Takový humus roste na vašem telefonu!

Takový humus roste na vašem telefonu! 1

Přemýšleli jste, kolik bakterií se nachází na vašem mobilu? Neuvěříte, co za hnus si denně přikládáte k uchu. Jediný pokus odhalil všechno.

Vědci z University of Surrey se rozhodli prozkoumat smartphone náš každodenní. Vzali si na to Petriho misku plnou přírodního polysacharidu, který se používá pro kultivaci mikroorganismů. Mobil pak vložili do misky a nechali tam tři dny (jak to tři dny bez smartphonu vydržely?).

To, co našli, je překvapilo. Chlupatý hnus plný různých druhů bakterií ukázal, co opravdu chytáme denně a přikládáme si k uchu. Obrázky hovoří za vše. Navíc, našli tam dokonce pořádně zastoupenou populaci zlatého stafylokoka – tato bakterie může způsobit nejen vyrážky na kůži, ale i dýchací problémy, otravu jídlem či otravu krve.

 
2213781_mobil-plisen-petriho-miska

Stafylokok se podle vědců na smartphone mohl dostat jako důsledek toho, že se jeho předchozí majitel vrtal v nose. Ačkoli to vypadá pořádně nechutně, ve skutečnosti nepředstavují tyto bakterie velkou hrozbu pro člověka.

„Na základě výsledků to vypadá, že mobilní telefon si pamatuje nejen telefonní čísla, ale zachovává i historii našeho osobního a fyzického kontaktu,“ uvedl doktor Simon Park, vedoucí experimentu. Doporučuje však pravidelně čistit telefon alespoň jednou za týden, abychom na něm neměli takové kultury.