10 věcí, které můžete dělat v Thajsku

10 věcí, které můžete dělat v Thajsku 1

Udělejte si výlet na ostrovy Phi Phi

Souostroví Phi Phi je obecně považováno za jedno z nejkrásnějších v Asii. Dostanete se tam po krátké plavbě z Phuketu nebo z Krabi a tyto nádherné ostrovy se zvedají z Andamanského moře jako tropické pevnosti. Strmé útesy a skály tyčící se do výšky se střídají s bujnou džunglí, nádhernými plážemi a neuvěřitelným průzračným tyrkysovým mořem. Dva hlavní ostrovy se jmenují Phi Phi Don a Phi Phi Leh. Větší obydlený Phi Phi Don je až příliš zastavěný a poznamenaný civilizací a má daleko od původního tropického ráje, kterým byl kdysi. Zato menší neobydlený Phi Phi Leh stále stojí za návštěvu: nabízí výjimečně krásné zátoky a pláže, včetně proslulé Maya Bay, kde se natáčel film Pláž (2000) s Leonardem DiCapriem. Dnes už to téměř není poznat, ale ostrovy ostrovy Phi Phi byly v roce 2004 vážně zasaženy tsunami.

 

Navštivte plovoucí trh nedaleko Bangkoku

Návštěvu některého z pestrých proslulých plovoucích trhů v Bangkoku, z nichž nejoblíbenější je Amphawa a Damnoen Saduak, by si neměl nechat ujít žádný návštěvník země. Často představují skvělou příležitost pro fotografování a zajímavý způsob, jak poznat život místních a pozorovat místní prodejce v akci. I když se dnes některé trhy více zaměřují na turisty než na místní, stále naleznete plovoucí trhy, které nabízejí autentický zážitek: jsou zde hromady tropického ovoce a zeleniny, čerstvá kokosová šťáva a místní pokrmy připravené v plovoucích kuchyních přímo na loďkách. Pokud chcete navštívit plovoucí trh, musíte vstát brzy, protože prodejci ve svých dlouhých dřevěných člunech bývají první, kdo se ráno objeví. Jejich zboží zahrnuje čerstvé ovoce, zeleninu, koření i chutné pokrmy.

 

Prohlédněte si historickou lokalitu Ayutthaya

Historické město Ayutthaya, založené v roce 1350, bylo druhou metropolí siamského království.  Město vzkvétalo od 14. do 18. století, kdy se rozrostlo tak, že se stalo jedním z největších a nejkosmopolitnějších městských oblastí světa, a také centrem mezinárodní diplomacie a obchodu. Lokalita byla vybrána proto, že ležela nad oblastí, kde se v té době projevovala přílivová vlna z Thajského zálivu, což město chránilo před útoky námořních válečných lodí jiných národů. V roce 1767 bylo město napadeno a srovnáno se zemí barmskou armádou, která ho kompletně vypálila a přinutila obyvatele místo opustit. Město nebylo nikdy na stejném místě obnoveno a dnes je zde rozsáhlá archeologická lokalita chráněná UNESCO, jejíž zbytky chrámů a paláců slouží jako působivá připomínka slavné minulosti i temné historie Siamu.

Hlavní atrakce thajského města Ayutthaya 

Obdivujte přírodu v NP Khao Yai

Khao Yai je nepochybně nejlepší národní park v Thajsku, kam se jako turisté můžete vydat, protože v něm poměrně snadno můžete pozorovat řadu zajímavých zvířat. Zřízen byl v roce 1962 coby první národní park v zemi a dnes je součástí Lesního komplexu Dong Phayayen-Khao Yai, lokality UNESCO zahrnující několik chráněných oblastí od Khao Yai až ke kambodžským hranicím. Khao Yai má hornatou krajinu (s údolími zarostlými džunglí, působivými vodopády a bohatou biodiverzitou) a představuje celoroční destinaci vzdálenou jen 3 hodiny autem od Bangkoku. Často je možné zde spatřit slony, jelení zvěř, gibony a dikobrazy. Už nějaký čas nejsou žádné známky o aktivitě tygrů v parku, ale kamerové pasti odhalily značnou tygří populaci v sousedních národních parcích Thap Lan a Pang Sida.

 

Relaxujte na pláži Railay v Krabi

Provincie Krabi nabízí scenérii patřící k nejúžasnějším v zemi, s bělostnými písčitými plážemi táhnoucími se celé kilometry, hustou džunglí všude kolem a s více jak 200 ostrovy kousek od pobřeží. Oblast je sice stále častěji cílem turistů, přitom ale zůstává relativně nedotčená a uchovává si své přírodní kouzlo. Hlavním důvodem pro návštěvu Krabi je Railay Beach, často považovaná za jednu z nejlepších (ale také nejvyhledávanějších) pláží v zemi. Je přístupná pouze lodí a představuje skutečné tropické ostrovní útočiště. Na jednom malém poloostrově naleznete čtyři nádherné bílé písečné pláže, průzračné modré moře, vyhlídky, jeskyně i lagunu ukrytou mezi útesy. Railay je rovněž oblíbené místo pro pro lezení po skalách a zdejší krasové vrcholky sem přitahují milovníky adrenalitu, zkušené i začínající, kteří zkouší své štěstí při slézání vysokých vápencových útesů.

