Hlavní turistické atrakce Irska

Hlavní turistické atrakce Irska 1

Moherské útesy

Na velkolepé Moherské útesy (Cliffs of Moher) byla pronesena už spousta chvály, takže není lehké najít správná slova. Vyvolávají úžas a závrať, a zároveň jsou divoké, drsné a krásné. Objevily se v řadě filmů a k vidění jsou v nespočtu knih a turistických brožur, takže Vám možná přijdou povědomé. Přesto je žádný obrázek nedokáže vystihnout. Ne nadarmo se jedná o nejnavštěvovanější atrakci Irska. Dostanete se sem za hodinu a půl autem z města Galway v sousedním hrabství Clare, přičemž útesy každoročně navštíví téměř milion turistů z celého světa. Je to jeden z oblíbených cílů pro jednodenní výlety z Dublinu. Moherské útesy se táhnou kolem pobřeží Atlantiku po délce 8 km a tyčí se do výšky 214 m v nejvyšším místě. Když se vydáte na procházku po pěší stezce, můžete poznat surovou sílu přírody v její majestátní podobě.

 

Třída Grafton Street, Dublin

Není to jen skvělé místo pro nakupování: Grafton Street ožívá prodejci, květináři i pouličními umělci, ale také tu najdete spoustu míst, kde si můžete udělat zastávku a pozorovat svět proudící kolem. V metropoli se rozšířila kavárenská kultura, takže za slunečných dní si možná budete připadat jako v Barceloně či Lisabonu. Je tu skutečně nákupní srdce Dublinu, ale nemusíte při jeho návštěvě jen utrácet. Naleznete zde přátelský a vstřícný přístup, ať zamíříte kamkoli, a budete se bavit od začátku ulice až k parku St. Stephen’s Green nahoře. V Bewley’s Grafton Street Café si pak můžete dát kávu nebo irskou snídani. Přitom nezapomeňte nahlédnout také do vedlejších uliček aulic, kde můžete najít mnoho zajímavého.

 

Národní park Killarney a budova Muckross House se zahradami

Když budete v hrabství Kerry, neměli byste si nechat ujít návštěvu sídla Muckross House z 19. století s jeho zahradami a tradiční farmou, které se nachází v pozoruhodném NP Killarney. Stojí se v blízkosti jezera Muckross Lake, jednoho ze tří jezer v Killarney, která jsou proslulá svou krásou, a překypuje velkolepostí a vznešenost zašlých časů. Když zde budete, vzpomeňte si, že sídlo kdysi navštívila i královna Viktorie. Přitom v těch dobách nebyla královská návštěva žádná maličkost: předtím proběhly rozsáhlé renovace a úpravy okolí, přičemž žádný detail nebyl ponechán náhodě. Dům i zahrada představují skutečnou lahůdku, a naleznete zde také kočáry tažené koňmi (Jaunting Cars), kterými se můžete projet kolem stylově. Také zdejší staré usedlosti stojí zato si prohlédnout, abyste poznali, jak kdysi žili obyčejní lidé. NP Killarney nabízí spoustu krásných scenérií a z kterékoli trasy v něm můžete spatřit výhledy na jezera a hory. Zlatým hřebem západní části NP Killarney je vyvýšená silnice dlouhá 11 km vedoucí přes působivý Gap of Dunloe, úzký skalnatý horský průsmyk vytvořený ledovci na konci doby ledové. Průsmyk odděluje Purpurovou horu a její podhůří od pohoří Macgillycuddy’s Reeks. Dalším významným místem je zde hrad Ross Castle. Národní park nejlépe poznáte, když se vydáte po jeho klikatících se pěších nebo cyklistických stezkách.

Adresa: Killarney National Park, Muckross, Killarney, Co. Kerry

 

Univerzita Trinity College a Kniha z Kellsu, Dublin

Hlavní turistické atrakce Irska 2

Nejstarší univerzita v Irsku Trinity College v Dublinu je jedním s klenotů země. Trinity College, kterou založila v roce 1592 královna Alžběta I., je svět sám o sobě. Jakmile jednou vejdete branami a po kamenné dlažbě, moderní město prostě zmizí za Vámi. Procházka po areálu je jako cesta napříč věky do tichého světa učeného bádání. Hlavně v letních měsících si zde mnoho zaměstnanců z obchodů a kanceláří kolem dává jídlo během polední pauzy, aby unikli ruchu a hluku venku. Univerzita je rovněž proslulá svými vzácnými kulturními klenoty, k nimž patří např. Kniha z Kellsu (Book of Kells) ve stálé expozici, a fantastický sál Long Room (který posloužil jako inspirace pro knihovnu v prvním filmu o Harry Potterovi).

