Obří „létající hotel“ na jaderný pohon s posilovnou a bazénem pro přepravu 5 000 cestujících

Obří „létající hotel“ na jaderný pohon s posilovnou a bazénem pro přepravu 5 000 cestujících 1

Hashem Al-Ghaili vyvolal na internetu značný rozruch svým videem, které velkolepě předvádí nový koncept Sky Cruise, který, který dokáže přepravit více než 5 000 cestujících v tom největším luxusu. Díky svým 20 jaderným motorům nemusí „Skytanic“ přistávat, místo toho nekonečně křižuje nad oblaky a nabízí velkolepé východy a západy slunce. Nádhernou noční oblohu a příslib polární záře zblízka než kdy jindy.

Cestující by byli přepraveni konvenčními dopravními letadly a soukromými tryskačemi, které by zakotvily u hotelu Sky, a vysadily je externím výtahem. Jakmile nastoupí cestující na palubu, budou si užívat luxusní bydlení s 360stupňovou vyhlídkovou plošinou na konci a obrovskou halou s nákupními centry, kinem, bazeném, restaurací a zábavním centrem.

Obří „létající hotel“ na jaderný pohon s posilovnou a bazénem pro přepravu 5 000 cestujících 2

Pokud jde o ošemetné téma turbulence, systém umělé inteligence Sky Hotel slibuje předem předvídat a používat technologii podobnou potlačení hluku k vyrovnání nerovností, aby cestující „lehce klouzali po vibracích“. Zvláště užitečné, pokud se zrovna koupete v palubním bazénu. Toto by mohla ocenit i společnost Sendi Design, která se brání stávajícímu létání.

Obří „létající hotel“ na jaderný pohon s posilovnou a bazénem pro přepravu 5 000 cestujících 3

Obří letadlo poháněné jadernou fúzí by zůstalo ve vzduchu celé měsíce, aby nabralo nové pasažéry nebo vysadilo každého, koho by jeho obrovské dobrodružství nudilo. I když myšlenka zakotvit ve vzduchu s létajícím hotelem s jaderným pohonem nemusí znít jako ten nejlepší způsob, jak si užít dovolenou. Rozhodně to není nic ve srovnání s obyčejným peklem nacpat se na maličké místo vedle křičícího dítěte na deset hodin letu a prožít hodiny mučení, toto je dnes komerčním létání. Reakce jsou proto smíšené zejména na cenu takového projektu, která se pravděpodobně odrazí i v cenách vstupenek, které z něj dělají elitářskou příležitost dostupnou pouze bohatým (ačkoli zde možná předbíháme). Jak řekl někdo v komentářích: „Jsem si jistý, že bych si mohl dovolit vstupenku na nejnižší palubu bez prostoru pro nohy a bez přístupu do salonku.“

Hashem Alghaili, který vytvořil neuvěřitelně detailní maketu monstrózního letadla, říká, že nukleární letecká plavba „by mohla být budoucností dopravy“.

Největší existující osobní letadlo je Airbus A380 800, která pojme až 853 cestujících se vyrábí se od roku 2005 a může najednou urazit téměř 9 500 mil, tedy téměř 40 procent obvodu Země. Sky Cruise ale vytváří zcela novou kategorii. S kapacitou až 5 000 cestujících je dostatečně velké na to, aby jiná komerční letadla, přepravovala cestující tam i zpět. Tyto výletní lodě však váží více než 225 000 tun. Airbus A380 800 má maximální vzletovou hmotnost pouhých 650 tun, což znamená, že když vynásobíme kapacitu 5 000 cestujících, je to pouhých 3 810 tun. Výletní loď by musela snížit hmotnost téměř 60, aby mohla konkurovat ve vzduchu, nebo by se muselo stát něco velkolepého, aby letadlo unesla alespoň deset tisíc tun. Letadla jsou v současnosti tak zranitelná myšlenkou nadměrné hmotnosti, že brání jakémukoli vývoji elektrických letadel nad určitou velikostí kvůli hmotnosti samotných baterií.
Samotná hmotnost 5000 cestujících je při průměrné váze 440 tun. Pro 5 000 lidí je měsíční zásoba pitné vody v minimálním množství čtyři šálky denně bez koupání, vaření a dále nejméně dalších 156 tun. Většina lidí je ale zvyklá pít mnohem více vody. Jsou také zvyklí se pravidelně koupat, čistit si zuby a tak dále.
Pokud by všichni lidé na palubě přežívali společně s 2 000 kaloriemi rýže každý den, samotná taková rýže po dobu jednoho měsíce by vážila 91 tun. Samotná lidská těla, minimum pitné vody a suchá rýže by již vážili více, než je stávající maximální vzletová hmotnost největšího tradičního letadla. I s motory poháněnými jadernou fúzí, které udrží letadlo v cestovní výšce po léta, je těžké si představit, jak toto letadlo vůbec vzlétne.

Délka přistávací dráhy skáče z nejméně 1828 metrů pro spotřebitelská letadla do 100 tun na 3960 pro větší letadla, jako je Boeing 747. Sky Cruise možná bude muset vzlétnout z mezistátní dálnice v USA. Muselo by to být vozidlo s vertikálním vzletem, jako je start kosmické lodi? To není o nic víc pobuřující než cokoli jiného na tomto konceptu. Dokonce existují nápady, jak by bylo možné jadernou fúzi využít ke startu kosmických lodí. Veřejnost a vědecká komunita se však poněkud stydí diskutovat o startech na jaderný pohon kvůli vnímaným rizikům používání této technologie určitým způsobem na zemském povrchu. Je náročné si představit vypuštění plavidla s jaderným pohonem, které ochrání všechna a všechno na palubě před radiací a také nepoškodí pozemní posádku.