 

Ochutnejte pouliční jídlo a vyzkoušejte thajské masáže v Chiang Mai

Chiang Mai, jednu dobu metropole dávného království Lanna (Lan Na), je páté největší město Thajska a často se mu přezdívá „Růže severu“. Leží ve zvlněném podhůří Himalájí, je příjemně klidné a mnohem více původní než metropole země. Představuje skvělou destinaci, kde můžete relaxovat a „dobít baterky“. Historické centrum města je výrazně rezidenční a spíše se podobá ospalému venkovskému městečku než rušné metropoli. Ve městě se každý večer koná bazar, který je oblíbeným cílem pro ty, kdo hledají výhodné koupě. Chiang Mai je také jedním z nejlepších míst v Thajsku, kde můžete vyzkoušet vynikající thajské pouliční jídlo (bohatý výběr je na nočním trhu Sunday Night Walking Street) nebo si zaplatit fantastickou thajskou masáž. Město Chiang Mai, obklopené bujně zelenou krajinou, deštnými pralesy, vesničkami, rýžovými políčky a sloními rezervacemi, také představuje skvělou základnu pro nezapomenutelné výlety do okolí.

Festival Songkran v Chiang Mai 

Navštivte Zlatý trojúhelník

Bujná džungle, hory zahalené mlhou, stáda slonů a poklidné výhledy na rýžová políčka, to jsou obrazy typické pro Zlatý trojúhelník, lokalitu na severu Thajska, kde se země setkává se Laosem a Barmou a spojují se řeky Ruak a mohutný Mekong. Oblast nechvalně proslula ve 20. letech 20. století coby centrum výroby opia v jihovýchodní Asii, ale ty doby jsou dávno pryč. Dnes je Zlatý trojúhelník klidná a tichá oblast s kmenovými vesničkami v kopcích, starými chrámy a tržišti. Oblast byla kdysi centrem kultury Lanna, která převažovala po několik staletí, a také se jí říkalo „země milionu rýžových políček“, což naznačuje krásné výhledy, které zde můžete spatřit. Vstupní branou do oblasti je město Chiang Rai, které se stalo první metropolí království Lanna v roce 1262 za vlády krále Meng Rai. Nachází se v něm řada památek, jako je proslulý nádherný bílý chrám Wat Rong Khun (úvodní foto).

 

Podnikněte výlet do Phang Nga Bay

Záliv Phang Nga Bay ležící na severovýchodě Phuketu je téměř unikátní místo (podobá se mu pouze Ha Long Bay ve Vietnamu). Typické jsou pro něj vápencové krasové útvary tyčící se vertikálně ze smaragdově zeleného Andamanského moře a Phang Nga Bay si nesmí nechat ujít především milovníci pláží a přírody: nabízí jeskyně, laguny a odlehlé pláže, které jsou součástí této úžasné lokality. Nejznámější z mnoha ostrovů a ostrůvků v zátoce je tzv. Ostrov Jamese Bonda (Khao Phing Kan), vápencová formace v moři, která se objevila v bondovce Muž se zlatou zbraní (1974). Pokud se však chcete těšit z mimořádné scenérie a pouze občas narazit na davy turistů, nejlepší možnost je vydat se na výlet lodí ze severního konce Phuketu. Většina návštěvníků si místo prohlédne při jednodenním výletu, ale na některých větších ostrůvcích najdete i možnosti ubytování.

 

Nechte se oslnit Velkým palácem v Bangkoku

Pokud budete mít v Bangkoku pouze jeden den, určitě navštivte oslnivý Velký palác (Grand Palace), který je bez pochyby nejslavnější památkou města. V jeho areálu se nachází Wat Phra Kaeo („Chrám smaragdového Buddhy“), nejváženější chrám v Thajsku. Komplex Velkého paláce byl postaven v roce 1782 pro novou metropoli Siamu (po zničení města Ayutthaya – výše) a od té doby je oficiálním sídlem králů Siamu a pak Thajska. Do dnešního dne je Velký palác duchovním srdcem thajského království a návštěvníky uvádí v úžas svojí krásnou architekturou a složitými detaily, takže působí jako hrdá přehlídka kreativity a řemeslného umu Thajců. Návštěvníci by se měli vhodně obléct, pokud se vydají na prohlídku Velkého paláce, protože jinak jim může být odepřen vstup. Když zde budete, nenechte si ujít nedaleký chrám Wat Pho, který ukrývá největší sochu ležícího Buddhy v Thajsku.

5 buddhistických chrámů v Asii

Vydejte se zpátky v čase v Koh Kood

Ostrov Koh Kood ležící ve východní části Thajského zálivu je čtvrtý největší ostrov země, ale zároveň nejméně obydlený. Takhle vypadalo Thajsko před mnoha lety: nezkrocená džungle, původní pláže a rybáři věnující se své práci. Z velké části nerozvinutý tropický ráj představuje skutečný přírodní klenot. Přitom je Koh Kood jedním z nejlépe střežených tajemství Thajska, protože stále zůstává mimo pozornost většiny turistů. Mimořádně jemný písek připomíná zásyp, moře omývající zátoky je průzračné a rostou zde kokosové palmy vyšší než domy. Na Koh Kood se také nachází luxusní resort Soneva Kiri, k jehož mimořádným atrakcím patří 36 fantastických vil, osobní elektrické vozíky, dokonalý servis soukromých komorníků, nádherná pláž, kino pod širým nebem Cinema Paradiso, restaurace Benz, čokoládová cukrárna a zmrzlinárna, a také unikátní posezením v bambusových koších umístěných na vysoko na stromě, kde se podává vynikající jídlo.