O chilském víně

O chilském víně 1

Chile je zemí Nového světa, to ale neznamená, že je jeho vinný průmysl mladý. V posledních 30 letech sice došlo k výraznému nárůstu kvality chilského vína, které se vyváží do zahraničí, ale první réva zde byla zasazena už na začátku 16. století. Evropští přistěhovalci s sebou v 19. století přinesli další odrůdy, především z Bordeaux. Až do 90. let 20. století však většina místního vína byla vypita v zemi. S tím, jak chilští vinaři začali vyvážet více vína do zahraničí, si svět všimnul jak kvality, tak dobré hodnoty chilského vína.

Vinařský průmysl v Chile se zakládá na rozmanitosti, takže níže uvedený přehled klimatu, odrůd a regionů v Chile se dotýká jen povrchu toho, co může země nabídnout. Úzký pruh země dokáže vyprodukovat slavnostní perlivá, svěží bílá i odvážná červená vína, plus vše mezi tím. Vydejte se tedy s námi na jih od rovníku.

 

Přehled

Chile leží na západním pobřeží Jižní Ameriky, ale jeho topografie vytváří něco jako pseudo-ostrov, kde jsou vinice chráněny před živly. Chile je ohraničeno chladným Tichým oceánem na západě a zasněženými Andami na východě, pouští Atacama na severu a rozlohou Patagonie na jihu, takže je přirozeně chráněno ze všech stran. Díky tomu se chilských vinic nikdy nedotkla phylloxera (mšička révokaz), škůdce vinic, který v 19. století zdecimoval většinu vinic na světě. Ve skutečnosti je Chile jediný významnější producent vína, který je bez phylloxery. V zemi proto rostou druhy révy patřící k nejstarším na světě, mnohé z nich dodnes neroubované nebo vysazené na vlastních podnožích. Jak réva stárne, její hrozny jsou koncentrovanější a vykazují nuance, proto je réva z doby před phylloxerou pro chilské vinaře tak významná. Chile je nejužší země světa s průměrnou šířkou 177 km, přitom její pobřeží dosahuje délky téměř 4200 km (což je dále než New Yorku do Los Angeles). Klima ve vinařských regionech v zemi se proto výrazně liší, ale všude se vinice těší hojnému slunečnímu svitu a suchým podmínkám, což navíc působí příznivě proti nemocem. I když na jedné straně může nedostatek vody pro výrobce vína představovat problém, suché klima v Chile vytváří přirozené centrum organické (bio), biodynamické a ekologicky udržitelné výroby vína. Ve skutečnosti se 75 % všeho vyváženého chilského vína vyrábí ekologicky udržitelně – to je pozoruhodný počin, když zvážíme, že export jen do USA v roce 2017 dosáhl hodnoty 168 391 257 USD.

 

Klíčové odrůdy

Pokud je v jiných zemích výroba vína založena na jedné či dvou odrůdách, Chile je pravý opak. Teplé vnitrozemské klima skýtá vynikající podmínky pro zrání vydatných hroznů, zatímco chladnější úseky vinic na pobřeží nebo ve vyšších polohách (na severu i na jihu země) se soustřeďují na jemnější varianty. Mnozí chilští vinaři provádějí pečlivé studie půdy, aby určili nejlepší odrůdy hroznů pro své konkrétní vinice. I když mnozí spojují slunečné Chile s výrazným červeným vínem, v posledním desetiletí přitáhlo určitou pozornost také zdejší bílé víno. Severní regiony Limari Valley, Casablanca Valley a San Antonio Valley, a také Leyda Valley u Tichého oceánu, se specializují na odrůdy sauvignon blanc a chardonnay . Tato vína sauvignon blanc bývají jasná, citrusová až ovocná, se spoustou acidity a podtóny čerstvé trávy. Chilský chardonnay oproti tomu může mít celou řadu forem, ale typicky je dobře vyrovnaný, se zaobleností a se svěží aciditou zároveň. Pro mnohé je však v Chile převažující odrůdou cabernet sauvignon. Roste na nejlepších místech v teplejších regionech, jako je Maipo Valley, Colchagua Valley (v Rapel Valley) a Cachapoal Valley a Aconcagua Valley. Chilský cabernet, který se používá buď jako odrůdové víno, nebo jako převažující součást ve směsích odrůd, bývá bohatý, s vůní višní, hlíny, koření a s potenciálem zrát po celá desetiletí. Cabernet sauvignon je sice nejvýznamnější odrůda červeného v Chile, zato carménére je speciální hrozen v zemi. Bývá považován za „ztracený“ šestý hrozen z Bordeaux, znovuobjevený poté, co byla v 90. letech většina merlotu v zemi geneticky identifikována jako carménère. Od toho ho odlišuje jeho zelený okraj, i když oba mají stejné hladké červené ovoce. Také rulandské modré (pinot noir) získává v Chile na oblibě, se šťavnatými svěžími víny z regionů Casablanca a San Antonio. Kromě toho se tmavý colorado syrah  prosazuje v chladnějších regionech, např. v Elqui Valley, i v teplejších regionech, jako je Colchagua. Přestože Chile vešlo ve známost výrobou kvaltních odrůdových vín, mnohé z předních chilských vín jsou směsi červeného vyrobené z odrůd z Bordeaux, z údolí Rhôny nebo z jiných kreativních kombinací.

