Nový Dublin: stylové kavárny a špičková architektura

Nový Dublin: stylové kavárny a špičková architektura 1

Pinta černého piva, útulná hospoda, lidová hudba a trojlístek – pohled na Dublin přes zelené sklo může znamenat spoustu zábavy. Přitom je to ale také rušné moderní město plné lesku, designu a obecně vymožeností současnosti. Za známými georgiánskými vchody se skrývá kreativní energické místo s mladou populací toužící po inovaci a změnách. Takže pokud budete chtít něco modernějšího a stylovějšího, zde uvádíme to nejlepší ze současného Dublinu.

 

Irský design

Pro rozmach dublinského designu jsou charakteristická dvě místa: Irish Design Shop v bohémsky stylové ul. Drury St a Design House, který se přestěhoval na nové místo v blízkosti Temple Baru (úvodní foto).  Clare Grennan a Laura Caffrey připisují úspěch svého podnikání v Irish Design Shopu hospodářské recesi. Když nebyla tradiční pracovní místa k sehnání, mnoho obyvatel Dublinu objevilo své výtvarné vlohy a začalo realizovat své sny. Obchod nabízí některé z výsledků a výrobků, jako je nápadná bižuterie s geometrickými liniemi, roztomilá keramika ve venkovském stylu nebo měkké deky z přírodních vláken získaných tradičním způsobem. V Design House vystavuje svoji práci více jak 40 designérů a umělců v pestré přehlídce, kde najdete hotové výrobky připravené k prodeji, dílny i možnosti výroby na zakázku. Ke koupi je vše od přírodní kosmetiky přes svíčky až po módu.

 

Bavte se s místními ve Smithfieldu

Nový Dublin: stylové kavárny a špičková architektura 2

Odpočiňte si na chvíli od centra města a navštivte severní okrsek Smithfield. Místo konání trhů už od 17. století prošlo kompletní regenerací a dnes zde najdete nejstylovější restaurace a kavárny ve městě, spolu se „svatým grálem“ milovníků whiskey, destilerií Old Jameson Distillery. Svoji návštěvu začněte kávou v Proper Order Coffee, kterou vedou baristé ověnčení cenami a beroucí kávu velmi vážně, nebo si dejte lehký oběd v Oxmantown, kde můžete vidět, jak lze obyčejný sendvič proměnit v umělecké dílo. Kino Light House Cinema je nejpohodlnější místo v Dublinu, kde můžete shlédnout film; promítá směsici filmových trháků a uměleckých filmů. Budete-li hledat dokonalé barevné prostředí pro fotky na Instagram, najdete je v Thundercut Alley s jejich kreativním menu. Směsici nového a retra najdete v restauraci Token, kde si můžete zahrát na hracích automatech a dát vynikající kvalitní fast food (včetně spousty veganských možností).

 

Čokoládová polévka a michelinské hvězdičky

Dublinští šéfkuchaři dobývají svět gastronomie, sbírají michelinské hvězdičky a pronikli i do tradičního turistického podniku Temple Bar. Restaurace F.X. Buckley je mimořádně oblíbená u místních a podává pravděpodobně nejlepší steaky ve městě: z dobytka pasoucího se na trávě, suchého masa zrajícího 28 dní a nařezaného dle Vašeho přání.  K tomu přidejte výběr příloh, jako jsou hranolky a kořenová zelenina pečená na javoru (menu uvádí dodavatele, kteří samozřejmě pocházejí z Irska), a máte skutečně nezapomenutelné jídlo. Více městský styl nabízí prostorná nedaleká restaurace Roberta’s, spolu s obrovskými kójemi, stěnami z červených cihel a barem 360° pod lesknoucí se prosklenou střechou. Když se vydáte od Temple Baru jižním směrem k parku St Stephen’s Green, objevíte restauraci Greenhouse, která získala 1 michelinskou hvězdičku díky pokrmům, jako je tatarák z makrely, holub z Anjou nebo čokoládový zákusek. Méně luxusní možnosti pak nabízí šéfkuchař Dylan McGrath známý z Masterchef, který klade důraz na zdravé jídlo a živiny; vaří v Rustic Stone, kde najdete mimo jiné celé raw menu. Dáváte-li však přednost teplejšímu jídlu, pevné menu nabízí steaky a ryby grilované přímo u stolu, poté pěnu z růží a pomerančových květů, a také čokoládovou polévku (která je překvapivě bez cukru). Opět na březích řeky Liffey se nacházejí dvě restaurace vedle sebe, Winding Stair a Woollen Mills, které udržují při životě historický odkaz Irska. První z nich svým názvem odkazuje na budovu i na báseň od dublinského rodáka W. B. Yeatse. Název druhé zase naráží na galanterii, která zde byla otevřena v roce 1888 a kde kdysi pracoval James Joyce. Obě skýtají výhled na ikonický most Ha’penny Bridge a podávají štědré porce kvalitního jídla.