Adresa: Trinity College, College Green, Dublin 2

 

Bývalá věznice Kilmainham Gaol, Dublin

Věznice Kilmainham Gaol, která se objevuje v mnoha rebelských písních a zabírá temné místo v irské historii, by měla být na programu turistů, kteří se zajímají o neklidnou minulost Irska. Právě sem byli dopraveni vůdci Velikonočního povstání v roce 1916 a poté, co byli obviněni z velezrady, popraveni na vězeňském dvoře. Jediný, kdo byl ušetřen, byl budoucí irský prezident Eamon De Valera díky jeho americkému občanství. Věznice pocházející z roku 1796 byla děsivá instituce, kde byli vězněni lidé i za to, že např. nemohli zaplatit jízdné ve vlaku, nebo v době hladomoru lidé opuštění a hladoví. V očích Irů se Kilmainham stal trvalým symbolem útlaku a perzekuce a návštěva zde se Vám jistě nesmazatelně zapíše do paměti; obzvlášť mrazivý je výše zmíněný dvůr.

Adresa: Inchicore Road, Dublin 8

 

Turistický okruh Ring of Kerry

Když budete v hrabství Kerry, udělejte si čas na cestu po jedné z nejpůsobivějších tras v zemi, turistickém okruhu Ring of Kerry na poloostrově Iveragh. Můžete začít kdekoli na okruhu dlouhém 178 km, většina lidí však začíná z Kenmare nebo Killarney na začátku a na konci trasy. Celý okruh bez zastávky můžete zvládnout autem za necelé 3 hodiny, ale to Vám nedoporučujeme: během cesty se Vám naskytnou úžasné výhledy na Atlantický oceán, můžete navštívit pozoruhodné ostrovy, vidět divoké táhnoucí se hory a mnoho malebných vesniček. Je to oblast s mimořádnou přírodní krásou, která nabízí řadu možností venkovních aktivit, jako je např. golf, vodní sporty na zdejších čistých plážích, cyklistika, pěší výlety, jízda na koni a rybaření (ať už sladkovodní nebo na hlubokém moři). Milovníci historie zde naleznou oghamové kameny, pevnosti z doby železné a staré kláštery, to vše uprostřed úžasné krajiny.

 

Údolí Glendalough, hrabství Wicklow

Kouzelné a tajemné Glendalough ukrývá jednu z nejvýznamnějších klášterních lokalit v Irsku. Sídlo založil Svatý Kevin v 6. století a časem z něj vzniklo Klášterní město (Monastic City). Návštěvníci směřovali do údolí se dvěma jezery po více jak tisíciletí, aby tu mohli poznávat jeho bohatou historii, nádhernou scenérii, hojnou přírodu a fascinující archeologické nálezy. Klášterní lokalitu se skvěle zachovalou kulatou věží si můžete snadno prohlédnout, zatímco okolní lesy a jezera jsou skvělé pro toulání se ve volném čase nebo uspořádání pikniku. Naleznete zde značené přírodní stezky a návštěvnické centrum, které Vám poskytuje všechny potřebné informace pro výlety.

Adresa: Glendalough, Co. Wicklow

 

Budova Powerscourt House se zahradami, hrabství Wicklow

Skvělé výhledy, klidné procházky kolem jezera, poutavá historie a pozoruhodné pozadí v podobě hory Sugarloaf, to jsou jen některé z možností, které nabízí návštěva velkolepého sídla Powerscourt House vzdáleného jen 20 km od Dublinu. Dnes je majetkem rodiny Slazengerových a budova se nachází v udržovaném areálu a rozloze 47 akrů. Udělejte si čas na procházku po jeho růžové a zeleninové zahradě a prohlédněte si krásnou italskou zahradu. Nachází se zde více jak 200 druhů stromů, keřů a květin; obzvlášť dojemná je sekce, kde jsou pochováni domácí mazlíčci včetně náhrobků s nápisy. Zahrady byly vytvářeny během posledních 150 let a navrženy tak, aby vznikl areál, který harmonicky ladí s okolím. V palladiánském sídle se pak nachází obchod s řemeslnými a designovými výrobky a kavárna/restaurace. Powerscourt House představuje jeden z nejoblíbenějších cílů pro jednodenní výlety z Dublinu.