O chilském víně 2

Tři regiony, které byste měli znát

Rozmanité vinařské regiony v Chile jsou z velké části tvořeny údolími ležícími ve směru východ-západ, což pomáhá svádět vzdušné proudění z Tichého oceánu, aby ochlazovalo vinice a uchovávalo aciditu vína i v nejteplejších regionech. Nejvíce etablované a na kvalitu orientované vinařské regiony v Chile se nacházejí v Central Valley kolem a ve městě Santiago de Chile. Maipo Valley leží jižně od města a produkuje některá z nejikoničtějších vin cabernet sauvignon v zemi. Suché slunečné podmínky umožňují plné vyzrání hroznů cabernet sauvignon, které navíc někdy bývají vysázeny ve vyšších polohách andského podhůří, takže těží také ze své nadmořské výšky. Carménère a merlot naleznete rovněž ve vinicích v Maipu, kterému proto někteří přezdívají „chilské Bordeaux“. Jižně od Maipo Valley leží Rapel Valley, které se dělí na Cachapoal Valley a Colchagua Valley. Druhému z regionů byste měli věnovat pozornost také kvůli jeho dobře zpracovanému carménère světové úrovně. V teplém regionu na okraji pobřežních hor v Chile stále převažuje bílý cabernet sauvignon nad carménère, kde vinaři produkují některé vynikající příklady této odrůdy. I když chladnější kopcovité Casablanca Valley produkuje kvalitní víno teprve tři desetiletí, rychle se stalo upřednostňovaným zdrojem svěžího bílého vína v zemi. Region Casablanca Valley leží jen 32 km od Tichého oceánu, což prodlužuje dobu zrání hroznů a znamená vhodné místo pro pěstování odrůd do chladnějšího klimatu, jako je sauvignon blanc, chardonnay a pinot noir.

Colchagua Wine Tours

Další kapitola

V posledních 30 letech prošla dlouhá historie výroby vína v Chile značným posunem. Nadšení členové vinařského průmyslu dnes zakládají nové apelace, odlišují pobřežní a andskou zónu a znovu objevují starou neroubovanou révu. Globální vinařská scéna si toho všímá. K nejvlivnějším mezinárodním výrobcům, kteří investují do projektů v Chile, patří Domaines Barons de Rotschild (Lafite), majitel Château Lafite Rothschild, a rodina Marnier Lapostolle, zakladatelé značky likérů Grand Marnier. Kvalita chilských vín také přilákala pozornost na akci 2004 Berlin Tasting, kde chilská vína obsadila I. a II. místo při slepém testování, a to před takovými ikonami, jako je Château Lafite, Château Margaux, tignanello a sassicaia.

Ať už hledáte zářivé bílé nebo vznešené červené, něco na každodenní popíjení s dobrou hodnotou nebo nezapomenutelný výběr hodný věku, víno vhodné pro všechny nebo nějakou opravdovou zvláštnost, mezi chilskými víny to najdete. Chilská vína čekají jen na Vás, až je objevíte.