Nejluxusnější zahrady světa

Nejluxusnější zahrady světa 1

Po staletí lidé vytvářeli zahrady. Ty první byly zasvěcené bohům Babylonie, Egypta, Řecka či Persie, a mnohé z nich byly později upraveny pro pěstování ovoce a zeleniny pro obžívu. Zámožní králové a královny vytvářeli zahrady plné pestrobarevných vonících rostlin a tekoucí vody, čímž vznikala velmi krásná místa. Také dnes mnozí bohatí a slavní lidé budují krásné zahrady pro své potěšení. Některé z nejkrásnějších a nejluxusnějších zahrad světa jsou navíc přístupné veřejnosti.

 

Versailles, Francie

Renesanční zahrady ve Versailles, které jsou součástí trojice „Králových zahrad“, navrhl André Notre pro krále Ludvíka XIV., který své zahrady miloval. Od počátku 60. let 17. století byl areál patřící k paláci postupně proměňován na jednu z největších a nejkrásnějších zahrad světa. Zahrady zabírající více jak 100 ha nabízejí labyrint květinových záhonů a stezek, stovky soch a nádherné fontány. Pokud by byly postaveny dnes, zahrady ve Versailles by vyšly na více jak 800 mil. USD.

 

Kew Gardens, Londýn, Velká Británie

Jak začali objevitelé cestovat po světě a poznávat místa, o kterých dříve netušili, někteří z nich se zaměřili na získávání nezvyklých a neznámých druhů rostlin. Evropané začali sbírat rostliny z jiných kontinentů, které pak vystavovali v prvních botanických zahradách, např. britské Královské botanické zahrady v Kew. Dnes patří Kew Gardens k největším turistickým atrakcím Londýna, od kterého jsou vzdáleny jen půl hodiny cesty. Nabízejí úžasná místa spolu s historickými budovami a typickými skleníky, tak jako úžasnou sbírku vzácných a krásných rostlin a květin.

 

Šalimarovy zahrady, Láhaur, Pákistán

Staré Zahrady islámu byly vytvářeny tak, aby ztělesňovaly muslimskou představu Ráje, jak je popsán v koránu, takže jsou luxusní a okázalé. Také perské Šalimarovy zahrady ve městě Láhaur (Lahore), které postavil v roce 1641 vládce Mughalské říše Šáhdžahán, představují tento koncept luxusu. Zbudovány byly na svažujícím se pozemku a na třech terasách umístěných 4-4,5 m nad sebou, přičemž celý komplex o rozloze 32 ha má obdélníkový tvar. Kromě nádherných rostlin a květin zde můžete spatřit 410 vodopádů a fontán, královské lázně hammam a letní pavilony. Nádherné zahrady jsou na seznamu památek UNESCO od roku 1981.

 

Keukenhof, Lisse, Nizozemsko

Keukenhof, který bývá také nazýván Zahrada Evropy, je největší květinová zahrada světa, a na jaře představuje fantastickou přehlídku barev, jaká nemá obdoby. Jedná se o oblíbenou turistickou atrakci, která každoročně od března do května pořádá 13 květinových přehlídek – pouze v tom období je zahrada přístupná. Naleznete zde celkem 7 mimořádně inspirativních zahrad s více jak 7 miliony tulipánů, narcisů, hyacintů, a mnoha dalšími krásnými a vonícími květinami (růže, karafiáty, lilie). Zahrady, které byly zřízeny před více jak 60 lety, se nacházejí v Lisse na jihu Holandska.

Nejluxusnější zahrady světa 2

Zahrada Yuyuan (Yu Garden), Šanghaj, Čína

Čínská civilizace je jedna z nejstarších na světě a její zahrady inspirovaly zahradníky po celém světě. Mimo jiné staří Číňané věřili, že jaro je věčné. Luxusní a krásná čínská zahrada Yù Yuán (což lze přeložit jako „Zahrada štěstí“ či „Zahrada spokojenosti“) se nachází u Chrámu městského boha v Šanghaji. Byla pravděpodobně vytvořena v polovině 16. století v době dynastie Ming. Zahrada o rozloze 2 ha byla vytvořena v dobře zdokumentovaném stylu Su-čou s „dračími stěnami“ oddělujícími jednotlivé části. Vnitřní zahrada s jezírky s kapry koi, skalkami, věžičkami a pavilony byla vybudována na počátku 18. století.

Nejkrásnější japonské zahrady

 

Butchart Gardens, British Columbia, Kanada

Butchart Gardens jsou významná atrakce ostrova Vancouver Island a Národní historická památka Kanady. Zahrady patří k nejkrásnějším na světě, ale příběh jejich vzniku je nezvyklý, protože leží na místě někdejšího cementového lomu. Když byl lom v roce 1904 uzavřen, Jennie Butchart, manželka výrobce portlandského cementu Roberta Pim Butcharta, se rozhodla proměnit pustou krajinu, a začala zde budovat rozlehlou zahradu. Později byly zdejší tenisové kurty proměněny v italskou zahradu a kdysi produktivní zeleninová zahrada v růžovou zahradu.

 

Hillwood Estate, Museum & Gardens, Washington, USA

Muzeum dekorativního umění se nachází v domě, kde kdysi žila Marjorie Merriweather Post (1887–1973), americká obchodnice, filantropka, sběratelka krásných věcí, a také celebrita. V té době majitelka, které byla zakladatelkou společnosti General Foods a nejbohatší ženou světa, spojila tradiční styl japonských zahrad s velkou dávkou amerického koloniálního stylu. Zahrady zabírající 5 ha jsou dnes světoznámé a klikatící se stezky vedou různými částmi zahrady.

 

Jardin Majorelle, Maroko

Některé z nejkrásnějších zahrad světa byly vytvořeny malíři, a tato zahrada v Maroku je dílem francouzského malíře Jacquese Majorelle. Zahrada Jardin Majorelle s plochami odvážné kobaltově modré barvy (které se také říká Marjorellova modř) byla vybudována ve 20. letech 20. století. K jejím prvkům patří mramorová jezírka s nádhernými lotosovými květy a s lekníny, a také obrovská sbírka kaktusů. Kromě toho zde bylo pozorováno více jak 15 druhů ptáků. Objekt byl mnoho let majetkem francouzsko-alžírského módního návrháře Yvese Saint Laurenta, jehož popel je v zahradě rozptýlen. Dnes Zahrada patří městu Marrákeš a je i nadále významnou turistickou atrakcí regionu.

 

Zahrada kosmických spekulací, Dumfries, Skotsko

Lyricky okázalá a nezvyklá zahrada nese tématiku vědy a matematiky. Vytvořil ji v roce 1989 pár krajinných architektů Maggie a Charles Jencks na jejich pozemku ve městě Dumfries, a nikde jinde ve světě nenajdete podobnou. Všechny její prvky, včetně květinových záhonů, stromů a okrasných jezírek, byly vybudovány vyvážené nejen z hlediska symetrie (kterou často zahradní architekti používají), ale také geometrie a čísel. Rostliny jsou zde ve skutečnosti druhořadé, přičemž hlavní pozornost přitahují geometrické útvary, šachovnicové chodníky a zvláštní ocelové struktury. Zahrada kosmických spekulací (Garden of Cosmic Speculation) je přístupná veřejnosti pouze jeden den v roce.