Co dělat na Islandu

Co dělat na Islandu 1

Jen málo destinací upoutá představivost tak, jako Island. Vulkanická země ledu a ohně, ledovcových fjordů a volně se potulujících koní, se nepodobá žádnému jinému místu za Zemi.

Od koupele v geotermálním jezeře po ponoření se do historie a pověstí islandských ság, Island okouzlí návštěvníky po celou dobu jejich pobytu – i po následující roky. Zde se dozvíte 14 nejlepších možností aktivit na Islandu v roce 2023.

 

Historie ožívá v islandských muzeích

Na Islandu ožívá historie v mnoha muzeích, které zvou návštěvníky, aby vstoupili zpátky v čase. Můžete vidět pečení chleba na otevřeném ohništi, poslouchat příběhy o dávných hrdinech a hrdinkách nebo pozorovat boj s meči. Také můžete vstoupit do rekonstrukce dlouhého domu ve venkovním muzeu Eiríksstaðir na západě ostrova nebo si nasadit VR brýle v muzeu 1238 – The Battle of Iceland („1238 – Bitva o Island“) pro imerzivní zážitek jedné z největších bitev na Islandu. Vždy v létě ožívá také historické tržiště nedaleko Akureyri při Středověkých dnech v Gásiru. Můžete při nich vidět, jak kovář vytváří čepel nebo jak se sežehlé dřevo břízy mění v dřevěné uhlí. Dále ženy barví vlnu pomocí bylinek nebo čarodějnice předpovídá budoucnost ze starých run. Také si můžete vyzkoušet střílení z luku nebo pomoci určit zloděje. Země nabízí také spoustu dalších historických lokalit a pozoruhodných expozic. Inspiraci najdete u Islandské asociace pro ságy a dědictví.

 

Geotermální koupele a lázně 

Co dělat na Islandu 2

Po celé roky luxusním možnostem koupání na Islandu dominuje Blue Lagoon. Mléčně modrá geotermální mořská voda uprostřed lávového pole je ideální na zotavení se z „pásmové nemoci“ (jetlag), navíc se nachází jen 20 minut od letiště, ale v nedávných letech se objevily také další geotermální lázně a koupaliště, které přitahují návštěvníky elegantní architekturou, pozoruhodným prostředím a jedinečným zážitkem z koupání. Mývatn Nature Baths na severu Islandu shlíží na jezero Mývatn a okolní mokřiny plné ptactva a na vulkanickou krajinu. Na břehu jezera Laugarvatn leží Laugarvatn Fontana, který přivádí do svých parních lázní vodu z přírodního pramene. Pokud hledáte samotu, Húsafell Canyon Baths nabízí komentovanou pěší túru s průvodcem úžasnou islandskou divočinou, po níž následuje koupel v odlehlých geotermálních jezírkách. Pokud jde o fantastické výhledy, termální lázně Geosea v Húsavíku shlížejí na záliv Skjálfandi a hory se zasněženými vrcholky. Vök Baths nedaleko Egilsstaðiru nabízí geotermální koupaliště přímo v jezeře Urriðavatn. Na okraji metropole najdete Sky Lagoon v Kópavoguru, která nabízí kompletní zážitek islandského spa snadno dostupný pro návštěvníky Reykjavíku. Relaxovat můžete v nekonečných bazénem ve zbrusu nové Forest Lagoon, která byla otevřena v roce 2022 hned u Akureyri. Pamatujte však na to, že na Islandu panuje přísná etiketa týkající se koupání: než se ponoříte, vždy byste se měli nejprve osprchovat a umýt mýdlem.

Sky Lagoon  

Jeskyně na Islandu

Od prastarých lávových tunelů až po stále se měnící ledové jeskyně a tajemné umělé jeskyně, Island nabízí podzemní dobrodružství pro každého. Mezi městy Selfoss a Vík na jihu ostrova vzniklo asi 200 umělých jeskyní vysekaných do pískovcové skály. Patrně je vytvořili irští mnichové (kterým se zde říkalo Papar) v době před tím, než do země přišli první osadníci, i když tato teorie postrádá archeologické důkazy. K dispozici jsou komentované prohlídky 12 z nich z farmy Ægissíða by Hella. Přírodní ledové jeskyně vznikají na Vatnajökullu, největším evropském ledovci, vlivem geotermálního tepla nebo jarního tání. Tento prchavý krystalizovaný svět zázraků si můžete prohlédnout jedině se zkušeným průvodcem. V jiném případě můžete navštívit umělý ledový tunel v ledovci Langjökull nebo ledovou jeskyni v Perlanu v Reykjavíku. Na Islandu však najdete nespočet dalších velkých i malých lávových jeskyní, tunelů a děr, které mívají nezvyklé barvy a zajímavé formace, jako jsou stalaktity a stalagmity. Komentované prohlídky najdete ve Víðgelmiru nedaleko Húsafellu, největší lávové jeskyně na Islandu; ve Vatnshelliru na poloostrově Snæfellsnes a v Lofthelliru nedaleko jezera Mývatn.

