Volvo Iron Knight je stejně rychlé jako Porsche 911

Volvo Iron Knight je stejně rychlé jako Porsche 911 1

Silniční tahače a rychlostní rekordy se vzájemně vylučují, ale v případě tohoto Volva to neplatí. Společnost Volvo Trucks totiž navrhla a vyrobila něco, co je stejně rychlé jako Porsche 911. Zápis do Guinessovy knihy rekordů na sebe nenechal dlouho čekat.

Experimentální truck byl pojmenován Iron Knight, což je tak trochu zavádějící. Z důvodu co nejnižší hmotnosti bylo nutné celou kabinu vyrobit z uhlíkových vláken. Na hmotnosti se šetřilo všude, kde se dalo. Tahač s unikátním designem vypadá nanejvýš futuristicky. Jeho sparťanský interiér obsahuje klec a sedadla Recaro.

Iron Knight je založen na produkčním modelu FH. Významné změny doznal uprostřed uložený 12,8 litrový přeplňovaný dieselový motor. Jeho výhon byl zvýšen až na 2 400 koní, přičemž točivý moment dosahuje až 6 000 Nm. Seznam modifikací zahrnuje čtyři turbodmychadla a přidání vodou chlazeného mezichladiče. Brutální sílu přenáší na kola dvouspojková automatická převodovka. V důsledku těchto úprav zrychluje čtyři a půl tuny těžký truck z 0-100 km/h za 4,6 sekundy, přičemž dosahuje max. rychlost 276 km/h. Za podobný čas zrychluje i základní model Porsche 911.

Podle slov generálního ředitele společnosti Volvo Trucks Claese Nilssona by měly technologické prvky z Iron Knight objevit i v sériově vyráběných nákladních vozidlech budoucnosti.