Nejsmutnější zoo světa: sem byste rozhodně zavítat nechtěli

Nejsmutnější zoo světa: sem byste rozhodně zavítat nechtěli 1

Vězni v Nejsmutnější zoologické zahradě světa si zoufale bouchají hlavy o stěny svých cel. Není jich mnoho: jen tři lvi, dva medvědi a dvě morčata. Své životy plné hladu tráví v malých klecích, které je pomalu dohánějí k šílenství. Taková je zoo arménského oligarchy.

Bývalý boháč si zvířata koupil, aby ohromil přátele na oslavách, které se nesly v džunglové atmosféře. Večírky jsou však pryč, stejně jako jeho majetek. S penězi zmizela i dobrá péče o zvířata. Dnes je krmí už jen odpadem z jatek a lesními plody.

Ty sbírá starší pár, který se zoufale snaží udržet bývalé ozdoby oligarchova majetku naživu. Zahrada leží v Arménií ve městě Gyumri. Manželský pár, který se o zvířata stará, tvrdí, že úřady odmítly převzít za ně odpovědnost.

 
pár

Hovhamnes a Alvina Madoyanovci se tedy přestěhovali do malé chatrče, která v bývalé zoo stojí, a věnují jim jako důchodci všechen svůj čas. Už téměř pět měsíců. Situaci se snaží změnit britská skupina International Animal Rescue, která bojuje za práva zvířat.

Chce dotlačit arménské úřady k tomu, aby začali jednat, ale zatím jejich snaha nepřináší ovoce. Zatímco se úředníci rozhýbou, může být pozdě. Delší období teplot pod bodem mrazu totiž lvi nemusí přežít. Fotografie ze zoo najdete v galerii pod článkem.