NP Vatnajokull

Noční život v Reykjavíku

Na zemi s vysokými cenami alkoholu je noční život v Reykjavíku bezkonkurenční. Happy hour v Reykjavíku obvykle začínají v 16 hod.; útulný Port 9 a Veður představují dobrá místa, kde začít. Pokud jde o kreativní míchané drinky, zamiřte do Apótek a Slippbarinn nebo si najděte místo ve střešním baru Petersen svítan, který je za slunečných dnů fantastický. Pokud Vás lákají spíše hospody, podívejte se do KEX Hostel a Röntgen, kde často můžete slyšet živou hudbu. Skuggabaldur se zaměřuje speciálně na fanoušky jazzu. Kaffibarinn a Prikið jsou dobrou volbou, pokud budete chtít protančit noc. Hosté podniku Dillon vždy propadnou šílenství, když se funkce DJ ujme „rock’n’rollová babička“ Andrea Jónsdóttir, a podobnou radostnou atmosféru najdete v Kiki Queer Baru.

 

Výstup na činnou sopku

Na Islandu je přibližně 130 sopek a k erupcím dochází průměrně jednota 3 roky. V údolí Geldingadalir hned u mezinárodního letiště Keflavík přitáhla 19. března 2021 pozornost diváků menší erupce s proudem lávy. V roce 1973 obyvatelé Vestmannaeyjar, souostroví u jihozápadního pobřeží, unikli erupci, která začala nečekaně, přičemž pohřbila jejich domy pod lávou a popelem. Jeden z těchto domů představují ústřední bod muzea Eldheimar. Hekla, nejaktivnější islandská sopka, byla kdysi považována za vstup do pekla, ale teď je v klidu už od roku 2000. Hekla (1500 m) nabízí zajímavou a náročnou pěší túru-výstup s panoramatickým výhledem z vrcholu. V případě spící sopky Þríhnúkagígur se můžete podívat také dovnitř. Z vrcholu budete spuštěni 213 m dolů do obrovské a neuvěřitelně barevné magmatické komory.

 

Polární záře a další nebeské jevy 

Co dělat na Islandu 3

Bude-li štěstí na Vaší straně, uvidíte zelené, fialové a červené pásy za jasné zimní noci tančící na temné obloze. Polární záře bývá krásná, impozantní, hypnotizující; pocítíte, jak malí jste vedle nebeského jevu, který vládne nebi nad Vámi. Měli byste sledovat předpovědi (např. zde), udělat si základu daleko od světelného znečištění a být trpěliví – nebo se přihlásit na výlet za pozorováním aurory borealis, abyste zvýšili své šance. Více o prchavé auroře borealis se dozvíte v Perlanu nebo v Northern Lights Center v Reykjavíku. Ale v zimě můžete nad Islandem pozorovat také hvězdnou oblohu. Hotel Rangá s observatoří na jihu ostrova má shrnovací střechu a 2 silné teleskopy, které Vám přiblíží hvězdy na nočním nebi. Pokud navštívíte Island v létě, pozoruhodné pohledy skýtá také půlnoční slunce, především na severu Islandu. Při letním slunovratu si najděte dobré místo pro pozorování slunce, které se odráží od hladiny oceánu. Jednou z možností je Arctic Henge (foto) v Raufarhöfnu, který je navržen jako obří sluneční hodiny pro pozorování půlnočního slunce v jeho perfektně zarovnaných branách.

 

Levné koupání  

Nejautentičtější a nejekonomičtější způsob, jak si užívat geotermální energie na Islandu, představují veřejná koupaliště. Prakticky každé město a vesnice má minimálně jedno. Voda v nich je teplá a příjemná, relaxace ve vanách s termální vodou luxusní, a některé navíc nabízejí fantastické výhledy. Koupaliště představují místa, kam místní přicházejí si zacvičit, bavit se s ostatními a hrát si s dětmi. Můžete hledat své oblíbené geotermální koupaliště, ale za návštěvu určitě stojí Álftaneslaug s bazénem s vlnami, Sundlaug Akureyrar s vzrušujícími skluzavkami/tobogany, Selárlaug hned vedle řeky s lososy a Hofsóslaug s úžasnými výhledy na ostrov Drangey.

