Co dělat ve rwandském Kigali

Co dělat ve rwandském Kigali 1

Po více jak čtvrtstoletí od genocidy, která zdevastovala tento kopcovitý ráj oplývající přírodou, se metropole Rwandy vynořuje coby jedna z nejstylovějších destinací v Africe.  Zde se dozvíte, proč byste ji neměli přehlížet jako cestovatelskou destinaci, a jaké hlavní aktivity Kigali nabízí.

Podle Světového ekonomického fóra je v současnosti Rwanda nejbezpečnější africkou zemí. Míra kriminality v Kigali patří k nejnižším mezi africkými velkoměsty, takže místní a turisté se zde šťastně procházejí po bulvárech lemovaných parky i dlouho poté, co se slunce schovalo za vzdálené kopce. Chtěli byste se podívat dále? Dálkové autobusy, které odjíždějí z  autobusového nádraží v centru, jsou levné, bezpečné a spolehlivé.

 

CO DĚLAT V KIGALI

Seznamte se s komplikovanou historií země

Historie Kigali a Rwandy je temná, ale návštěva metropole skýtá pozoruhodný pohled na obnovu Rwandy po genocidě. Připomínky událostí v roce 1994 jsou samozřejmě přítomny všude. Mnohé z kostelů ve městě dnes slouží zároveň jako památníky, kdy tisíce lidí byly zmasakrovány poté, co se do nich ukryli v marné naději, že zde budou v bezpečí. Mnoho místních věří, že svět v těchto temných dnech k Rwandě obrátil zády, takže seznamování se s tragickou kapitolou je tím důležitější.

 

Vzkvétající umělecká scéna

Galerie umění Ivuka Arts byla otevřena v roce 2007 v okrsku Kacyiru. Dnes je ve městě téměř 10 galerií, včetně Yego Arts, kde najdete díla vynořujících se umělců, a také kalendář plný akcí. Dalším oblíbeným místem je Niyo Art Gallery: umělci, kteří zde vystavují, darují část svých zisků Kulturnímu centru Niyo, kde se děti ulice učí zpívat, tančit a bubnovat. Kuriozně jedno z nejlepších míst, kde můžete zakoupit rwandské umění, je Kigali Marriott Hotel 5* v centru města. V hotelové hale je umístěn butik Go Kigali specializující se na místní umění.

 

Poznejte místní lásku ke kriketu

Co dělat ve rwandském Kigali 2

Nemusíte být fanouškem kriketu, abyste se v Kigali mohli těšit z tohoto sportu. Nový kriketový stadion Gahanga, se zaoblenými stavbami inspirovanými rwandskými kopci (a s kavárnou sponzorovanou společností Yorkshire Tea), byl odhalen v roce 2017. Dříve byly tyto pozemky součástí komplexu École Technique Officielle, kde se odehrál jeden z nejhorších masakrů v době genocidy, takže krok byl významnou součástí procesu obnovy města. Eric Dusingizimana, kapitán rwandského kriketového týmu, získal peníze na stavbu nového komplexu tím, že překonal světový rekord v nejdelším čase stráveném tímto sportem (bylo to 51 hodin). Vydejte se k nápadnému sportovnímu zařízení, abyste si zde mohli dát čaj a přitom se podívat na Kigali z travnatých svahů.

 

Kavárenská kultura v Kigali

Od čaje se přesuňte k poznávání skvělé kavárenské kultury ve městě, což je jedna z hlavních aktivit v Kigali. K oblíbeným místům patří střešní kavárna INZORA, kterou najdete v centru za Nizozemským velvyslanectvím. Vše (od nábytku po kávu) je zde místního původu a zákazníci jsou vyzývání k tomu, aby si přinesli opakovaně použitelné šálky. Pokud ho nebudete mít u sebe, nelekejte se: zdejší šálky jsou kompostovatelné. Stojí však za to se sem vydat i kvůli jídlu: zdejší kořeněné angreštové sušenky jsou pověstné. Dále doporučujeme Question Coffee, kde se zákazníci mohou přihlásit na kurzy mistrovské přípravy kávy, a také Magda Café (prý zavřeno) v okrsku Kacyiru.

 

Zelené prostory v městě

Rwanda je známá jako země tisíce kopců a po dni stráveném chozením po strmých ulicích Kigali Vám bude jasné proč. Nemusíte ani opustit město, abyste se setkali s přírodou: k nejlepším aktivitám v Kigali patří procházení se v jeho parcích a zahradách. Brzy zjistíte, že je to jedno z nejčistších měst v Africe, částečně také díky zákazu plastových sáčků. Město má fantasticky rozmanitou architekturu, od historických budov, jako je Kandt House Museum s elegantní kamennou výzdobou a rozlehlými zahradami, po modernější stavby, jako je nasvícený, bublinu připomínající Radisson Blu Hotel 5*. V nedávných letech se navíc silnice ve městě trochu uvolnily, což má šanci pokračovat také díky plánovanému zavedení státem sponzorovaného cyklistického schématu e-bike.

Co dělat ve rwandském Kigali 3

Suvenýry s širším významem

Nyamirambo Women’s Center ve stejnojmenném okrsku je skvělé místo, kde si můžete zakoupit pestré hračky, ozdoby a oděvy vyrobené místními ženami. Ale není to jen obchod se suvenýry: bylo založeno, aby poskytlo zdroj příjmu obětem domácího násilí, a zisky jdou na různé dobré věci, jako je přilehlá knihovna, kde se ženy učí číst a psát. Tým za Centrem pro ženy Nyamirambo také nabízí komentované prohlídky okrsku Nyamirambo, kde k hlavním atrakcím patří návštěva obchodu s látkami a kadeřnictví, a tradiční jídlo u místních.

 

Kigali může představovat vstupní bránu k dalším atrakcím Rwandy

Dny, kdy bylo Kigali považováno pouze za vstupní bod, jsou dávno pryč, ale stále je toho v nabídce obrovské množství pro ty, chtějí prozkoumávat zemi za hranicemi metropole. Dobrou zprávou je, že některé z nejzajímavějších atrakcí se nacházejí blízko Kigali. Zatímco Národní lesní park Nyungwe na západě země je nadále oblíbenou destinací pro pozorování goril, otevření nových kempů od Wilderness Safaris v NP Akagera (100 km východně od Kigali) přineslo výjimečné možnosti pozorování divoké přírody mnohem blíže metropoli. Magashi je safari kemp se 6 stany na břehu jezera Rwanyakazinga.  Je to první luxusní safari kemp v NP, kde můžete spatřit buvoly, lvy, levharty, slony, žirafy, hyeny, zebry a více jak 500 druhů ptactva.

 

Skvělé možnosti ubytování

Kigali nabízí širokou škálu nezávislých hotelů, a také zařízení ve vlastnictví největších hotelových řetězců.  Vyhledejte nedávno otevřený butikový hotel Retreat 5*, kde najdete 11 stylových pokojů a krásné spa v úžasné budově od italských architektů. Onomo Hotel 3* s 99 pokoji nabízí atmosféru newyorského loftu, s minimalistickým dekorem a holým zdivem. Hôtel des Mille Collines 4* je zřízení s historií, který byl inspirací pro film Hotel Rwanda (2004). V roce 1994 byli jeho evropští manažeři evakuováni do bezpečí, zatímco místní personál zůstal na místě. Paul Rusesabagina byl pověřen rolí manažera hotelu, a právě on zachránil tisíce lidí tím, že je ukryl v hotelu.

Akční nabídka ubytování: