Nový test odhalí rakovinu vaječníků

Nový test odhalí rakovinu vaječníků 1

Nový test je přesnější při určení typu i stadia rakoviny. Odliší zhoubný a nezhoubný nádor. Součástí testu je i vyšetření ultrazvukem.

LONDÝN, AIX EN PROVENCE. Diagnostikovat rakovinu vaječníků je těžké. Její příznaky jako nadýmání či bolesti břicha mohou být připsány jiné běžné nemoci.

Tato rakovina je však velmi agresivní a jen zhruba 40 procent pacientek přežije pět let po jejím diagnostikování. Jedním z nejdůležitějších faktorů je přitom to, jak brzy ji objeví.

Jelikož v současné době neexistují screeningy, pacientky se musí spoléhat na návštěvu lékaře a správné a včasné diagnóze onemocnění.

PET4d7d60_vajecnik1
Lékařům v tom teď může pomoci nový test: je přesnější a spolehlivější.

Lépe rozlišuje

Podle studie v časopise British Medical Journal dokáže nová metoda diagnostikovat různé typy i stádia rakoviny. Je navíc navržena tak, aby přesně rozlišovala mezi nezhoubný benigní cystou a zhoubným nádorem, stejně aby zjistila, jak moc je nádor agresivní.

„Je velmi důležité získat správnou předoperační diagnózu,“ vysvětluje podle BBC Tom Bourne z londýnské Imperial College. „Pokud není správná, pacientka může podstoupit rozsáhlejší operaci, jak potřebuje, například, když jsou vaječníky odstraněny zbytečně.“

17741-vysetrenie-vajecniky-ultrazvuk-sono-nestandard2

 

Na základě výsledků

Test využívá několik informací o pacientovi, jako jsou výsledky jeho krevních testů a precizně ultrazvukové vyšetření na určení důležité zhoubnosti, typu a fáze rakoviny.

Lékaři použili k vytvoření nového testu data 3506 pacientů z deseti evropských zemí v letech 1999 až 2007. Následně svůj inovovaný postup vyzkoušeli na dalších 2403 pacientech v letech 2009 až 2012.

Podle Bourna byl test lepší než současná praxe ve Velké Británii.