Co dělat na Islandu 4
Arctic Henge

Využijte co nejvíce období sněhu

Existuje mnoho způsobů, jak si užít období sněhu na Islandu. Lyžařská centra najdete u Reykjavíku, Ísafjörðuru, Neskaupstaðuru, Akureyri a na dalších místech na severu, s vleky a svahy různých stupňů obtížnosti, a také s trasami pro běžkaře. Sezóna lyžování backcountry trvá až do května a nabízí řadu možností, včetně lyžování z vrcholu hory až k pobřeží. Oblíbeným místem pro lyžaře backcountry je hora Kaldbakur u Grenivíku. Můžete se připojit k sněžnému skútru, který Vás vyveze nahoru. Výhled z vrcholu na fjord Eyjafjörður a ostrov Hrísey je dechberoucí. Pokud lyžovat nechcete, můžete si alespoň dopřát vzrušující jízdu na saních speciálně vytvořenou skluzavkou nebo si u jezera Mývatn objednat jízdu na saních tažených psím spřežením. Pokud jde o motorizované dobrodružství se spoustou akce, obzvlášť oblíbené jsou výlety na sněžných skútrech (Skidoo) na ledovce na západě a jihu ostrova. A pokud hledáte zimní aktivitu s pomalejším tempem, můžete si zvolit procházku na sněžnicích, výstup na horu na severu ostrova nebo průzkum fantastického černobílého lávového pole Dimmuborgir.

 

Pozorování velryb a potápění

Když jste na otevřeném oceánu a cítíte slaný vzduch a vítr ve vlasech, je to zvláštní druh svobody, a když budete pozorní, můžete zahlédnout mořské ptáky lovící ryby nebo dokonce velrybu s gejzírem. Městečko Húsavík je nejlepší místo, kam se můžete vydat za pozorováním velryb na Islandu, s mnoha výlety v nabídce a s vysokým procentem spatření velryb – občas se objeví dokonce plejtvák obrovský. Výlety odplouvají také z vesnic Hauganes a Reykjavík. Výlety za pozorováním tuleňů vyplouvají z vesnice Hvammstangi, přičemž pozorovat tyto zvědavé živočichy vyhřívat se na slunci v jejich přirozeném prostředí je radost. Můžete se přihlásit na výlet na mořských kajacích, který nabízí pomalejší a důvěrnější průzkum pobřeží; operátory najdete mimo jiné v městečkách Stykkishólmur a Ögur ve fjordu Ísafjarðardjúp. Paddleboarding získává na oblibě ve městě Akureyri. Výlety na vodním skútru z Ólafsfjörðuru umožňují vidět vertikální útesy Ólafsfjarðarmúli zespodu. Pokud jde o zážitky pod hladinou, Strýtan DiveCenter zavede zkušené potápěče na výlety do jedinečného geotermálního komína na dně ve fjordu Eyjafjörður. Na ostrově Grímsey se mohou lidé potápět a šnorchlovat s papuchalky přímo na polárním kruhu.

 

Ochutnejte islandské řemeslné pivo

Místní pivo Vám vždy řekne něco víc o místě, které navštívíte, a novou dimenzi můžete dát své návštěvě Islandu návštěvou řady mikropivovarů v zemi. Scéna řemeslného piva na Islandu je poměrně nová; první mikropivovar Bruggsmiðjan byl založen ve vesničce Árskógssandur na severu ostrova v roce 2006. Jeho výrobek Kaldi se stal hitem a v následujících letech se na místním trhu objevily další a další řemeslná piva. K nejvýznamnějším pivovarům v oblasti velkého Reykjavíku patří Malbygg, RVK Brewing a Lady Brewery. Pivovary najdete také na venkovském jihu, v souostroví Vestmannaeyjar u jižního pobřeží, ve Siglufjörðuru daleko na severu a v Ísafjörðuru v regionu West Fjords.

