15 nápadů na kuchyňský ostrůvek

15 nápadů na kuchyňský ostrůvek 1

Jak v prostoru kuchyně vytvořit praktický a stylový ústřední bod.

Hledáte nápady na moderní kuchyňský ostrůvek? Kromě získání dalšího prostoru pro vaření, odkládání předmětů a úložného prostoru představují kuchyňské ostrůvky neformální jídelní prostor, kde si můžete dát snídani nebo ranní kávu, a často fungují jako srdce domova. Navíc teď mnoho z nás pracuje z domova, takže mohou být vhodným místem, kam si na pár hodin položíte notebook.

Kuchyňské jídelní kouty a obývací prostor s otevřeným plánem v posledním roce získaly na popularitě, protože kuchyně je nejen místem, kde se vaří, ale také se zde rodiny scházejí, jedí, pracují a uklízejí,“‘ vysvětluje George Miller, interiérový designér ze společnosti Neptune. „To souvisí s přidáním ostrůvku nebo kuchyňského stolu, stejně jako s dalším sezením v místnosti pro víceúčelové využití. Je důležité vzít v úvahu osvětlení ve Vašem kuchyňském jídelním koutě, kde budete potřebovat co nejvíce světla na vaření a úklid, ale také vytvořit atmosféru pro chvíle, kdy zasednete k jídlu.“‘

Ostrůvky jsou rovněž ideální na vymezení prostoru, jako je vytvoření zón v otevřené kuchyni nebo „oddělených“ prostor pro vaření a stolování. Kromě toho samozřejmě také vypadají krásně a mohou v kuchyni představovat centrální bod. Zde pro Vás máme spoustu krásných nápadů, které Vás jistě přesvědčí, že ostrůvek tvoří zásadní bod v prostoru kuchyně, ať už máte kuchyni v jakémkoli stylu. 

15 nápadů na kuchyňský ostrůvek 2

Správná velikost

Ať už přidáváte ostrůvek do své současné kuchyně nebo chcete mít ostrůvek ve zcela nové kuchyni, velikost a tvar jsou první věcí, které je třeba zvážit. Je třeba, aby prostor fungoval ergonomicky, mohli jste se v něm snadno pohybovat a měl by fungovat jako klíčová součást vaší kuchyně.

Přestože je ostrůvek praktickou volbou pro kuchyně, měli byste výběr konečného návrhu pečlivě zvážit,“ vysvětluje Ben Burbidge, generální ředitel společnosti Kitchen Makers. „Měli byste se snažit maximalizovat vnitřní a pracovní prostor, ale nenechte se zlákat k tomu, aby byly celkové rozměry příliš velké, protože by mohly dominovat prostoru nebo omezovat pohyb po kuchyni. Pokud chcete vložit spotřebiče nebo dřez, ujistěte se, že ostrůvek může pojmout požadované instalatérské nebo elektrické příslušenství.“

 

Použijte symetrii

Jak se Vám líbí tento tento nápad na kuchyňský ostrůvek? Inspirací pro něj byly francouzské pekárny s vysokými prosklenými nástěnnými skříňkami a kompaktním ostrůvkem uprostřed. Pokud máte malou kuchyň, nejlepší způsob, jak postupovat při přidávání ostrůvku, je nechat ho jednoduchý a symetrický a umístit jej doprostřed se stejně velkým prostorem na obou stranách, a přitom sladit jeho design se stylem Vaší kuchyňské linky/skříněk. Přidejte několik stoliček, které lze úhledně zastrčit pod pult ostrůvku, aby mohl sloužit jako snídaňový bar, a zavěste stejný počet světel, aby se vytvořila jemná, ale stylová rovnováha.

 

Kombinujte povrchy, abyste vytvořili vzhled s texturou

Kuchyňský ostrůvek představuje krásný způsob, jak do Vaší kuchyně přinést druhou povrchovou úpravu a dodat prostoru texturu a hloubku. S materiálem kuchyňského ostrůvku můžete být odvážnější a vybrat něco luxusnějšího a dražšího, co by se nehodilo na celou Vaši kuchyňskou linku. Oblíbenou volbou je mramor, stejně tak jako beton pro industriální vzhled, ale máme rádi také retro mosaz zkombinovanou s tlumeně černými dřevěnými skříňkami a elegantními zelenými obklady. Chcete-li dosáhnout soudržnějšího vzhledu, můžete se inspirovat nápadem na kuchyňský ostrůvek od The Main Company a použít stejný materiál pouze na jednu z Vašich kuchyňských skříněk, abyste skutečně dosáhli dvoutónového efektu.