Adresa: Enniskerry, Co. Wicklow

 

Malé muzeum v Dublinu

Nabídku muzeí v irské metropoli nedávno rozšířilo Malé muzeum v Dublinu (Little Museum in Dublin), které by mělo být mezi hlavními zastávkami pro ty, kteří se sem vydají poznávat nedávnou historii města. Muzeum vyrostlo přirozeně ze služby „meet and greet“ pro návštěvníky a rychle se stalo tím, čím je dnes. Kromě informativních osobně vedených prohlídek patří k dalším možnostem Dublin po souši i po moři (Dublin by Land & Sea) nebo pěší The Green Mile Walking Tour. V trvalé expozici můžete spatřit předměty, jako je pultík, který používal J.F. Kennedy při své návštěvě země v roce 1963, a také expozici o U2 s artefakty, které věnovali samotní členové kapely. Je to radostné muzeum, které oslavuje Dublin s celou jeho osobitostí a humorem.

Adresa: 15 St. Stephen’s Green, Dublin 2

 

Rock of Cashel

Nejnavštěvovanější historickou památkou Irska je Rock of Cashel, který se objevuje na nespočtu obrázků Smaragdového ostrova. Královna Alžběta II. sem přicestovala vrtulníkem během své oficiální návštěvy země v roce 2011. Velkolepé seskupení středověkých budov se tyčí na vápencové skalní formaci uprostřed oblasti pastvin známé jako Golden Vale. Naleznete zde Vysoký Kříž a románskou kapli, kulatou věž z 12. století, hrad z 15. století a gotickou katedrálu ze 13. století. Dále zde můžete spatřit zrestaurovaný sál Hall of the Vicars Choral. K turistickým atrakcím patří audiovizuální program a expozice. Podle některých se zde před invazí Normanů nacházelo sídlo Velkých králů Munsteru.

Adresa: Cashel, Co. Tipperary

Hlavní turistické atrakce Irska 3
Hill of Tara

Hrad Blarney a kámen v Blarney

Je to jedna z nejznámějších turistických atrakcí Irska, kterou si nesmíte nechat ujít. Slavný kámen Blarney Stone se nachází vysoko na věži hradu Blarney Castle, který je situován nedaleko města Cork. Říká se o něm, že ten, kdo se odváží pověsit za nohy hlavou dolů a políbí ho, získá proslulou irskou výřečnost. To ale není jediný důvod pro návštěvu hradu. Blarney Castle nechal postavit před více jak 600 lety irský náčelník Cormac McCarthy a Vy si dnes můžete prohlédnout masivní kamennou budovu od věží až po žaláře. Hrad obklopují rozsáhlé zahrady s kamennými prvky a skrytými kouty. Prodejna Blarney Woollen Mills je známá hlavně svými svetry a dalším pleteným zbožím; naleznete ji nedaleko hradu a zakoupit zde můžete křišťál, porcelán a další typické dárky z Irska.

 

Přístavní město Kinsale, hrabství Cork

Kinsale, prodchnutý historií a ležící na pobřeží jako vstupní brána do západního Corku, přitahuje velké počty návštěvníků už celá desetiletí. Je to jedno z turisticky nejzajímavějších menších měst v Irsku, které má patrný viditelný španělský vliv, především v létě. To však nepřekvapí, když budete vědět, že 3 roky po porážce španělské Armády v roce 1601 poslali Španělé do Irska vojáky, z nichž většina se vylodila v Kinsale. To vedlo k obléhání města Angličany a definitivní porážce španělských a irských vojsk silnější anglickou armádou. Kinsale je magnetem pro ty, kdo milují plavbu na plachetnici, pěší turistiku, rybaření, krásné scenérie a skvělé jídlo. Město má spoustu restaurací všeho druhu a zdejší mořské plody jsou vynikající. Koná se zde např. každoroční festival jídla Gourmet Festival, a také byste si neměli nechat ujít návštěvu impozantní pevnosti Charles Fort.