Hlavní turistické atrakce Irska 

Kam na skleničku

Nový Dublin: stylové kavárny a špičková architektura 3

Irská whiskey je zpět, i když jste možná ani nevěděli, že byla pryč. Ultramoderní Teeling je jedna z fungujících destilerií, které se v nedávných letech vynořily. Prostředí skladů z bílých škvárových bloků, kde na schodech uvidíte nápis „nekonvenčně nezávislý“, vytváří z popíjení „vody života“ v monochromatické kavárně překvapivý zážitek. Zbavte se všech pocitů nadřazenosti, když zamíříte do Bernard Shaw. Eklektický podnik připomínající jeskyni nabízí večery s DJ, barové židle a velký modrý autobus v zahradě, kde se prodává pizza; ta je zdarma, pokud Vaše jméno odpovídá „jménu dne“. Budete-li chtít něco elegantnějšího, vydejte se do barů na rušné ul. Fade Street; začněte kombinací piva a whiskey v nenásilně stylovém retro baru Idlewild a pak přejděte přes ulici do No Name Baru (dívejte se po obrázku šneka), kde si dáte koktejl. Pokud máte rádi luxusně dekadentní dekor, navštivte Peruke & Periwig, kde k pití můžete dostat lekci historie od barmana, pokud hezky požádáte. Něco na zakousnutí přes den a kávu k tomu najdete na ul. Drury Street s výběrem podniků s jídlem, kam míří nejden kreativci z okolí. K oblíbeným patří vegetariánský Blazing Salads, Kaph s kávovými specialitami nebo Drury Buildings s menu inspirovaným Itálií. Pokud jde o nočni kluby na ul. Harcourt Street, odlišný pohled na město budete mít ze střešního baru Sophie’s Dean Hotelu 4*; díky jeho bezkonkurenčním výhledům a atraktivitě se jedná o oblíbené místo pro fotografování.

Ační nabídka ubytování Dean Hotel 

 .

Renovovaná oblast doků (Docklands) 

Nový Dublin: stylové kavárny a špičková architektura 4

Nápadný most Samuel Beckett Bridge ve tvaru harfy představuje vstup do regenerované dublinské oblasti Docklands. Kdysi dojemné místo, kde davy Irů odplouvaly ze země kvůli hladomoru, má dnes zcela odlišnou tvář; řeka Liffey vtéká do Irského moře v optimističtější atmosféře, kde se místní lidé věnují stand-up paddleboardingu, windsurfingu, plavbě na kajaku, a také třeba výletům od společnosti Viking Splash Tours. Lesknoucí se budovy představují nový motor ekonomiky, zatímco milovníci kávy s notebooky zaplňují nábřežní kavárny a veřejné prostory. Balet, opera, drag show a komedie se šíří z prosklené budovy divadla Bord Gáis Energy Theatre, za rohem od koncertního sálu 3 Arena v Docklands. Kromě toho v okrsku můžete spatřit zajímavé ukázky veřejného umění, proto mějte oči na stopkách.

12 historických hospod v Londýně

Vdechnutí života starým tradicím

Nejsou to jen budovy, co bylo v Dublinu „znovuobjeveno a přivedeno k životu“: obnoveny byly také některé z nejstarších tradic. Na severní straně města na předměstí Glasnevin můžete zažít trochu vzrušení při tzv. galských sportech v centru Experience Gaelic Games. Od místních nadšenců se můžete naučit základy starých irských her, jako je hurling, galský fotbal nebo handball (házená). Nachází se ve sportovním komplexu Na Fianna GAA Club, je to vzkvétající sportovní komunita, a pokud nebudete stačit, můžete se alespoň dívat, jak to dělají ostatní. Zpátky ve městě nabízí Merrion Hotel 5* odpolední čaje, které zároveň seznamují s největší soukromou sbírkou umění v Irsku. Šéfkuchaři podávají sladké repliky mistrovských prací, které jsou na stěnách, spolu s informativním výkladem a sklenkou šampaňského.

A nakonec, jak se nejlépe podívat na město než očima místního? Little Museum of Dublin vede iniciativu „Město tisíce uvítání“, kde se místní nadšenci připojují k návštěvníkům a vydávají se s nimi na čaj, kávu či pivo. Po všech regeneracích a hipsterských podnicích s řemeslným pivem si nakonec můžete dát pintu tradičního černého piva.

Akční nabídka ubytování Merrion Hotel