 

Maximálně využijte ostrůvek jako úložný prostor  

I když máme rádi vzhled kuchyňského ostrůvku, při jeho navrhování má funkčnost přednost před formou – jedná se o další povrchový prostor pro vaření a konzumaci jídla a skvělý prostor pro uložení spousty dalších kuchyňských potřeb. Využijte obě strany ostrůvku a přidejte buď hluboké zásuvky, nebo spoustu polic, které lze použít na kuchařky, nádobí a jakýkoli jiný kuchyňský nepořádek.

 

Osvětlení plánujte pečlivě

Správné osvětlení kuchyňského ostrůvku je klíčové k tomu, aby bylo praktickou součástí Vaší kuchyně. Je třeba se ujistit, že máte dostatek účelového osvětlení, abyste mohli svůj ostrůvek používat k přípravě, vaření a práci, když budete potřebovat. Pro ostrůvek je dobrou volbou závěsné osvětlení, které nejenže vypadá krásně, ale také zvýrazňuje ostrůvek jako ohnisko v prostoru, a zároveň skýtá silné stropní světlo. Pokud můžete přidat přepínač stmívače, je možné změnit náladu v této části z praktické s jasným světlem (ideální pro přípravu jídla nebo práci) na měkčí a spíše ambientní (k jídlu nebo zábavě).

 

Pomocí ostrůvku vneste do kuchyně barevný prvek

Máte rádi barevné kuchyňské skříňky, ale zatím nejste připraveni se pustit do změny? Kuchyňský ostrůvek představuje dokonalý způsob, jak do prostoru vnést barevný prvek, zatímco zbytek místnosti zůstane klasický a neutrální. Jsme nadšení novou kuchyní Pearl Lowe, kterou navrhla společnost deVOL. I když její teplá tmavě žlutá představuje odvážnou volbou, místnost nepřeplňuje a krásně funguje ke skříňkám ve smetanovém odstínu a prvkům v teplejších odstínech na různých místech v prostoru.

 

Nebojte se přidat spoustu prostoru na sezení

Pokud máte velký prostor, můžete zvolit velký ostrůvek – k čemu je spousta podlahy se skříňkami kolem stěn? Tato kuchyně má ostrůvek dlouhý 3 m a pokrytý hladkým bílým mramorem Arabesque. Ostrůvek je vybaven 2 dřezy a vestavěnými skříňkami s prosklenými dvířky, takže snadno najdete, co hledáte. Navíc se k němu vejde spousta míst k sezení, takže poslouží i jako jídelna.

 

Pomocí ostrůvku vytvořte zóny v prostoru s otevřeným plánem

Ve velkém otevřeném jídelním koutě v kuchyni může ostrůvek pomoci rozdělit prostor a vytvořit téměř zeď mezi kuchyňským a jídelním prostorem. Tato kuchyně to posouvá ještě dál tím, že ze stropu nad ostrůvkem visí otevřené regály, které zvýrazňují efekt zónování. Samotný ostrůvek byl inspirován starožitným stolem, který kontrastuje s kovovou skříní v industriálním stylu.

 

Vyberte luxusní materiál, aby ostrůvek vizuálně vynikl

Jak jsme již zmínili, ostrůvek skýtá ideální příležitost být opravdu odvážní s výběrem materiálů. Zelené a zlaté tóny ostrůvku byly výchozím bodem pro design celé této kuchyně, přičemž zlatá se odráží na nástěnných skříňkách a strop byl natřen tak, aby zrcadlil barevné schéma mramoru. Stejný mramor byl použit i na desku za dřezem, což vytváří větší soudržnost mezi částí s ostrůvkem a skříňkami na stěnách.

 

Zapojte do ostrůvku varnou desku

Jistě jsme slyšeli o teorii kuchyňského trojúhelníku, což je základní koncept, podle kterého by hlavní pracovní plochy v kuchyni měly tvořit trojúhelník. Není to nic nového, ale dává to smysl, abyste se mohli rychle a snadno pohybovat od lednice ke dřezu a ke sporáku. Přitom instalování varné desky do ostrůvku velmi usnadní vytvoření tohoto trojúhelníku ve Vaší kuchyni. Navíc je ostrůvek „společenštější“, pokud používáte svou kuchyni také jako prostor pro zábavu, protože můžete vařit a přitom být obráceni čelem do místnosti, nikoli zády k hostům. Zvažte však, kudy povede digestoř. Existuje několik krásných designů, které sahají k varné desce, dále odsávače na pracovní desku, nebo můžete postupovat tak, že odsavač nainstalujte v jedné rovině se stropem.

