Filipínský ostrov Cebu

Filipínský ostrov Cebu 1

Ostrov Cebu je centrem visayansko-cebuánské kultury a ve své kultuře si uchoval silnou španělsko-portugalskou tradici. Portugalského mořeplavce F. Magalhaese sem přilákala klíčová poloha ostrova, proto zde přistál a obrátil místního vládce a náčelníky na křesťanství. Později byl zabit na nedalekém ostrově Mactanu; četné památky na tuto událost se nacházejí ve městě Cebu City. 

Ostrov Cebu je dlouhý 196 km, jeho šířka však nepřekročí 32 km. Okolní moře se dělí na Visayanské moře na severu, Tanonskou úžinu na západě, Boholskou úžinu na jihovýchodě a Camotské moře na východě. Protíná ho řada nízkých vulkanických kopců a nachází se zde velmi málo rovin, s výjimkou pláně Bogo na samém severu, což je převážně komerčně využívaná oblast zpracovávání cukrové třtiny. Nachází se zde několik přístavů a četné zemědělské vesničky, které pěstují kukuřici, kokosové ořechy, sladké brambory (yam), agáve a tabák.

Filipínský ostrov Cebu 2

Cebu trpí přelidněním a vyčerpáním půdy. V minulosti probíhala intenzivní těžba dříví na stavbu španělských lodí (galeon) na historické mořské trase mezi Manilou a Acapulcem v Mexiku, navíc země pak byla dále narušována erozivním působením zdejších krátkých prudkých řek a špatnými zemědělskými metodami. Národní park centrální Cebu (1937), který zahrnuje trojúhelníkovou oblast o 15 394 ha mezi Balambanem, Toledem a Cebu City, představuje jediný zbytek lesů na ostrově. Kromě toho se na Cebu nachází také rezervace zvěře a ptactva.   

Cebu byl zřejmě prvním z filipínských ostrovů, kde začali na rozsáhlejší bázi kultivovat kukuřici poté, co ji sem Španělé přinesli. Nahrubo mletá kukuřice je zde stále základem stravy, ačkoli dnes se dováží z ostrova Mindanao, protože Cebu není zemědělsky soběstačný. Výrobní odvětví na Cebu se omezují především na potravinářství. V centrální kopcovité krajině se těží uhlí, měď, vápenec, zlato a stříbro. Kromě Cebu City jsou dalšími významnými sídly Danao, Lapu-Lapu (dříve Opon), Toledo a Mandaue. Četné oblasti na severu Cebu byly vážně poškozeny supertajfunem Haiyan, který se přehnal přes centrální Filipíny počátkem listopadu 2013.

Filipínský ostrov Cebu 3

Cebu, Filipíny

Už jen pocházet z ostrova Cebu má svojí kulturní váhu, a není těžké poznat důvod  – Cebu je centrem souostroví Visayas. Je to nejhustěji osídlený ostrov Filipín a hned druhý za Luzonem ve strategickém a ekonomickém významu pro zemi. Hlavními atrakcemi jsou zde pláže s bílým pískem a vynikající podmínky pro potápění, a to především u severního výběžku Cebu na ostrovech Bantayan a Malapascua, stejně tak jako na jihozápadním pobřeží v oblasti Moalboal. Nepřehlížejte však ani často pomlouvané město Cebu City, kde najdete živé bary, stále vznikající nové restaurace a skvělé podmínky pro cestování po ostrovech.  

 

Cebu City

Cebu City je něco jako menší Manila: je energické, vzrušující, rychlé, hlučné, špinavé a bezohledné, to však závisí jen na Vašem úhlu pohledu. Na první pohled zde vše působí tak, aby to turisty odradilo: troubící místní autobusy (jeepney) chrlí výfukové plyny, vzkvétá kultura nákupních center a chybějí významnější turistické atrakce. Když však Cebu City dáte šanci, poznáte, že zde naleznete spoustu možností, co dělat. Cebu má bohatou historii, která je dobře zdokumentovaná v několika dobrých, ač malých muzeích. Luxusní okrsek Lahug v noci ožívá díky barům a klubům, mezi kterými si každý najde podle své chuti. Hned za mostem pak leží ostrov Mactan, který je jedním z mála míst na zemi, kde najdete vynikající podmínky pro potápění jen pár minut od významného mezinárodního letiště.   

Další filipínské ostrovy: