °F (149 °C)
  • polyester: 300 °F (149 °C)
  • viskóza/umělé hedvábí: 375 °F (190 °C)
  • triacetát: 390 °F (200 °C)
  • bavlna: 400 °F (205 °C)
  • povlečení: 445 °F (230 °C)

Automatické vypnutí: jistě jste také zažili chvíle, kdy jste opustili dům a pak se báli, že jste zapomněli vypnout nějaký spotřebič. Vzhledem k tomu, že žehličky používají vysokou teplotu, by měla být uplatněna bezpečnostní opatření, která zabrání zranění, poškození ohněm a zajistí nám klid. Většina žehliček je vybavena funkcí automatického vypnutí, ale díky možnosti nastavení času může být Vaše šití efektivnější. Když pracujete na šicím projektu delší dobu, automatické vypnutí by mělo být nastaveno na delší dobu. Pokud musíte žehličku znovu zapnout pokaždé, když vstanete od šicího stroje, protože se po 5 minutách vypne, strávíte několik dalších minut čekáním, než se zahřeje pokaždé, když budete chtít něco přežehlit.

Hmotnost: Vzhledem k tomu, že žehlení látky je fyzická aktivita, měli byste zvážit hmotnost Vaší žehličky. Ujistěte se, že je dostatečně lehká, abyste s ní mohli pohodlně manipulovat, ale zároveň dostatečně těžká, aby látku dostatečně přitlačila. Těžší žehličky uchovávají teplo déle, jsou stabilnější a produkují větší výrony páry, tj. k odstranění záhybů stačí použít méně síly. Mohou však být objemnější, při dlouhodobém používání způsobovat únavu rukou a může být obtížnější se s nimi dostat do malých prostor. Je tedy důležité najít správnou rovnováhu.

Nádržka na vodu: Dosažení profesionálně vypadajících švů z velké části spočívá v žehlení s párou. Žehlička, kterou si vyberete, musí mít dostatečně velkou nádržku na vodu, takže ji nebudete muset neustále doplňovat a čekat, až se znovu zahřeje, pokud používáte funkci páry delší dobu. Také je důležité, aby byla nádržka průhledná, takže budete předem vědět, kdy je vody málo. Není nic horšího, než když Vám při práci neustále dochází voda, musíte odpojovat žehličku ze zásuvky, doplnit nádržku a pak čekat, až se zase zahřeje! Některé žehličky dokonce nabízejí samostatný, mnohem větší zásobník vody.

Žehlicí plocha: Jedná se o kovovou plochu na spodní straně žehličky, která se zahřívá a dotýká látky, kterou potřebujete vyžehlit. Může být nerezová nebo keramická. V zásadě se žehlicí plochy z nerezové oceli snadno čistí a mají vynikající kluznost po látce. Keramické žehlicí plochy mohou dosáhnout vyšších teplot, aniž by spálily látku, a eliminují statickou elektřinu při žehlení. Při nákupu nové žehličky budete také muset zvážit velikost žehlicí plochy. Žehlička s malou žehlicí plochou je vhodná na cestování, na malé projekty a na prošívání. Žehličku s větší žehlicí plochou budete potřebovat, pokud pracujete na velkých přikrývkách, hodně doma žehlíte nebo jste profesionál/ka, který/á pravidelně dlouho šije. Ať už si vyberete kteroukoli žehličku, ujistěte se, že je nepřilnavá a hladce klouže po látce.

Nejlepší žehličky na šití 2
Panasonic NI-WL600

Celkově nejlepší žehlička na šití: Rowenta DW2459 Access Steam

Pokud je pro Vás při výběru žehličky prioritou pára a bezpečnost, pak je Rowenta DW2459 správnou volbou. Žehlicí plocha má 350 parních otvorů pro rovnoměrnou distribuci páry a odstranění záhybů a pomáhá žehličce výjimečně dobře klouzat po tkanině. Žehličku můžete dokonce držet svisle a napařovat tak záhyby na závěsech, oblecích a jemných oděvech. Vzhledem k tomu, že nádržka na vodu pojme 240 ml, nebudete muset trávit spoustu času doplňováním vody. Má antikalciový systém, který odstraňuje minerály a nečistoty, takže nebudete muset používat destilovanou vodu, abyste zabránili usazování nečistot a zablokování páry. Má také systém proti odkapávání, který Vám umožňuje žehlit při nízkých teplotách, aniž byste se museli obávat, že Vám žehlička poteče na látku a znečistí ji. Navíjecí šňůra znamená jednodušší skladování – už žádné rozmotávání šňůry při vytahování žehličky a námaha s balením šňůry při odkládání! Zatímco navíjecí kabel může snížit nebezpečí zakopnutí a zvýšit bezpečnost, funkce automatického vypnutí snižuje riziko požáru. Když stojí vzpřímeně, žehlička se automaticky vypne po 8 minutách nečinnosti, ale už po 30 sekundách nečinnosti, je-li umístěna na boku nebo žehlicí plochou dolů.