 

Poloostrov Dingle a turistická trasa Wild Atlantic Way

Poloostrov Dingle, který je součástí značené pobřežní trasy The Wild Atlantic Way (2736 km) kolem západního pobřeží Irska, spojuje krásu, historii a setkání s tradiční irskou kulturou a jazykem. Není to náhoda: region nese oficiální označení Gaeltacht (irsky mluvící oblast), kde jsou irský jazyk a kultura chráněny a podporovány vládními dotacemi. Gaelštinou se zde mluví i zpívá, můžete ji vidět na nápisech, ale všichni zároveň hovoří anglicky. Poloostrov končí ostrohem Dunmore Head, což je nejzápadnější bod Irska, a obklopují ho krásné pláže a skalnaté útesy. Kamenné chýše rozeseté v otevřené krajině postavili mniši na počátku středověku, a také zda naleznete kamenné monumenty z doby bronzové.

 

Park St. Stephen’s Green, Dublin

Klidný park St. Stephen’s Green, který má pestrou historii a Dubliňané ho milují, je skvělé místo, kde se můžete odreagovat, dát si piknik nebo krmit kachny. Zajímavostí je, že během Velikonočního povstání v roce 1916 vydaly obě strany speciální osvobození, aby mohl být udržován park. Nepřátelství každý den přestávalo, aby bylo možné kachny řádně nakrmit (a tohle se asi může stát jedině v Dublinu). Dnes se „Green“ může chlubit krásně zrenovovanými zahradami, proslulým jezírkem s kachnami (Duck Pond), a malebným mostem, rekreačním areálem, vzrostlými stromy pod nimiž můžete odpočívat, a dětským hřištěm. Po obvodu parku se nacházejí přední georgiánské budovy ve městě, stejně tak jako ikonický Shelbourne Hotel (založený 1824), kde se v Primátorském salonku podává proslulý „čaj o páté“.

 

Hrad Bunratty a Folk Park

Návštěva regionu Shannon by nebyla úplná bez cesty sem. Hrad pochází z roku 1425 a je to nejlépe zachovalá středověká pevnost v Irsku, která byla pečlivě zrestaurována v 50. letech 20. století. Hrad Bunratty ukrývá pěknou sbírku vybavení a tapisérií z 15. a 16. století a přenese Vás zpět od dávných časů. Skvělou zábavu skýtají večerní tematické bankety, avšak hosté, kteří se nechovají, jak mají, mohou být posláni do žaláře dole. Působivý skanzen Folk Park pak nechává ožít Irsko před sto lety. Obsahuje více jak 30 budov ve vesnici a venkovském prostředí, přičemž zde můžete spatřit vesnický obchod, budovu farmy a ulici. Je to skvělé místo především pro rodiny s dětmi.

 

Anglický trh, Cork

Návštěva města Cork by nebyla úplná bez zastavení se na Anglickém trhu. Přitom je trochu ironické, že jedna z předních atrakcí Corku nese název „anglický“- obyvatelé Corku se obvykle cítí myšlenkově i kulturně mnohem vzdálenější sousední Británii než obyvatelé Dublinu. Přitom mají ve svém srdci zvláštní místo pro jedinečnou krytou tržnici, která nabízí to nejlepší z místní produkce včetně čerstvých mořských plodů, řemeslného chleba a výborných sýrů. Trh na tomto místě existuje už od konce 18. století, avšak charakteristický vchod z ulice Princes Street pochází z roku 1862. V nedávných letech získal pozornost, když se zde zastavila královna Alžběta II. při své historicky první státní návštěvě Irské republiky v roce 2011. Pokud byste se chtěli zdržet déle, kávu „s sebou“ prodává útulná restaurace Farmgate nahoře.

Adresa: Princes Street, Cork (off St. Patrick’s Street & Grand Parade)

 

Aranské ostrovy

Ostrovy, které přitáhly pozornost světa díky filmu Muž z Aranu v roce 1934, od té doby stále znovu přivádějí návštěvníky k úžasu. Je to Irsko, jaké bylo kdysi: gaelština je hlavní jazyk, obyvatel pouze 12 000, a když sem přijedete, připadne Vám, že jste se vrátili zpátky v čase. Ostrovy jsou celkem tři: největší Inishmore, menší Inishmaan a nejmenší Inisheer. Divoké, větrné, drsné a naprosto jedinečné ostrovy nabízejí zážitek, jaký nenajdete nikde jinde. Kdo jednou na vlastní oči spatří velký kruh z kamenů, který zbyl z pevnosti Dun Aonghasa, a vysoké Aranské útesy, nikdy na ně nezapomene. Místní kultura je úplně jiná než na irské pevnině, stejně tak jako zdejší archeologické památky, zatímco scenérie je jednoduše úžasná. 

Akční nabídka ubytování zde