Návštěva Niagarských vodopádů z americké strany

Návštěva Niagarských vodopádů z americké strany 1

Niagararské vodopády patří k nejpůsobivějším a nejznámějším vodopádům světa. Nacházejí se na samém severozápadě amerického státu New York na americko-kanadské hranici, kterou tvoří řeka Niagara. Masy vody z Erijského jezera se zde řítí z výšky téměř 62 m a pokračují dál do jezera Ontario, přičemž přilákají více jak 12 mil. návštěvníků ročně. Celkem zde najdete tři vodopády: Bridal Veil Falls (Nevěstin závoj), American Falls (Americké vodopády) a nejširší Horseshoe Falls (Podkova). Dále po proudu řeka prochází těsným kaňonem Niagara Gorge a do obřího víru Whirlpool. Existuje široká škála možností, jak si vodopády prohlédnout, jak ze souše, tak z blízkosti ve vodní tříšti. Až se dostatečně naobdivujete fantastických vodopádů, v pěkném městě naleznete spoustu možností aktivit, stejně tak jako naproti přes řeku ve městě Niagara Falls v kanadské provincii Ontario.

 

Státní park Niagarské vodopády

Státní park Niagarské vodopády (Niagara Falls State Park) je nejstarší státní park ve státě New York (založený v roce 1885) a zahrnuje 3 impozantní vodopády a 5 ostrůvků na řece Niagara River. Celkově má park rozlohu 400 akrů včetně přírody a cyklostezek, zařízení pro pikniky a skvělých příležitostí pro fotografování. Pro ty, kteří nejsou zvyklí příliš chodit, nabízí park dopravu autobusem v retro stylu, který turisty odveze k hlavním atrakcím parku, jako je vyhlídková věž Observation Tower (foto) s panoramatickým výhledem na všechny 3 vodopády. K dispozici jsou také různé prohlídky, včetně plavby lodí, jako je Maid of the Mist, skýtající pohled na vodopády zblízka. V návštěvnickém centru parku naleznete mimo jiné expozice o historii, obchod s dárky, řadu restaurací a kinosál Adventure Theater. Zde mohou návštěvníci shlédnout 40 minutovou 4D prezentací, která zahrnuje film a smyslové efekty, jako je vodní tříšť z vodopádů, čímž skýtá imersivní zážitek pro celou rodinu. V návštěvnickém centru také seženete mapy, získáte informace o okolí a najdete prodej vstupenek. Vodopády jsou v noci nasvícené a během roku zde při různých příležitostech můžete spatřit ohňostroje. Vynikající způsob, jak si prohlédnout hlavní atrakce vodopádů se všemi službami nabízí organizovaný výlet na americkou stranu Niagarských vodopádů s jejich hlavními atrakcemi. Jedná se o 5hodinovou komentovanou prohlídku, která zahrnuje vstupné do Státního parku Niagara Falls, plavbu lodí Maid of the Mist, a také prohlídky Cave of Winds, Observation Tower a Goat Island.

 

Loď Maid of the Mist

Návštěva Niagarských vodopádů z americké strany 2

Maid of the Mist („Dívka z mlhy“) je nejdéle fungující výletní loď u vodopádů, která je v provozu už od roku 1846. Také představuje nejoblíbenější atrakci Státního parku Niagarské vodopády, což má svůj dobrý důvod. Turisté nastupují u základny vyhlídkové věže Observation Tower, obléknou si modré pláštěnky a vydají se na lodi se dvěma palubami po řece do kaňonu Niagara Gorge. Plavba trvá 30 minut a zahrnuje American Falls a Horseshoe Falls, kde se přiblíží k jejich základně, zatímco se dolů řítí stovky tisíc litrů vody za sekundu. Nezapomenutelná plavba je k dispozici v sezoně od dubna do listopadu a lístky můžete zakoupit v návštěvnickém centru parku.

