Nejzajímavější pláže světa: na jedné z nich písek zpívá

Nejzajímavější pláže světa: na jedné z nich písek zpívá 1

Být u moře neznamená pouze lehnout si na pláž a slunit se. Pokud byste se ocitli na plážích, o kterých je řeč, oněměli byste úžasem a na nějaké opalování byste ani jen nepomysleli.

Tunnel Beach (Dunedin, Nový Zéland)
Asi sedm kilometrů jižně od města Dunedin se nachází pláž Tunnel Beach, která je nejpopulárnější turistickou atrakcí okolí, kterou navštíví asi 40 tisíc lidí ročně. Raritní je tím, že je přístupná výhradně pomocí tunelu vysekaného ve skále.

Tento tunel byl postaven v roce 1870 Johnem Cargill, který měl postavenou svou rezidenci asi 800 metrů od pláže. Proto vyhloubil neuvěřitelný tunel vedoucí k pláži, aby se jeho rodina mohla koupat v soukromí. Tunel Beach je otevřený téměř po celý rok a vede přes 30 metrů vysoké pískovcové skály. Po dešti je cesta jím velmi strmá a kluzká.

Hoshizuna no Hama (Iriomote, Japonsko)
Na vzdáleném ostrově Iriomote v prefektuře Okinawa leží pláž Hoshizuna no Hama. Název pláže můžeme přeložit jako „hvězdný písek“ kvůli výskytu mnoha malých mořských zvířátek foraminera a jejich ulitek ve formě hvězd.

Pláž je domovem pro malé, jednobuněčné organismy, které mají pět nebo šest špičatých hrotů, které jim pomáhají pohybovat se z místa na místo. právě proto je vyhledávána mnoha celebritami.

Siesta Beach (siesta Key, Florida)
V roce 1987 tato pláž vyhrála ocenění „Pláž s nejlepším a nejbělejším pískem na světě“. Siesta Beach na Floridě vypadá jako každá jiná pláž, ale to, co ji dělá zvláštní, je její písek.

Většina zdejších pláží je tvořena pískem z rozemletých korálů, ale tady je písek na 99 procent čistě křemenný. Znamená to, že se neuvěřitelně leskne, působí průzračně, jakoby jste chodili po skle.

Světélkující pláž (Maledivy)
Jako kdyby Maledivy nebyly dost magické i bez toho. Na tomto famózním ostrově se nachází totiž pláž, která vypadá jako ze sci-fi filmu. Jde o pláž s bioluminiscentným fytoplanktonem, který vyzařuje světlo, na základě čeho se zdá, jako by písek zářil na modro.

Tyto malé organismy září podobně jako světlušky. Představte si, že nejintenzivnější vyzařují světlo, když jsou ve stresu, například při dopadu vln.

 
pláž

Zpívající pláž (Manchester-by-the-Sea, Massachusetts)
Neuvěřitelný zážitek mají návštěvníci „Zpívající pláže“, kteří se rozhodnou udělat si procházku po jejím suchém písku. Během chůze totiž můžete slyšet výrazný zvuk, který je více než melodickým vrzáním.

Tento jev není dodnes vědecky vysvětlen, ale někteří věří, že zvuk je produkován třením písku o vrstvu, která je pod ním. tento proces je velmi delikátní, protože i nejmenší množství znečištění, prachu nebo jiné organické hmoty na písku může tento efekt snížit natolik, že potlačí zvuk tření.

Chandipur Beach (Urísa, Indie)
Na Chandipur Beach ve východní Indii, moře ustupuje až o pět kilometrů každý den a nabízí tak neuvěřitelnou příležitost „chůze do moře“.

Někteří fajnšmekři tak jezdí na kole po mořském dně, což údajně není vůbec nebezpečné. příliv a odliv na této pláži má neuvěřitelné kouzlo. Nejlepší doba k návštěvě pláže je období od listopadu do března, kdy se zde konají festivaly či taneční párty doslova na dně moře.

Agonda Beach (Goa, Indie)
Tomu se říká láska ke zvířatům! Kráva je v Indii posvátné zvíře a není nic neobvyklého dávat při řízení přednost krávě. V oblasti Goa je zase zcela běžné, že se na pláži lidé opalují spolu s kravami. Pokud budete na téhle divné pláži, nesnažte se krávy vyhánět. Vy budete jen host, ale pláž patří primárně kravám.

Genipabu Beach (Natal, Brazílie)
Genipabu je unikátní pláž vzniklá z přesunutých pouštních dun, které leží vedle laguny. Duny jsou pohyblivé, protože větry v Rio Grande do Norte přesouvají písek z jednoho bodu do druhého, čímž utvářejí ráz krajiny. Pouze několik metrů od pláže se tak cítíte jako na poušti.

Mnoho turistů si užívá adrenalinovou jízdu na dunách na čtyřkolce. Pláž leží 25 kilometrů severně od města Nadal. Nejoblíbenější je místní zábava „esquibunda“, při které se spouštíte z vrchu duny na dřevěné desce přímo do oceánu.

Lego pláž (Cornwall, Anglie)
Téměř před dvěma desítkami let byla loď Tokio Express zasažena silnými vlnami, kvůli kterým se plavidlo naklonilo a ztratilo v moři 62 kontejnerů svého nákladu.

Jeden z kontejnerů byl naplněn 4,8 miliony kusů lega, které nezůstalo na dně, ale maličké kousky plastových stavebnic se dodnes vyplavují především na pláži u města Cornwell. Ačkoli tyto kousky fascinují děti, potápěče nebo sběratele, pro mořské živočichy jsou smrtelně nebezpečné.