 

Nejlevnější žehlička na šití: Black+Decker IR40V Easy Steam kompaktní žehlička

Lehká a kompaktní žehlička Black+Decker Easy Steam (úvodní foto) je dostatečně výkonná, aby vyhladila záhyby, a dostatečně levná pro začínající švadlenky nebo pro ty, kdo nechtějí investovat příliš. Její použití je velmi snadné, stačí ji naplnit vodou z vodovodu, zapojit do zásuvky, nastavit teplotu tak, aby odpovídalo látce, a žehlit záhyby podle libosti. Žehlička udržuje správnou teplotu pro 6 různých tkanin: syntetické, nylon/hedvábí, polyester/umělé hedvábí, směsi, vlnu a bavlnu. Stačí nastavit volič na typ látky, kterou žehlíte, a žehlička bude správně regulovat teplotu a páru. Systém proti odkapávání udržuje stálé teplo, takže voda nebude odkapávat z žehličky a neušpiní látku nebo potah žehlicího prkna. Mezi bezpečnostní prvky patří otočná šňůra 360°, která snižuje možnost zamotání a převrácení žehličky. Tento model se automaticky vypne, pokud zůstane neaktivní na boku, patě nebo žehlicí ploše, aby se snížilo riziko požáru.

 

Nejlepší bezkabelová žehlička na šití: Panasonic NI-WL600 akumulátorová parní/suchá žehlička

Bezkabelová žehlička Panasonic NI-WL600 si poradí se vším, od přípravy metrů látky až po žehlení malých švů (6 mm). Rychle se zahřeje a dobře se hodí na výrobu prošívaných dek (quilting), nášivky (aplikace), řemesla atd.. Žehlicí plocha 360° s dvojitým hrotem tlačí všemi směry a skvěle funguje při žehlení límečků, rukávů a manžet. Vzhledem k tomu, že je bezkabelová, odpadá nutnost rozmotávat kabel při nastavování nebo odkládání žehličky. Základna je vybavena kabelem, který se zatáhne stisknutím tlačítka. Záhyby ze závěsů a visících oděvů odstraníte pomocí funkce vertikální páry. K dispozici jsou 3 nastavení teploty a 3 nastavení páry pro udržení správné teploty u různých typů tkanin. Odnímatelná nádrž na vodu o objemu až 160 ml eliminuje potřebu přenášet celou žehličku tam a zpět ke zdroji vody. Žehlička také obsahuje systém proti odkapávání, který chrání látku před poškozením skvrnami od vody, a systém proti usazování vápníku, který snižuje možnost ucpání otvorů pro páru usazeninami minerálů. Pokud necháte žehličku Panasonic bez dozoru po dobu 10 minut, automaticky se vypne. Až skončíte práci se žehličkou, stačí ji zabalit do přepravního pouzdra, které je určeno pro snadné skladování. Kompaktní a lehkou žehličku si můžete snadno vzít na kurzy šití, setkání, atd..

 

Nejlepší žehlička na prošívání: Oliso TG1600 Pro Plus

Přesné zažehlování s dobrou žehličkou je pro výrobce prošívaných dek (quilting) zásadní. Diamantová keramická žehlicí plocha hladce klouže po látce a vejde se i do toho nejmenšího prostoru. Funkce páry odstraní záhyby v horizontální a vertikální poloze. Není třeba přerušovat šití neustálým doplňováním vodní nádržky, protože žehlička má velkou nádrž o objemu 360 ml. Žehlička Oliso TG 1600 Pro Plus zefektivní vaše šití díky systému automatického zdvihu. Jediné, co musíte udělat, je dotknout se rukojeti a žehlička se spustí na látku. Sejměte ruku ze žehličky a žehlička se automaticky zvedne z žehlicí plochy, aby nedošlo k popálení a Vy zůstali v bezpečí.