 

Jeskyně větrů na Kozím ostrově

Od vyhlídky Prospect Point vede stezka přes most na ostrůvek Green Island (Zelený ostrov) uprostřed peřejí přímo nad American Falls , a pak přes další most na Goat Island, mezi American Falls (Americkými vodopády) a Horseshoe Falls (Podkova). Na Goat Island (Kozím ostrůvku) u paty American Falls je vstup do Cave of the Winds (Jeskyně větrů), odkud vede vyvýšený chodník přímo pod vodopády. Než návštěvníci jeskyně sestoupí 53 m do kaňonu, dostanou pláštěnky a sandály, které představují suvenýr a jsou nutností pro každého, kdo nechce zbytek dne strávit v mokrých botách. Dřevěná plošina, které se přezdívá „hurikánová“ kvůli stálým podmínkám připomínajícím bouři, leží jen 6 m od vody řítící se ve vodopádu Bridal Veil Falls (Nevěstin závoj). Turisté se mohou dostat také na ostrůvek Luna Island po můstku ze severního výběžku Goat Island; síť chodníků skýtá další příležitosti spatřit American Falls i Horseshoe Falls z jiné perspektivy.

 

Whirlpool Rapids

Necelých 5 km od Amerických vodopádů řeka opět mění směr a tvoří vír ve velkém kotli, který původně vznikl díky tektonickým pohybům, a pak zabočuje na severovýchod přes Dolní peřeje směrem k jezeru Ontario. Zdejší peřeje patří k nejnebezpečnějším na světě, kde 2832 m3 vody za sekundu protéká úzkým kaňonem Whirlpool Gorge . Z americké strany řeky mohou návštěvníci sejít po sérii stezek a schodů k vyhlídce, kde se kdysi nacházela zastávka na vyhlídkové železnice Great Gorge Railway (zrušena v roce 1935 po sesuvu kamení). Lépe schůdný způsob, jak si prohlédnout vír a peřeje, nabízí vyvýšený chodník Whitewater Walk, který je navíc bezbariérový, ale vyžaduje návštěvu kanadského Niagara Parku. Také most Whirlpool Rapids Bridge představuje oblíbené místo, odkud si turisté prohlížejí vodopády z výšky; klene se přes řeku Niagara mezi USA a Kanadou.

 

Niagarské akvárium

Akvárium Niagara představuje zábavu pro rodiny s dětmi a je skvělou volbou za deštivého nebo mrazivého dne. Naleznete zde více jak 200 druhů vodních živočichů a 30 vzdělávacích expozic. Program akvária zahrnuje show s lachtany, prezentace tuleňů obecných a krmení tučňáků. Návštěvníci se také mohou podívat se „za scénu“ a seznámit se s péčí, výcvikem a společenským životem tuleňů a tučňáků Humboldtových. Akvárium rovněž slouží jako záchranné centrum pro zraněná divoce žijící zvířata.

Adresa: 701 Whirlpool Street, Niagara Falls, New York

 

Muzeum umění Castellani Niagarské univerzity

Muzeum umění Castellani (Castellani Art Museum) založila rodina Castellani v roce 1976 pro další studium a ocenění umění pocházejícího z Niagarské univerzity a z okolního regionu. Permanentní sbírka zahrnuje více jak 5600 prací s širokou škálou médií a časově sahá od 50. let 19. století dodnes. Jako příklad můžeme uvést obrazy, kresby, fotografie a sochy, ale najdete zde také předkolumbovskou keramiku. Velká část muzejní sbírky se zaměřuje na umění vytvořené od 70. let 20. století a představuje přední i začínající současné umělce. Muzeum se nachází v kampusu Niagara University.

Adresa: Niagara University, 5795 Lewiston Road, Niagara Falls, New York

 

Stará pevnost Niagara

Stará pevnost Niagara (Old Fort Niagaranabízí návštěvníkům příležitost si prohlédnout jednu z nejvýznamnějších amerických pevností 18. století, klíčovou pro kontrolu nad přístupem k Velkým jezerům během koloniálních válek. Návštěvnické centrum a a mnoho zrenovovaných původních budov tvořících pevnost zahrnuje expozice a artefakty. Během léta zde bývají herci zabývající se rekonstrukcí historie, kteří předvádějí, jak vypadal každodenní život, od běžných povinností až po řemeslníky při práci. V sezóně bývají obvykle k dispozici komentované prohlídky a mimo hlavní sezónu mohou návštěvníci alespoň shlédnout orientační video a pak se vydat na samostatnou prohlídku areálu. Pevnost také pořádá speciální akce, jako jsou rekonstrukce historických událostí, a každou hodinu po celý rok předvádí ukázky mušket.