 

Do malé kuchyně zvolte úzký ostrůvek 

Ostrůvek může fungovat i v menší kuchyni: stačí, aby byl jednoduchý a tenký a aby měl více využití tím, že do něj zabudujete dřez, varnou desku nebo dokonce objemný spotřebič, jako je myčka nádobí (takže ušetříte místo jinde). Položení koberce mezi kuchyni a ostrůvek skutečně pomůže k tomu, aby prostor působil větší – je to snadný trik, díky němuž bude malá kuchyně působit větší. Přitom „rozbije“ plochu podlahy, a pokud se rozhodnete pro běhoun, může prostor také vypadat delší.

 

Vytvořte na ostrůvku „snídaňový bar“

Pokud ke svému ostrůvku chcete přidat sezení, zvažte, jak se židle vejdou do prostoru v době, kdy se nebudou používat. Neměly by nešikovně vyčnívat do prostoru, když připravujete potraviny nebo vaříte. Nejlepší možností je přidat prostor, kam budete moct sedačky zcela schovat, aby nebyly v cestě, mírným rozšířením ostrůvku, což navíc skýtá pohodlnější sezení, zvláště pokud přidáte lištu na úrovni nohou, kde si budete moct opřít nohy.

 

Pohyblivý ostrůvek

Chcete-li mít možnost ostrůvkem volně pohybovat, zvolte ostrůvek na kolečkách. Působí uvolněněji, především pokud se rozhodnete pro retro kus, jako řeznický blok (špalek), který dodá industriální nádech. To funguje velmi dobře i v malé kuchyni, kde pro podobný efekt v menším měřítku můžete použít kuchyňský vozík.

 

Zohledněte materiály a styl Vašeho domova

Než se rozhodnete pro design Vašeho kuchyňského ostrůvku, podívejte se na prostor, ve kterém bude stát, a nechejte se inspirovat originálními prvky Vašeho domova. Odhalená cihlová zeď, mramorový krb, podlaha se vzorem rybí kost nebo krásné dřevěné trámy. V posledním případě ostrůvek může být vyroben ze dřeva, aby odrážel to, co je na stropě, což vytváří rustikální texturovaný, a přitom jednotný vzhled.

 

Dbejte na jednoduchý a hladký tvar

Další příklad toho, jak malý kuchyňský ostrůvek může v prostoru znamenat mnoho. Dbejte na na elegantní a jednoduchý tvar, který bude odrážet design ve zbytku kuchyně a bude sladěn s pracovními deskami, takže působí téměř jako plovoucí pracovní deska. Pak přidejte výrazné osvětlení, aby ostrůvek více působil jako ústřední bod, a přidejte nějaké sezení pro zvýšení kontrastu.

15 nápadů na kuchyňský ostrůvek 3

Jak velký má být kuchyňský ostrůvek?

„Ostrůvek užší než 90 cm pravděpodobně nebude dobře fungovat, zvláště pokud byste k pultu chtěli umístit stoličky. Standardní jednotky jsou hluboké 60 m, a přestože v Blakes nepracujeme podle šablony (takže naše jednotky mohou být libovolné velikosti), pokud plánujete do ostrůvku umístit spotřebiče (např. ledničku), budete těmito standardními rozměry omezeni,“ říká Michele Meldrum z Blakes London. „Abyste měli pohodlný prostor pro nohy, když budete u ostrůvku sedět, měli byste se dívat po ostrůvku ideálně s hloubkou asi 40 cm. Ale pokud musíte prostorem šetřit, můžete obětovat trochu místa a pohodlí a vystačit si s 30 cm. Tuto situaci lze vyřešit tak, že na jednom konci ostrůvku vytvoříte převis a pod ostrůvek umístíte pultové stoličky (nikoli barové židle). 

Myslete také na velikost místnosti. „Mezi ostrůvkem a zdí by měla být mezera alespoň 1 m, aby byla zajištěna volnost pohybu. Pokud je prostor omezený, může být lepší volbou kuchyňský poloostrůvek, kde je jeden konec připevněn ke zdi,“ vysvětluje Chris Spink z Hush Kitchens