 

Scéna restaurací

Co dělat na Islandu 5

Islandská scéna restaurací ušla v posledních desetiletích dlouhou cestu. Dill Restaurant získala první michelinskou hvězdu v zemi v roce 2017 a od té doby k ní přibyla Óx and Sumac v Reykjavíku. Druhá z nich čerpá inspiraci z blízkovýchodní kuchyně. K dalším doporučovaným patří Matur og drykkur a Moss at the Blue Lagoon, které obě zdůrazňují pokrmy Nové severské kuchyně připravené z čerstvých místních a sezónních surovin. Mimo Reykjavík najdete Nielsen Restaurant v Egilsstaðiru zasluhující zvláštní zmínku kvůli své věrnosti producentům potravin z východního Islandu; restaurace zdůrazňuje čerstvé ryby, maso, zeleninu, obilniny, mléčné výrobky, a také zvěřinu včetně sobího masa. Oproti tomu Norð Austur Sushi & Bar v Seyðisfjörðuru (otevřená pouze v létě) spojuje to nejlepší z japonské kuchyně s nejčerstvějšími islandskými dary moře.

 

Pěší túry či jízda na kole kolem přírodních divů

Když roztaje sníh a v létě vyschne bláto, Island ukáže své fantastické pěší turistické stezky vedoucí přes úžasné lokality . K nejoblíbenějším stezkám patří Laugavegur z Landmannalaugaru do údolí Þórsmörk vedoucí přes vícebarevné hory (2–4 dny); nebo ta přes průsmyk Fimmvörðuháls od vodopádu Skógafoss do údolí Þórsmörk kolem série vodopádů (1–2 dní). Na východě ostrova stezka Stórurð (která zabere asi 5 hodin) přitahuje pěší turisty ve stále větších počtech díky tyrkysově modrým jezerům obklopeným obrovskými balvany. V regionu Westfjords nabízejí túry v neobydlené Přírodní rezervaci Hornstrandir (1 nebo více dní) bližší setkání s přírodou než většina ostatních míst. Pokud byste raději Island poznávali na kole, k oblíbeným trasám patří ta přes geotermální údolí Reykjadalur a Hveragerði a smaragdově zelenou krajinu kolem Kirkjubæjaklaustur, kde má základnu cestovní kancelář Island Bike Farm.

 

Venkovní přehlídka umění

Pěší prohlídku Reykjavíku můžete spojit s „hledáním pokladů“, kdy budete hledat co nejvíce venkovních uměleckých prací. Skulptura Vikinská loď Sólfar od Jóna Gunnara Árnasona je dobře známá. Méně turistů však zná Vatnsberinn („Nosič vody“) od Ásmundura Sveinssona v samém centru města či Útlaginn („Psanec“) od Einara Jónssona na rohu ulic Suðurgata a Hringbraut – díla dvou nejslavnějších sochařů Islandu. Þúfa („Chomáč trávy“) je novější dodatek na scéně venkovního street artu v metropoli, ale rychle se stává pamětihodností. Travnatá mohyla vysoká 8 m v prostoru přístavu Grandi je dílem Ólöfa Nordala z roku 2013 a návštěvníci mohou vyjít na její vrchol a podívat se odtud na město. Stáhněte si aplikaci Reykjavík Art Walk, kde se můžete dozvědět více o této zajímavé strance islandské metropole. Mimo Reykjavík najdete dílo Eggin í Gleðivík od Sigurðura Guðmundssona představující vejce 34 druhů ptáků, kteří hnízdí kolem Djúpivoguru. Tvísöngur v Seyðisfjörðuru je zase pozoruhodná hudební skulptura od německého umělce Lukasa Kühneho.

 

Jízda na koni

Islandští koně jsou jedineční. Plemeno používá 2 vzácné typy koňské chůze (kromě těch běžných): klidné (tölt) a rychlé tempo. Po staletí Islanďané spoléhali na toto malé, silné barevné plemeno při práci na farmách a přepravu osob mezi místy v zemi, kde nebyly silnice. Dnes tito koně zůstávají nejvěrnějšími společníky Islanďanů s tím, jak se na Islandu věnuje jezdectví více lidí než v kterékoli jiné evropské zemi. Jízda na dobrém islandském koni ve zdejší divoké přírodě představuje nezapomenutelný zážitek. Prostřednictvím pohybů koně se můžete spojit s přírodou novým způsobem a cítit úžasnou volnost při tom, jak cváláte po úzkých nezpevněných stezkách nebo přes mělká jezera. Turističtí operátoři nabízejí různé zážitky, od hodinových jízd pro začátečníky až po vícedenní výlety pro zkušené jezdce, a to v různých regionech země a různých typech krajiny. K nejoblíbenějším patří cesta přes vysočinu po starobylé trase Kjölur.

.

Akční nabídka ubytování 

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com  ,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.