Kvalitní spánek – proč jsou mobily skutečně nebezpečné?

Kvalitní spánek - proč jsou mobily skutečně nebezpečné? 1

Vědci varují – pokud chcete kvalitní spánek, stopněte vaši aktivitu na tabletech a mobilech. Americká studie prokázala, že jedna z možností rušení spánkového režimu je výsledkem dlouhého dívání do obrazovky mobilů. Gregory Marcus, který se spolupodílel na výzkumu v San Francisku tvrdí, že čím více “ťuká“ a díváme se do mobilu či tabletu, tím je naše kvalita spánku podstatně horší.

Shromážděním stále většího množství důkazů se potvrzují i ​​další výsledky výzkumu. A to ty, že vlny elektronických zařízení se dokáží transformovat i přes zavřené oko. Ohledně problematiky narušeného spánku se vyjádřili i lidé, kteří se na provozu výzkumu nepodíleli. Jedním z nich je Simon Archer, odborník z oblasti vědy z University of Surrey.

Podle jeho vyjádření je známo skutečně obrovské množství informací, které potvrzují, že používání elektronických přístrojů narušuje celý spánkový proces. Zároveň dodal, že tyto přístroje odrážejí příliš modrého světla, které potlačuje spánkový hormon melatonin. Naše každovečerní, před spánková únava je výsledkem právě nahromaděné dávky melatoninu, který vysílá do těla signál, že právě v tomto okamžiku je naše tělo připraveno na spánek.

Aby potvrdil nebo vyvrátili tvrzení o spánkových problémech, skupina respondentů se zúčastnila jistých online průzkumů. Helthy eHeart jako mezinárodní veterinární studia poprosila účastníky výzkumu, aby si do svého mobilu stáhli aplikaci, která automaticky sleduje počet hodin, kolik uživatelé tráví na svých mobilních zařízeních. Přibližně 653 účastníků průměrně strávilo na svých mobilech každou hodinu 3,7 minuty.

Marcus se k problematice vyjádřil, že průměrně každá minuta, kterou navíc věnujeme svému mobilu, zkracuje náš spánek o přibližně pět minut. Avšak ze samotné studie není zřejmé, zda je nekvalitní spánek výsledkem příliš dlouhého hledění do obrazovky, nebo častějšího používání mobilních zařízení.

Avšak prokazatelnou jistotou je fakt, že s neklidným a přerušovaným spánkem souvisí vznik mnoha zdravotních poruch a onemocnění. Například obezita a mozkově-cévní příhody. Už jen kvůli zmiňovaným rizikovým faktorem stojí redukování užívání mobilů za skutečné zvážení.