Největší brzdy na světě bude vyrábět Bugatti na 3D tiskárně

Největší brzdy na světě bude vyrábět Bugatti na 3D tiskárně 1

Třmeny vyrobené z titanové slitiny měří 41 centimetrů, montovat budou na Chiron.

MOLSHEIM. Francouzská automobilka Bugatti se po svém znovuzrození v devadesátých letech proslavila svými extrémně výkonnými auty. Takové výkony často vyžadují i ​​různé zajímavé technické řešení.

Nejnovějším z nich jsou nové brzdy z titanové slitiny, které se začnou montovat na model Chiron koncem tohoto roku. Půjde o největší brzdové třmeny jaké se kdy dostaly na produkční auto.

Navzdory délce až 41 centimetrů, šířce 21 centimetrů a výšce téměř 14 centimetrů váží pouze 2,9 kilogramu. Pro srovnání, současné hliníkové třmeny Chironu váží téměř 5 kilogramů.

Tento způsob výroby totiž umožňuje minimalizovat jakýkoliv nadbytečný materiál, což se odráží i na zvláštním organicky působícím vzhledu. Pevnost jim přesto nechybí, použita slitina unese až 125 kilogramů na milimetr čtvereční.

Právě kvůli její odolnosti nelze použít tradiční metody výroby. Proces sestává z ukládání vrstev titanového prášku a jejich zahřívání čtyřmi vysokovýkonnými lasery. Těchto vrstev je spolu 2 213 a výroba jednoho takového dílu trvá 45 hodin.

Využití 3D tiskáren při výrobě automobilů je stále v plenkách, zejména pokud jde o funkční části. Nejde však o úplnou novinku, podobnou technologii využívá například Koenigsegg při výrobě turbodmychadel.