Cookovy ostrovy

Cookovy ostrovy 1

Poklidné dny plné slunce naleznete na odlehlých Cookových ostrovech, což je 15 písčitých ostrůvků v jižním Pacifiku. Není pochyb o tom, že se sem lidé vydávají kvůli plážím, což jsou to nádherné pásy písku omývané lesknoucím se akvamarínovým mořem. A pokud toužíte po (hloubkovém) potápění, nejlepší místa naleznete v laguně Muri a na Titikaveka

Přestože Cookovy ostrovy pokrývají velkou oblast, jsou domovem jen nepatrné populace a snadno zde seženete odlehlé místo. Některé ostrovy, jako je Rarotonga (kde leží mezinárodní letiště) a Aitutaki, nabízejí také několik rozvinutých letovisek a center pro turisty. Hornatá Rarotonga dále nabízí spoustu zeleně, pokud by Vás přestaly bavit tropické pláže – ačkoli to je málo pravděpodobné.

Cookovy ostrovy se rozprostírají mezi Samoou a Francouzskou Polynésií, takže jejich obyvatelé jsou Polynésané s hrdou a zajímavou kulturou. Sami sebe nazývají „Maoři z Cookových ostrovů“ a své kořeny vidí před tisíciletím na jižních ostrovech, jako je Tahiti a Markézy, zatímco obyvatelé Samoy a Tongy obsadili severní ostrovy. Navíc obyvatelé Cookových ostrovů tradičně tvrdí, že novozélandští Maoři pocházejí z jejich ostrovů.  

Ostrovy jsou pojmenovány po kapitánu Jamesi Cookovi, který sem připlul v roce 1770, pod britskou nadvládu se však dostaly až v roce 1888. V roce 1965 se jejich obyvatelé rozhodli pro samosprávu ve volném spojenectví s Novým Zélandem, který nabyl správní moc nad ostrovy na přelomu století.

Kromě zajímavé kultury většinu návštěvníků uchvátí také přírodní krásy Cookových ostrovů. Některé ostrovy jsou vulkanické, zatímco jiné jsou „téměř atoly“, tj. laguna obklopená prstencem maličkých ostrůvků. Naleznete zde ostrov Rarotonga s bujnou džunglí, zatímco Aitutake je z ostrovů nejfotogeničtější a představuje skutečný ráj. Očekávat zde můžete jemný písek, hojnost tropického ovoce, palem a žádné starosti.

 

Cestování na Cookovy ostrovy 

Cookovy ostrovy jsou obsluhovány aeroliniemi Air New Zealand, které nabízejí pravidelné lety z Nového Zélandu a z Los Angeles; Virgin Australia létají z Aucklandu, a obojí aerolinie nabízejí časté spoje z Austrálie

Doba letu: z Londýna – 25 hodin (včetně mezipřistání); z Los Angeles – 10 hodin a 15 minut 

Letecké pasy: Air New Zealand’s Explorer Pass (Austrálie a Tichomoří) platí pro různé trasy v rámci Austrálie, Nového Zélandu, Cookových ostrovů a Tahiti; cena pasu závisí na třídě služeb a počtu překonaných sektorů

Odletová daň: zahrnuta v ceně letenky; pokud budete odplouvat soukromou lodí, je potřeba zaplatit odjezdovou daň 66,30 novozélandských dolarů. 

Mezinárodní letiště Rarotonga, kód: RAR; umístění: 3 km západně od metropole Avarua; veřejná doprava: ke každému letadlu přijíždí hotelová doprava (doba cesty je 10 minut); k dispozici jsou rovněž autobusy a taxi.   

Nejkrásnější ostrovy v jižním Pacifiku

Co dělat a na co se podívat

  •         rezervujte si místo některou z prohlídek ostrovů, ať už po souši nebo po vodě  
  •         připojte se k oslavám během řady svátků, které se na ostrovech konají (např. TeMaeva Nui Festival)
  •         obdivujte krásy údolí Takuvaine a Avatiu
  •         vydejte se na lodi pozorovat velryby
  •         ponořte se do podvodního světa
  •         vydejte se hledat ruiny Arai Te Tonga
  •         vykoupejte se ve vodopádu
  •         vydejte se na pěší túru 

Tahiti a Společenské ostrovy