Adresa: 102 Morrow Plaza, Youngstown, New York

 

Výlety na kanadskou stranu

K nejlepším věcem na městě Niagara Falls patří blízkost jeho dvojčete, stejnojmenného města Niagara Falls v kanadském Ontariu. Naleznete zde spoustu turistických atrakcí, včetně jedinečných způsobů, jak se těšit z přírodních divů řeky a vodopádů. Návštěvníci mohou nahlédnout pod vodopád Horseshoe Falls z portálů vytesaných do skály, kam se dostanou tunely, které byly vytvořeny už před více jak 130 lety. Vzrušující pohled na vír nabízí retro lanovka z roku 1916 nazývaná Aero Car s bezkonkurenčními výhledy. Návštěvníci rovněž mají k dispozici zábavní park Clifton Hill se spoustou možností zábavy, od her Midway Games přes bowling a hrací automaty až po motokáry na dráze. Také zde najdete Niagara Skywheel, největší vyhlídkové kolo v Kanadě, které skýtá fantastické výhledy na vodopádáy a kaňon Niagara Gorge.

Nejkrásnější vodopády světa 

Návštěva Niagarských vodopádů z americké strany 3

***

KDE SE UBYTOVAT

I když je v okolí Niagarských vodopádů několik dalších atrakcí a možností aktivit, hlavní atrakcí jsou vodopády samotné. Proto je rozumné si najít hotel, odkud se pěšky snadno dostanete k vodopádům a do Státního parku Niagarské vodopády, v soutěsce řeky – právě zde naleznete nejlepší hotely. Zde uvádíme některé hotely s dobrým hodnocením a na příhodném místě.

Luxusní hotely: The Red Coach Inn Historic B&B Hotel je půvabný a romantický hostinec z roku 1923 v anglickém tudorovském stylu nacházející se na fantastickém místě s výhledem na peřeje, jen kousek pěšky od okraje vodopádů a Kozího ostrůvku. Modernější prostředí nabízí butikový hotel The Giacomo v secesním mrakodrapu z roku 1923, také s dobrou pěší dostupností vodopádů včetně Jeskyně větru. O něco dále, ale stále s pěší dostupností, je nachází Sheraton at the Falls s krytým bazénem a s několika dobrým restauracemi a kavárnami poblíž.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: jen kousek od vodopádů a Kozího ostrůvku proti proudu stojí Hampton Inn Niagara Falls s krytými bazénem a snídaní v ceně. Comfort Inn The Pointe je další skvělé místo jen pár kroků od Niagarských vodopádů a v blízkosti Akvária a Duhového mostu. Útulnější prostředí pak skýtá Bedham Hall Bed and Breakfast s vkusně vyzdobenými pokoji s vlastní vanou; k dispozici je špičkové vybavení, jako je Wi-Fi, minilednička a horká vana; čerstvě připravená snídaně je v ceně.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: v docházkové vzdálenosti od vodopádů naleznete Rodeway Inn & Suites Niagara Falls 3* , hotel s dobrou hodnotou, kde jsou některé pokoje vybaveny mikrovlnkou a chladničkou. Na lepším místě blíže vodopádům stojí Howard Johnson 2* , hotel vhodný pro majitele mazlíčků, s bazénem a snídaní v ceně. Dále po proudu najdete Gorge View 2* , oblíbený hostel s výběrem možností ubytování pro ty, kdo mají omezený rozpočet.

Akční nabídka ubytování:

 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Niagarských vodopádů?

Letní měsíce jsou nejoblíbenější dobou pro návštěvu Niagarských vodopádů, kdy sem míří nejvíce turistů, takže také ceny v hotelích bývají nejvyšší. Lepší sazby naleznete na konci jara a na začátku podzimu. Většina venkovních výletů, včetně plaveb lodí Maid Of the Mist, je v provozu od začátku května do konce října. Zima a jarní měsíce přitom bývají příliš chladné.

 

Je možné přejít hranici a podívat se na vodopády z kanadské strany?

V okolí vodopádů jsou 3 mosty přes řeku Niagara mezi USA a Kanadou, z nichž dva mají chodníky pro pěší. Přitom je potřeba pamatovat na to, že se jedná o hraniční přechod, pro který platí stejná pravidla jako pro kterýkoli jiný, takže je třeba u sebe mít platný cestovní pas. Pokud budete cestovat s dětmi, musíte mít platné doklady, pokud by po Vás byly požadovány.