Nová doba! Počítač zdolal člověka ve staré Čínské hře

Nová doba! Počítač zdolal člověka ve staré Čínské hře 1

Počítače jsou opět o něco moudřejší a pro lidstvo to rozhodně nejsou dobré zprávy. Inženýři Googlu totiž vytvořili program, který jako první dokázal pokořit člověka ve staré čínské hře s názvem „Go“. Fan Hui, evropský „Go“ šampión totiž v souboji s programem „AlphaGo“ tahal za kratší konec. Podobný výkon umělé inteligence nebyl podle expertů očekávaný ještě minimálně dekádu.

Pro vědce, zabývajících se umělou inteligencí, představovalo naučení počítače zvládnout tuto hru na úrovni experta absolutní vrchol jejich práce. První husarský kousek se podařil v roce 1997, kdy počítač „Deep Blue“ od firmy IBM porazil mistra světa v šachu, Garyho Kasparova.

Trvalo téměř 20 let, než stroje polapili všechny informace, vedoucí k výhře ve starodávné čínské hře Go, která klade důraz především na intuici. Vznikla před více než 2,500 lety a populární je i dnes. Počet možných kombinací v rámci hry je dokonce vyšší, než je počet atomů ve vesmíru. Program AlphaGo se učil především díky soupeření samého se sebou a nakonec porazil i člověka, nutno dodat, že ne jakéhokoli.